| DeliNes a întrebat:

Vi s-a intamplat vreodata sa incepeti sa cantati un cantec fara sa va dati seama? Adica poate faceti cu totul altceva si nici nu va ganditi la muzica si apoi dintr-o data va gasiti fredonand, poate chiar si un cantec vechi pe care nu l-ati mai ascultat de mult. Stie cineva de ce se intampla asta? Are vreo explicatie psihologica?

1 răspuns:
| StevenMetalhead a răspuns:

Ei bine, sunt și situații când îți amintești vreun banc sau vreun dialog cu cineva, ai vreun oarecare sentiment în urma acestui gând, dar cântecul este bazat pe melodie și ceva a stârnit apariția acelui cântec, poate niște sunete ale crengilor de exemplu a sunat într-un ritm asemănător cu cântecul acela sau în depărtare s-a auzit o piesă, iar tu ți-ai adus aminte de alt cântec și îl cânți, deoarece utilizezi vocea pentru a reda memoria auditivă, iar la urma urmei această cântare elimină în creier o oarecare doză de dofamină, ceea ce duce la plăcerea de a cânta. Sper că ți-am răspuns la întrebare big grin