Vedetele devin angajati McDonald's pentru o cauza umanitara

Vineri, 21 noiembrie, intre orele 10:00 – 14:00, la restaurantul McDonald’s din Piata Romana se organizeaza McHappy Day, ziua in care vedetele devin purtatoare ale mesajului Fundatiei Ronald McDonald- ”Mi-e pofta sa fac bine!”.

Evenimentul umanitar are ca scop strangerea de fonduri pentru construirea celei de a treia case Ronald McDonald, in care vor putea fi cazati parintii ai caror copii sunt internati in spitale pentru tratamente pe termen lung. Pana in prezent, Fundatia Ronald McDonald a construit 2 case, in Timisoara si Bucuresti, prin intermediul carora a ajutat peste 11,000 de familii.

Pentru evenimentul McHappy Day, vedetele fac parte pentru cateva ore din echipa McDonald’s pentru a promova Fundatia si cauza acesteia din acest an, construirea celei de a treia case Ronald McDonald.

In cadrul campaniei ”Mi-e pofta sa fac bine!” desfasurata in perioada 17 – 23 noiembrie, in fiecare dintre cele 67 restaurante McDonald’s din tara clientii, angajatii si partenerii companiei sunt incurajati sa doneze pentru cauza Fundatiei.

McDonald’s va dona cate un leu din fiecare Big Mac sau McChicken (sandvis sau meniu) vandut in perioada campaniei, totul pentru a strange suma necesara pentru construiriea celei de a treia case a Fundatiei.

Alte proiecte ale Fundatiei Ronald McDonald in Romania

Fundatia Ronald McDonald este principalul sustinator al celor doua case din Bucuresti si Timisoara si, in plus, ofera sprijin diferitelor initiative care ajuta copiii bolnavi si familiile acestora. Printre alte proiecte ale fundatiei se numara proiectul «Operation Smile», prin care o echipa internationala de chirurgi a operat gratuit peste 150 de copii cu malformatii faciale, infiintarea unei sectii de oncologie-hematologie pediatrica la Spitalul Clinic Judetean din Targu Mures, construirea unui lift in Spitalul de copii Louis Turcanu din Timisoara care sa faciliteze accesul copiilor operati la etajele superioare, dotarea Spitalului pentru Copiii Grigore Alexandrescu cu echipamente medicale performante de imagistica, cel mai important fiind un computer tomograf performant care ajuta la diagnosticarea corecta a peste 3000 de copii anual.

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Adica vedetele isi mai fac putina publicitate pe spatele celor de la McDonald's.
daca le pasa asa mult de cauzele umanitare ar dona banii care le pica doldora in cap.

| Jipa95 a răspuns:

Interesant.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si ce sa inteleg ma ca fac atat de deosebit? vor munci? si asta eeee ceva umanitar? adica unde pentru altii e un loc de munca de unde mananca o paine? pentru putori e un fel deee ce? pai vedetele astea sa vi le bagati voi in c.r si veniti cu stiri despre OAMENI.ADEVARATI.

| Trandafirii a răspuns:

Interesant!

| atlasscolar a răspuns:

Mai multa publicitate...

| Cantareata132 a răspuns:

Interesant!

| Sarah20136 a răspuns:

Pana cand tine?