supadeceapa
| supadeceapa a întrebat:

Vecina mea ii spune copilului ei de 4-5 anișori "marș" toată ziua. Marș în casa, marș afară, marș la bunică-ta etc. Cum vi se pare? Adică vi se pare că e doar o vorbă inofensiva? Pentru că la mine în casă vorbim mai frumos cu pisicile și ale mele sunt ultimele sataniste straight face.

30 răspunsuri:
| laSoledad a răspuns:

Ii va afecta stima de sine si modul cum se va raporta la cei mai mari ca el, pacat. Va pleca capul si se va simti vinovat, chiar si cand n-a gresit cu nimic. Precum japonezii. Uite aici o poveste amuzanta despre o doamna japoneza https://youtu.be/una-nL49LZg?t=8612

| Drimmero a răspuns:

E ok, eu luam si capacul la ureche si un sut un fund. Glumesc

Nu e ok deloc ce se intampla, cum ti-l cresti,, asa il ai.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu,nu e o vorba inofensivă.Dar exista chestii mult mai naspa decât un simplu "mars" aruncat ici-colo.
Toți fac copii si extrem de putini știu sa-i creasca ca lumea.Genul asta de atitudine si vocabular își lasă amprenta intr-un fel sau altul supra copilului.Dar exemplul dat de tine, prin comparație cu altele, e chiar inofensiv.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu,nu e deloc o vorbă inofensivă, mai ales dacă se mai şi răsteşte la el tot atât de des.
Eu nici la un câine de pe stradă nu-i zic "marş".

| raicard a răspuns:

E.E!
Aschia(copilu) nu sare departe de trunchi(mama)happy
Noi, romanii avem vorba asta: aschia nu sare departe de trunchi, care e similara cu: ce naste din pisica, tot soareci mananca. Sunt doar niste proverbe, foarte simple la "prima vedere", dar care ascund mult adevar si intelepciune din popor. In afara de mostenirea genetica, mai primim de la parinti si educatia.Aceste 2 stau la baza caracterului nostru si sunt structura pe care il cladim.Copiii invata sa iubeasca din modul in care sunt tratati de catre parintii lor si din modul in care acestia reactioneaza fata de greselile lor. Daca 1copil vede, de mic, ca parintii lui nu sunt fideli unul altuia, lui asa i se pare normal, si cand isi va intemeia o familie, va prelua obiceiurile parintilor lui! Unde vreau, de fapt, sa ajung, este ca noi, parintii, trebuie sa incercam sa le oferim copiilor nostri modele de urmat, nu prin ceea ce le spunem, ci prin ceea ce facem!
( mama nesimtita = copilu' devine nesimtit)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru raicard):

Cmf Raizing?

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Cand vine o javra sa te muste ai sa vezi cum il blestemi, nu doar ca ii zici mars, n-ai avut ocazia sa-i umpli frigiderul unui caine, cu riscul de a fi putintel off-topic

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Drimmero):

N-am păţit de-astea, să mă atace vreun câine aşa din senin. Odată a trecut o haită de vreo 10-15 câini pe lângă mine.Veneau fugind din faţă şi păreau cam nervoşi, dar m-au ocolit pur şi simplu, nici nu s-au uitat măcar o secundă la mine.

