| anonim_4396 a întrebat:

Virginitatea - un subiect controversat. De ce unii fac haz de alții că sunt virgini la o anumită vârstă, în special băieții de alți băieți? Am tot văzut prin comentarii pe Youtube, Facebook, forumuri, că unii se insultau între ei și îsi aruncau replici de gen "virginule","ești un virgin fără viață socială", etc.
Unora, fete și baieți, le e rușine că sunt virgini și că râd alții de ei din cauza asta și încearcă să scape de această "povară" cât mai repede.
Eu sunt încă virgină și am 27 de ani și NU mi-e rușine cu asta și nici NU mă grăbesc să scap de ea.
De când a devenit virginitatea din virtute în povară și stigmat social?

Răspuns Câştigător
| Peachdelight a răspuns:

Cristina, sincer bravo tie ca încă ești virgina la vârsta asta. Societatea are o problema. Daca ti-ai pierdut virginitatea nu înseamnă ca ești mai fericit, nu înseamnă ca ai mai mulți prieteni, nici ca ești vreo persoana importanta. Efectiv sunt oameni care se folosesc de lucrul acesta in favoarea lor, de parca ce mare realizare au ei. Pur și simplu sunt niște conceptii aiurea și bineinteles așa cum suntem noi ca specie, daca putem sa rănim pe cineva, cumva pana la urma de ce sa nu o facem? Ar cam trebui fiecare sa ne vedem de viețile noastre. Ar fii cel mai sănătos.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Peachdelight):

Nu e vorba de bravos ei. Lipsa activitatii sexuale de la o varsta incolo poate avea urmari FOARTE NASOALE pentru sanatate - o gasca de afectiuni care se termina cu deces - tot asa cum activitatea sexuala timpurie poate duce la alte probleme, chiar daca alea mai mult de natura psihica si comportamentala. A, da, si sa nu uitam ca sexul in mod regulat intareste imunitatea si te face mai fericit. Bine, cu conditia sa ai si o atitudine decenta fata de subiect - nu gen faci sex si dupa aia tii post o luna cu 20 de rugaciuni pe zi ca ai facut-o in afara casatoriei...

| Peachdelight a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

De ce nu bravo ei, este alegerea ei și degeaba vi sa dai aici răspunsuri științifico-fantastice pentru ca daca omul nu simte sau nu vrea sa o facă, oricum nu ai ce sa schimbi tu. Deces ca nu ai făcut sex? Al naibii nu am mai auzit, poate tu știi mai bine. Nu te contrazic. Nu știu ce sa zic nici de fericirea aia pe care o descrii, ca am avut relații dar zău de nu deveneam din ce in ce mai trista pe zi ce trecea!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Peachdelight):

Http://www.sfatulmedicului.ro/......uale_15519
P.S. Pai daca faci sex pur si simplu, ala se termina si e totul roz si stelute la el dar nu are grija si de tine... cred si eu ca nu te dadea veselia pe-afara.

| Peachdelight a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Pff hai sa nu deschidem aici cutia pandorei laughing)) mersi de link! O sa citesc.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Peachdelight):

OK, in the box it stays! happy

27 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

De ce multi (nu unii) fac haz ca cineva e virgin sau virgina? Si de prosti si de caracter prost. De prosti ca nu realizeaza ca nu e nici o problema sa fi virgin sau virgina, de multe ori e f greu sa gasesti pe cine trebuie, de multe ori nu vrei sa te incurci doar pentru un ssex pe care poti sa-l faci si singur sau altfel, si daca vrei ceva serios la pachet cu sex, e cam greu o relatie gandita nu bazata doar pe panarama, prosteala, distractie ca apoi sa se duca dracu.

De caracter prost ca o zic cu intentie de insulta.

