| anonim_4396 a întrebat:

Vi s-a întâmplat vreodată (sau de mai multe ori) să doriți să obțineți ceva sau pe cineva cu ardoare dar la început să nu aveți nicio șansă în a obține acel lucru, toate ușile către acel lucru sau persoană să fie blocate dar într-un final să îl/le obțineți dar totuși să nu simțiți o satisfacție atât de mare sau să simțiți că nu mai au nicio valoare acum acele lucruri obținute prea târziu, când le puteam avea atunci când ne doream sau să considerați că e prea mult și să nu vă simțiți vrednici de acele lucruri/persoane?
De ce apar aceste sentimente?
Mie mi s-a întâmplat de câteva ori.

Răspuns Câştigător
| romeo78 a răspuns:

Sindromul copilăriei l-aș putea numi, în care ai vrea anumite lucruri la o vârstă, părinții spun nu se poate, nu e voie, dar dorința este atât de mare, încât, eventual după majorat poți obține, dar nu mai ai bucuria pe care o aveai când erai copil.
E vorba de faptul că obosești la un moment dat și chiar dacă obții acel lucru, acea persoană, nu mai ai puterea să te bucuri. Plus, e posibil să urmeze o mare decepție, dezamăgire, când îți dai seama că nu a meritat efortul depus, fiind vorba doar de o încăpățânare.

5 răspunsuri:
| Ofiintă a răspuns:

Având în vedere că ai specificat faptul ca le doreai cu ardoare, insa pe masura in care s-au indeplinit, nu ai avut acel sentiment de satisfactie, ci ai prezentat dezinteres fata de toate acestea, rezultă faptul că sentimentul de nemulțumire a apărut pentru că în esență nu aveai nevoie de toate acestea.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Această evoluție de sentimente se întâmplă când nu știi ce vrei și când nu ai educație emoțională.

| relian a răspuns:

Pt ca este un sentiment,iar sentimetele vin si trec,ori scad in intensitate,sentimetele sunt chimicale amestecate,maximul este atunci,dorinta de care spui,apoi incepe sa se diminueze,asta pentru ca organismul revine la normal,la a produce mai putine chimicale care dau acel sentiment, din cauza asta nu prea mai simti mare lucru dupa o vreme, ramane doara asa o amintire care nu prea mai are ce fierbe laughing
Tootul la asta se rezuma, la chimicale ce se amesteca in anumite proportii, sintem condusi de o galeata de chimicale care fierb, cel putin dupa ce se da comanda cam aia se intampla.

| Invictusman a răspuns:

Da, cu o fata ce era verișoara cu culega de clasa, ne-am dus la balul bobocilor la o discoteca, toți erau high și dansau, "băteau podeaua" și eu dansam singur ca de obicei fiind foarte introvertit dar imprevizibil, brusc mi am luat curajul cu mine la bord și m-am dus către acea fata ce dansa cu mai mulți băieți în jur, mi am luat inima în dinți și parca am invitat-o la dans, i-am șoptit la ureche ca îmi place cum dansează și as vrea sa o cunosc, nici nu ma băgat în seama, trec câteva zile și îmi trimite poze cu ea goala rolling on the floor ( purta sutien și bikini) am rămas tablou, nu mai știam ce sa spun laughing eram cea mai happy persoana de pe terra.

Ulterior tot venea la mine în clasa, ma tot cauta, cred ca încerca să o facă geloasa pe varasa ca ei ii plăcea de mine... Încerca ea sa se dea bine pe lângă mine dar nu prea i-o mers, oricum eram prea timid asa ca nu s-a înfiripat nimic între noi.
Încă o dovada ca majoritatea fetelor prefera băieții,, smecherasi '' eu cum nu eram dar dădeam impresia a eram, am pierdut multe de la viata, timiditatea mi.o compromis întreaga viata happy
Nu am mai simțit aceeași satisfacție, fiindcă a fost doar în capriciu, atâta tot, prea ușor sa lăsat cucerita, mi-am pierdut tot interesul sad

| Mirel4412 a răspuns:

Sentimentul de fericire la mine e amplificat cand vreau ceva si pot sa-mi construiesc singur, repar etc.
Adica daca mi se strica televizorul sau mai stiu eu ce, incerc sa-l repar singur, nu vreau sa depind de nimeni.