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Esti foarte norocoasa din punctul asta de vedere, eu sunt la parametrul opus, am lipici de la d-aia turbati, daca as fi fost in locul tau si venea haita aia spre mine aveam 2 reactii, ori ma blocam nestiind cum sa reactionez, ori ma uitam rapid dupa pietre sau vreun bat, inca n-am fost muscat si nu-mi doresc, dar alergat si atacat am fost si de fiecare data am iesit nevatamat ))). O data m-a alergat o javra care a deschis poarta singur, iar eu mergeam linistit, era la o distanta de vreo 25 de metri sa zicem, am auzit o poarta cum s-a trantit, m-am uitat in spate si am vazut cum vine turbat dupa mine, eram singur si pe strada, a dracu javra ca jumatate de strada m-a alergat, era un caine-lup d-ala turbat care daca iesea afara facea ravagii, in momentul ala am primit un impuls d-ala de moment care doar la frica apare, asa de repede n-am fugit in viata mea, jur ca jumatate de strada m-a alergat si fugeam mai tare decat el, s-a lasat pagubas cand a vazut ca la frica eram Usain Bolt, e extrem de creepy senzatia sa fugi si sa simti cainele in spatele tau la 1 metru si auzind pe pamant labutele alea, nu m-am oprit decat atunci cand n-am mai simtit si auzit cainele in spatele meu, putea oricand sa sara in spatele meu si sa ma prinda, cred ca ma facea praf, de obicei cand vad caini mari intru in defensiva automat, in 90% din cazuri sar la mine, cu unii am dat-o si parte-n parte, dar pe astea vreau sa le evit si mai mult ca intr-o buna zi chiar ma va dovedi unul pana apuc sa-l lovesc.

| raicard a răspuns (pentru anonim_4396):

Raizing? Confuzie... IS Raicard!
Raizing este intr o expeditie(Triunghiul Bermudelor)
Poate sa fie mort...

| RAY a răspuns:

Sunt tigani sau ardeleni? Ca ardeleni nu prea vorbesc asa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Drimmero):

Naşpa experienţe, dar şi câinii ăştia ajung aşa din cauza oamenilor.Sunt destui bolnavi care dau cu pietre în ei fără niciun motiv sau chiar îi chinuie şi mai rău.Pe Facebook sunt pagini cu câini maltrataţi în te miri ce feluri.Acum câteva luni nişte oameni au găsit o căţeluşă legată de ceva stâlp în soare,cu puii lângă ea şi săraca stătea spânzurată acolo, nici să stea în fund nu putea. sad
Şi mai erau o grămadă de câini chinuiţi, dar nu mai dau exemple.Şi aşa v-am oripilat destul.
Doamne, şi când mă gândesc că gunoaiele astea de oameni sunt în libertate, mi se face pielea de găină. straight face
Ăştia-s de internat la nebuni.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru raicard):

L-au răpit extratereştrii.

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Cainele e cel mai imprevizibil si parsiv animal, acum e prieten cu tine si in secunda 2 iti ia piciorul. Cei maidanezi in special sunt turbati, mai ales cand e caldura mare o iau razna si nu tin cont de nimic, problema e atunci cand ataca in haita, din ce am observat la femei nu prea se dau, nu stiu care e faza. In majoritatea cazurilor cainii ataca fara motiv cand tu doar mergi linistit pe drum,, e trist ca in 2020 sa se intample chestii de genul intr-un oras dintr-o tara europeana neluandu-se masuri, ce te faci daca omoara un copil? Cea mai mare boala o am pe stapanii care ies cu ei fara botnita sau macar lesa si au dihanii mari de rasa sau caini de lupta, aia ies invingatori cu orice om fiind mai puternici si rapizi, niste inconstienti

Si da, sunt multi ratati care chinuie animalele, nu pot privi videoclipurile alea, din pacate se cam trece cu vederea cand e vorba de animale ca si cum ele nu au drept de viata, legea nu le apara asa mult

supadeceapa
| supadeceapa explică (pentru RAY):

Nu sunt țigani. Da, știu, de aia mi se pare așa ciudat.

| raicard a răspuns (pentru anonim_4396):

laughing nu prea ai habar, de ce se'ntâmplă 《in jurul tău》...

Buna! La Revedere! tongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru raicard):

sad Te înţeleg, ţi-e greu s'accepţi, că nu mai e《 printre noi》, doar eraţi atât de apropiaţi...

