| anonim_4396 a întrebat:

Vi se întâmplă ca atunci când treceți pe lângă o casă în care a locuit o persoană singură și a decedat, să îi simțiți încă prezența și energia?
Nu mă refer aici la fenomene paranormale, ci la acea energie reziduală.
Recent, a murit o cunoștință dragă mie. Locuia singură de când o știu.
Când trec pe lângă casa ei, îi simt încă vie prezența.
Chiar de 3 ori, din reflex, am întors capul să văd dacă e prin curte.

Răspuns Câştigător
| Hammurabi a răspuns:

Și era... prin curte? laughing

În primele 40 de zile după moartea fizică, corpul astral obișnuiește să se întoarcă în locurile unde a trăit. Iar acele locuri vor fi "împregnate" de prezența lui, pentru cei "dotați" să poată percepe asta.
(să nu spui nimănui că ți-am spus asta)

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Este doar imaginatia ta!

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Si daca sa zicem... nu cunosteai acea persoana, nu stiai de existenta ei, iar cand treceai pe acolo nu aveai nici macar o idee ca acolo a murit cineva... atunci mai simteai acea prezenta de care spui?

| Lukasssz a răspuns:

Asta e o forma de schizofrenie -_-

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ai iubit mult acea persoana și de aceea, la nivel subconștient încă nu te ai împăcat cu aceasta pierdere, încă o ai în minte, încă ai proiectii mentale despre multe chestii pe care le făceai/discutai cu ea, ți-o fost draga și de asta ai aceasta pseudo- impresie /feeling. Se întâmplă des la persoanele nostalgice acest fapt când ii decedează o persoana draga, mult iubita.

| Anuket a răspuns:

Cred că fiecare persoană își pune amprenta, iar sentimentul va trece în funcție de părerea ta cu privire la acea persoană.
Adevărul e că moartea te lasă fără nimic, iar ca să vezi azi pe cineva și mâine să știi că nu mai e, poate fi greu de procesat.

| dragodana a răspuns:

Salut!
Da simt suflete celor decedați. Nu este un sentiment prea drăguț-fiori reci pe coloană.
Ce descri tu este vorba de subconștient. Faci asta instinctiv.

| nevermatch a răspuns:

Nu, nu sunt nebuna, nici paranoica.