Uite na sa radeti care vreti, eu n-am avut o relatie niciodata de ssex, pe unde m-am dus mi-au placut doar mmasturbarile ca asa mi-a placut mie, deci is virgin, dar nu mi-e rusine deloc.
Am avut o intromisiune in Germania la o pprostituata dar n-a mers, tot mmasturbare am pus-o sa faca, deci aia nu consider sex.
Viata sociala am, am trei prieteni f buni cu care ma inteleg de cel putin 17-22 ani f bine, ne vizitam (mai putin acum cu virusul).

| GabiDumitrescu a răspuns:

Haz de necaz, că de regulă ăia care fac mișto de alții pe tema asta nu prea au cu ce să se mîndrească în rest. Pe de altă parte, a fi virgin de la o vîrstă încolo denotă de cele mai multe ori ceva probleme la bibilică - adesea, nu întodeauna. happy

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

P.S. Vorba aia din popor care zice "Fu*i - nu fu*i, vremea *** trece" nu e la mișto.

| Sofer a răspuns:

Oameni aia nu au altceva mai bun de făcut cu viata lor. Virginitatea o poți pierde oricând.

| SG1995 a răspuns:

Sincer, nici virginitatea nici lipsa ei nu e vreo virtute, ești virgină? Bravo, desi nu e un motiv de bravadă, nu ești virgină, la fel. Doar persoanele tâmpite și fără ocupație își bat capul cu viața sexuală a altora.

| Dismally a răspuns:

Cei care fac asta sunt niste idioti, cat timp nu au alte argumente o arunca pe asta cu virginitatea, de parca sa faci sex ar fi vreo mare realizare big grin Virginitatea nu este nici o virtute nici o povara, e doar o perioada prin care trecem toti.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Asta e mentalitatea lor! Multi au ras de mine ca sunt virgin la 17 ani, si de fapt nici eu nu ma gandesc sa mi-o pierd vreodata!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Păi e o povară sa te atasezi prea rapid de persoane care nici macar nu le cunoști prea bine și să te gândești incontinuu la sex, că fac haz tipii de mine mă doare fix undeva.
Dar e rușinos și o povară să-mi bată apropouri fetele/femeile gen " virginule, ești așa drăguț/micuțule, ești așa cuminte, de treaba, tristule, pateticule, ratatule ".

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

La barbati virginitatea este ceva psihic. La fete e mai importanta.
Fara sa jignesc sau sa supar pe cineva, dar la 27 de ani ca o fata sa fie virgina in secolul 21 Automat ridica semne de intrebare, la un baiat se zice ca e prostanac, retardat etc Dar la fete e mai grav -> pentru ca fetele indiferent de aspectul lor tot au petitori. Cunosc foarte multe fete supraponderale si urate dar tot au prieteni.

| EntertainYou a răspuns (pentru anonim_4396):

Asa, dar daca ele nu vor ce e grav in asta? Poate au petitori. Nu sunt obligate sa faca sex cu primul care da tarcoale.
Problema e cand sunt supraponderale dar vor sex cu Prince Charming.

| Ofiintă a răspuns (pentru EntertainYou):

Subscriu!
Or fi având ele pretendenți, până și bărbații dispun de femei care să îi accepte la fel cum sunt.
Cu toate acestea, poate nu simt atracție față de niciunul dintre ei.
Prin urmate, nu toate femeile își incep viata sexuală cu un oricine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

"NU mi-e rușine cu asta și nici NU mă grăbesc să scap de e" Majusculele alea nu fac decat sa arate cat de ipocrita esti si cat de tare te derenjeaza de fapt toate comentariile legate de virginitate(chiar daca ai dat exemple referitoare doar la baieti, ca sa ne induci in eroare).
Nu te grabesti sa scapi sau nu ai cum sa scapi? E o diferenta, stii.
Comentariile alea nu sunt absurde, de obicei dor pentru ca sunt adevarate.Altfel n-ar mai durea si ai rade in loc sa fii revoltata si sa pui intrebari aici. Daca pana la 27 de ani nu ai fost capabila sa
ai o relatie sau sa te apropii fizic(si psihic) de un tip inseamna ca ai niste probleme.La aspect, la caracter, la socializare, la toate 3, n-am idee. Cert e ca ai niste probleme.Sau crezi ca e pacat, dar ai fi mentionat asta.Sau esti asexuala, dar nu cred in asa ceva si din nou, ai fi mentionat asta.Deci ramane prima varianta.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