Ceau! Pa! tongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vrei bătaie? love struck

| raicard a răspuns (pentru anonim_4396):

In mod normal, pe masura ce te aveai sa te apropii... prietenilor tai, ai fi devenit foarte emotionala.

Uite-asa! big grin

Deci, daca imi permiti sa te intreb... Ce legatura ai cu Dorotheea21?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru raicard):

N-am nicio legătură.De ce mă întrebi?

| frikk a răspuns (pentru anonim_4396):

Hezkkywinking

Mi te pomenesti rolling on the floor ca-mi esti :clarvazatoare: rolling on the floor de-mi zici "x" conturihappy

daca :cumva: mi te uiti :la funduletzul: meu :imi: zici ce aroma mi-are basina, a?rolling on the floor ::clarvazatoareooooo:: rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru frikk):

Hellăuwinking

Păi chiar rolling on the floor sunt :clarvăzătoare: rolling on the floor şi'am văzut @@în al meu@@ glob ☆de cristal☆ că ai laughing cel puţin laughing "6" conturihappy

Dar :poate: mă-nşel ▪EU▪ :şi atunci: nu :mai: bine :ţi se uită: tovarăşul《Raizing》:la funduletzul: tău: după ce :se-ntoarce :din: /_\ Bermudel○r, a? rolling on the floor ::ciudatuleeeee:: rolling on the floor

| raicard a răspuns (pentru anonim_4396):

Ohh xD Atentielove struck
Vezi ca frica ti-a furat globu' sa-ti faca o previziune devil) devil
https://ibb.co/1Q5BZfX

| Zabbyel a răspuns (pentru raicard):

O v@ depasi viitoru' rolling on the floorrolling on the floor

| frikk a răspuns (pentru Zabbyel):

Cu siguranta big grin :d

ps: hyacinth - sa`mi pape ciudatenia laughinglaughinglaughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru raicard):

Atenţie? Serios? love struck
Măcar tu recunoşti.
Deci dacă "f_r_i_k" vine de la "frica" atunci "frikk" vine de la "fricaca", nu? rolling on the floor
Globul meu este la mine, el cred că a furat unul defect, săracu'.
Şi văd că ţi-ai mai adus un prieten, dar restul unde sunt? Le-ai uitat parolele? laughing

P.S: Sorry supadeceapa, iar am adus nebuni la întrebarea ta.Am prea mult lipici la ei. laughing

| raicard a răspuns (pentru anonim_4396):

Uiteeee ceiiiiiii - De mine poti zice ce doresti! in schimb, am sa te 《rog》sa nu mai aduci vorba de raizing.《mersi》deoareceeee peeeeeee unde a cutreierat, pasiiiiii luiiiiii, au pictat lumeawinking
NIMENI Si NIMIC; n'or sa calce pe urmeleeee luiiiiwinking

| Zabbyel a răspuns (pentru raicard):

Cu traiectorie trizoxala love strucklove struck

| raicard a răspuns (pentru Zabbyel):

Deschide-ti mobu' m@ti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si e un cerc mare, ca parintii frustrati isi trateaza copiii nedrept, si acestia devin si ei frustrati de felul in care li se vorbeste.
Acum zicand, cand sunt copiii asa mici, ei invata ca asa trebuie sa li se vorbeasca. Mie tata mi-a zis cam tarziu si atunci m-am simtit prost sa-mi vorbeasca asa. Unii se joaca de a cuvintele, cei mici simt, depinde varsta. Cei mari sunt raniti.
(Am citit pe sarite ce-i deasupra, urat limbaj, da capu plin cu ceea ce scoate pe gura, mi-e frica de asemenea oameni).
Deci, da o sa afecteze comportamentul. Cum e tratat acasa, asa isi va recunoaste "casa".
Sa povestesc si din viata mea, cand era varu meu de atatia anisori, matusa il striga "pisi" si eu odata sa-l gonesc i-am zis "zat".Si avea acelasi nume ca si motanul meu, strigam pisica venea copilu.