| Flaviussssss a întrebat:

Voi ascultați manele? Ce parere aveți despre genul acesta de muzică?

5 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Ascultăm foarte des atunci când abia au apărut, când manele însemna Guța, Copilu Minune și încă doi-trei știuleți. Am avut apoi momente când am revenit la ele și aveam o zi de manele odată la câteva luni. Muzica o asculți după dispoziție și uneori e util să îți dai seama că ești doar un imbecil, un neanderthal, să nu îți dai așa multă importanță. Nu mai știu când am ascultat ultima manea, dar probabil se va mai nimeri măcar o dată să ascult voluntar. Dacă aș asculta acum, 99, 99% tot pe alea vechi de la început le-aș asculta probabil, foarte rar dai de o manea bună azi (în accepțiunea faptului că totuși maneaua e un gen muzical și merită și o scară a valorii proprii, dincolo de comparația subiectivă cu alte genuri muzicale). Vibrația muzicii pe care o ascultăm, ce mesaje primim după ton și cuvinte, contribuie hotărâtor la starea noastră de spirit și deciziile pe care le luăm în viața de zi cu zi. Nu consider că trebuie condamnați cei care ascultă așa ceva, pentru că în ciuda tuturor aparențelor manelele reflectă la fel ca orice alt gen societatea de azi, cu sentimentele pe care le au oamenii: frustrare, tristețe, dorința de a demonstra, iubire, doliu, etc. La o privire mai atentă asupra muzicii de azi, foarte puține melodii sunt cu adevărat constructive. Ne drogăm cu "le voi demonstra la toți că pot" în loc de să moară dușmanii mei de ciudă" și alte exemple de genul. Avantajul pe care o poate aduce maneaua este că aduce cu ea unitate în viața unor oameni care văd în jurul lor doar dezbinare, face parte din cultura lor, ei tot ce se întâmplă în viața lor atunci are legătură cu ea și asta nu depinde de ei la început. La fel și noi părem "maneliști" în fața unora care sunt mai evoluați ca noi. Doar că spre deosebire de noi aceia poate înțeleg că nu trebuie să ne disprețuiască ci doar să își vadă de treaba lor. Da, e dreptul nostru să nu ascultăm acest gen pentru că o facem din dorința de a evolua și probabil e un lucru bun. Dar la fel de bine ar fi probabil să nu mai ascultăm cam nimic din ce înseamnă industria muzicală de azi. Nu suntem perfecți și fiecare își alege momentele lui în care zice: m-am săturat să mă prefac că sunt un om perfect, acum îmi dau voie să fiu porc, să greșesc, pentru ca apoi să o iau de la capăt în lupta spre o versiune mai bună a mea. E nașpa că unii oameni iau pauze ani la rând ascultând manele zi și noapte? Da, este, dar tu nu ai nici un drept să judeci așa ceva când nu ești în locul lor. Dacă am cunoaște cu adevărat viața tuturor maneliștilor pot băga mâna în foc pentru faptul că există măcar un manelist care e superior tuturor celor care condamnă oamenii care ascultă așa ceva. Și îmi e suficient, nu compari o clasă socială cu o alta, trebuie să te compari pe tine ca să știi unde te afli în drumul tău. Un om este mai mult decât un moment în evoluția lui. Trebuie să ajungem la un echilibru în care nu suntem condiționați de ce se întâmplă în jur. Să fii mega fericit e o pedeapsă la fel de grea cu a fi nervos ori depresiv pentru că înseamnă că trăiești acel moment ca pe o desăvârșire, ceea ce este fals.
"Emilia vede în latura ei furioasă manelistul care se ia la bătaie la 5 dimineaţa pentru că nu i-au plăcut dedicaţiile din seara aia, în latura ei autodistructivă vede clubberita care dansează pe bar, bea multă votcă şi vomită la colţ de stradă părăsită de prietenii ei, în latura ei care se simte "îndreptăţită" și "superioară" vede clasicul aristocrat ascultător de operă care crede că are drepturi mai multe şi mai mari doar pentru faptul că s-a născut într-un loc şi un mediu mai privilegiat decât restul" - http://www.personalitatealfa.com/blog/manelistii-pot-ajunge-in-rai/

| gemeni6226 a răspuns:

Gusturile nu se dicuta, unele manele imi plac dar nu toate. Cele ale lui Ghita Munteanu si cele ale lui Bogdan de la Satu Mare da restul nu.Asa cum sunt unele piese rock ce imi plac altele nu. Daca o muzica e de calitate place indifrent de gen.

| deeeaqq a răspuns:

Ocazional.
Cum a mai spus și cineva mai sus, "gusturile nu se discută"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ascult foarte rar cateva melodii care imi plac, in rest nu ma dau in vant dupa acest gen de muzica. Unele melodii sunt bune, pacat ca le strica videoclipurile.

| Porcusorul a răspuns:

Parerea mea e ca manele asculta doar cei cu o cultura foarte redusa, cu o educatie indoielnica. Mai intalnesti si oameni normali printre ei, dar cea mai mare parte sunt cocalarizati carora le e imposibil sa lege doua propozitii coerente intr-o saptamana. Daca asculti manele doar ca si colegii/anturajul asculta, atunci e timpul sa nu te mai iei dupa cireada si sa-ti rafinezi gusturile muzicale, altfel risti ca unele persoane sa isi faca o parere negativa despre tine.