N-am considerat că trebuie să dau mai multe detalii despre ce cred eu în întrebare. M-am focusat doar pe ideea în sine ca să nu scriu nu știu câte fraze și să iasă o întrebare prea lungă pe care unora să le fie lene să o citească.
Nu am nici un fel de problemă fizică sau de natură psihică doar am niște circumstanțe mai diferite, în sensul: provin dintr-un oraș cu o comunitate mică de oameni, și după cum poate îți dai seama, băieți/bărbați k-lumea sunt puțini.
Am avut parte de pretendenți dar mulți dintre ei mă voiau doar în pat, să se fălească, "Uite bă, i-am tras-o la aia, eu am fost primul!" Iar eu nu vreau să fiu trofeul nimănuiwinking
În al doilea rând, îmi plac bărbații mai mari de vârstă cu 15-20 de ani dar majoritatea dintre ei sunt casătoriți și îți dai seama că nu vreau să mă transform în amantă.
În al treilea rând, am fost și sunt o persoană dificilă, prentențioasă care alege calitatea pe primul loc, și la haine și la prieteni și la bărbați. Sunt de asemenea, o persoană introvertită căreia nu-i place să socializeze. Nu oricum, nu oriunde și nici cu oricine. Am avut amici băieți dar a fost amiciție. Nimic mai mult!
În al patrulea rând, sunt o persoană foarte credincioasă și vreau să respect poruncile divine iar una dintre ele zice așa "Ferește-te de curvie", asta am încercat si încerc eu să fac.
Singurul bărbat cu care voi face sex vreodată va fi doar soțul meu, și asta numai după căsătorie. Cum zice versetul din cântarea cântărilor - "Nu stârniți dragostea până nu vine ea".
Eu nu-mi încalc principiile de dragul nimănui și îmi pare bine că sunt cum sunt, și gândesc cum gândesc într-o lume în care se promovează agresiv sexul.

| EntertainYou a răspuns (pentru anonim_4396):

"Nu te grabesti sa scapi sau nu ai cum sa scapi? E o diferenta, stii."
Dar de unde stii tu diferenta sau ce se intampla in viata oricui?
In fine, pana la urma ti-a raspuns ca e mai credincioasa si are principii. Atat timp cat deciziile n-o fac sa se simta mizerabila in propria piele, ci destul de implinita, nu e problema ta sa consideri altceva. Probabil isi asuma tot ce se intampla. Sper.

Tocmai asta spuneam. Nu e vorba de virginitate. Ci de tot felul de etichete si atribute. Lumea mereu are ceva de comentat.
Pai nu esti asa, sigur esti asa, sigur trebuie sa ai tu vreun defect sau ceva ca sa te stigmatizam si sa ne validam noi realizarile. N-are capat acest proces.
Poate la randul nostru si noi facem acelasi lucru cu altii. Dar poate nu ne pasa daca sunt virgini, ci ii judecam dupa alte aspecte mai negative de atat.
Mi se pare mai penibil cand ala de rade de altii care sunt virgini pretinde ca are o relatie atat de perfecta (cu foarte mult sex) incat sta toata ziua pe un site ca asta si o arde ca un jeg arogant si superior, nu mai zic de restul forumurilor sau retelelor sociale. Asta spune mai mult ceva despre ei, dandu-se de gol.

Cand cineva iti spune ceva mai vulnerabil sau intim nu e bine, cand cineva se da grandios si realizat in timp ce se pisa pe toti, parca nici asta nu e deloc bine.

| anonim_4396 explică (pentru EntertainYou):

N-am spus ca stiu diferenta, am zis ca exista una.Stii si tu ca asa e.Nu ma intereseaza ce se intampla in viata ei, dar daca n-o deranja ca e virgina si o durea undeva de parerile celorlalti, n-ar mai fi pus intrebarea asta.Din moment ce a pus-o, inseamna ca lucrurile nu sunt atat de roz.
Cum am zis, inteleg daca motivul e unul religios.Nu-l aprob, dar inteleg.Dar e evident ca tipa nu e 100% fericita cu alegerea ei.Si din ce a mai spus e evident ca nu a avut nici prea multe ocazii, ca sa nu zic deloc.E o persoana dificila, pretentioasa, careia nu-i place sa socializeze(primele 2 pot fi si calitati, dar la ea ma indoiesc ca ar fi asa).
Daca isi asuma ce se intampla, e ok. Daca e alegerea ei, bravo ei.Dar daca nu s-ar simti macar putin mizerabila sau n-ar avea dubii nu ar mai pune intrebarea asta.
N-am pretins ca as avea o relatie perfecta; n-am una.Dar presupun ca te referi la persoana anume.

| EntertainYou a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu era vorba de tine cu relatia perfecta.
Ma refer la altii, se stiu ei (daca ma citesc din umbra cu siguranta). De ce a pus intrebarea, daca zici tu ca ceva trebuie sa o deranjeze, e simplu, stiindu-se virgina nu intelege de ce ar trebui sa fie stigmatizata. Pana la urma ce rau a facut ea altora daca ar incepe cineva sa rada si de ea?
Iar eu cam asta incerc sa explic. Cand e vorba de conflicte, atacuri la persoana, lumea utilizeaza aceste tactici foarte comune. Daca nu te poate ataca pe subiect/idee, incepe sa te atace personal prin comparatie. Sunt unii care te-ar face sarac in comparatie cu Elon Musk doar ca sa incerce sa castige o batalie cu tine. big grin

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu am pus întrebarea pentru mine căci mie nu mi s-a întâmplat să fiu șicanată din cauza asta, așa mai în glumă, poate.
Am pus-o de curiozitate, să înțeleg de ce una lume șicanează pe alții cu virginitatea, la băieți fiind mai predominantă această șicanare, când unul îi strigă altuia "băi, virginule", sau chestii de genul. Chiar n-am înțeles de ce a devenit virginitatea pentru unii subiect de tachinare. Am vrut să văd păreri diferite.

Apropo, sunt foarte fericită, nu fericită cu alegerea mea. Nu uita: mai bine singur/ă decât într-o companie proastă.winking

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

O sa te rog sa nu mai insulti, ce e aia ca e ipocrita? Comporta-te civilizat, asta valabil si cu aia "daca nu s-ar simti mizerabila..." in mesajul urmator. Sper sa nu mai persisti in asta ca nu e frumos. Multi sunt virgini si virgine dar asta nu inseamna ca nu e in ordine, pot sa-ti zic de mine ca m-au placut cam 5 femei si poate o mai fi fost una si am refuzat din cauza ca nu mi-au placut fizic, deci as fi eu virgin, nu pot accepta pe cineva care nu ma atrage pentru o relatie zic. SI nu ma simt mizerabil si nici nu sunt ipocrit.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Atât băieții cât și fetele fac mișto de acest aspect,îți dau un exemplu și de ce nu e bine ca prietenii tăi să știe acest lucru personal care îl poți spune cu încredere doar celui cu care te vei căsătorii,să spunem că te cerți cu o prietenă și ea știe că ești virgină,la cum sunt oamenii în ziua de azi te poți aștepta la orice,ea vrea să se răzbune pe tine și te invită la o petrecere,acolo o să îți toarne ceva în băutură apoi va chema băieții să își bată joc de tine,să fii virgin/ă în vremurile care le trăim chiar e o virtute,o mândrie, media și societatea se oftică că nu mai dețin această "valoare" și vor să devii asemenea lor și nu ar trebui cei virgini să ne simțim jigniți, fiindcă odată ce ai pierdut-o cu cine nu te vrea decât pentru acest aspect ești precum un cufăr gol, iar băiatul respectiv te va părăsii și va căuta alt "cufăr", ai grijă cui încredințezi "comoara"ta.

| Jus7t a răspuns:

Nu contează dacă ești sau nu virgin/ă, dar pentru că există și oameni limitați contează, dar pentru ei.
Nu e nici virtute cum zici tu și nici povară.
Nu e ca și cum după ce faci sex te transformi într-un om total diferit, dacă ești cocalar tot așa rămâi.

| EntertainYou a răspuns:

Singurul context valid ar fi numai atunci cand virginii isi dau cu parerea pe subiecte pe care nu au cum sa le spuna din experienta. laughing
Asa cum si fotbalistii nu sunt ei primii care sa-si dea cu opinia despre sistemul de invatamant.
Cam asta ar fi ideea de baza.

In rest, stii cum e in conflicte, cineva trebuie sa caute nod in papura. Asta cu virginii e clasica. Nu esti virgin, esti somer. Nu esti somer, esti un curier transpirat cocosat de colete. Nu esti prost, esti urat. Nu esti urat, esti gras. Nu esti asa, pai esti nu stiu cum.

Mai e si mentalitatea / cultura unei societati. Exista presiune sociala sa faci cutare chestie pana la varsta X. Ca lumea vorbeste despre cum arata maturitatea, insa doar cum arata. Cum se manifesta e partea a doua. Daca nu prezinti ce asteptari au altii de la ei insisi atunci tot tu esti ala frustrat si cu lipsuri.

| MirceaBadeaChiarEl a răspuns:

Nu e o rusine sa ai probleme toti avem.