| Geo14 a întrebat:

Vineri o sa am teza la romana. Sunt in clasa a 8 a.nu imi este asa teama.Am si eu o rugaminte. Voi avea genul liric si acolo am invatat lacul de mihai eminescu, emotie de toamna de nichita stanescu si izvorul noptii de lucian blaga.Eu am in caiet demonstratiile numai ca sunt foarte foarte lungi.Ma puteti ajuta si pe mine sa le scurtez, adica sa demonstrez mai pe scurt ca fiecare dintre ele apartine genului liric. FUNDOI pentru cine ma ajuta.Geo.

Răspuns Câştigător
| AleeexandrA a răspuns:

Pai nu terebuie sa scrii tot. Noua ne-a recomandat profa sa scriem in introducere def genului liric, tema si semnificatia titlului
In cuprins trebuie sa comentezi doua figuri de stil, sa enumeri imgaini artistice, sa scrii ceva de eul liric ( ca isi exprima gandurile, ideile si sentimentele in mod direct si e prezent prin marci gramaticale) si versificatie.
In incheiere scrii asa: Deoarece este o opera lirica in versuri in care eul liric isi exprima gandurile ideile si sentimentele in mod direct, fiind prezenta o abundenta a figurilor de stil si imaginilor artistice, poezia...scrisa de... apartine genului liric.
Cat mai pe scurt sa te incadrezi in limite (de obicei 15-20 randuri)
Succes!
Daca te-am ajutat da si tu funoiu` ala care l-ai promis big grin
:*:*

| Andrei_Iordan_1998 a răspuns (pentru AleeexandrA):

Poi fane si noua cuprinsu ala plzzz dau si eu FUNDOI :****

1 răspuns: