| Mayar a întrebat:

Voi ati adopa un caine doar daca e de rasa, sau maidanez? Conteaza ca ii oferiti aectiune si camin, sau intervin si anumite idei fixe si uneori cu aere in legatura cu rasa cainelui?

Intreb asta pentru ca aproape toti cunoscutii mei se mandresc si se lauda ca au caini de rasa si rad de mine ca am maidanezi. Dar cainii sunt animale, nu obiecte! Am gasit intr-o iarna friguroasa 4 catelusi intr-o cutie. I-am dus acasa. Doi am dat, doi au ramas la mine.

E vina lor ca stapanii sunte rai si ii abandoneaza in strazi? Se pare ca asa cred cunoscutii mei - de aceea sunt doar cunoscuti, nu si prieteni!

Eu consider ca atat cat pot sa fac bine si sa salvez o viata, nu trebuie sa am aere si figuri ca imi trebuie doar caine de rasa, ci sa ajut o viata sa nu moara in chinuri.

Va intreb, gresesc? Daca da, cum? E rau sa salvez caini aruncati fara mila in strada, cand ei aveau incredere in stapanul lor?

Răspuns Câştigător
| Alina570 a răspuns:

Un caine ramane cel mai bun prieten al omului, indiferent daca este de rasa sau nu. Bine-nteles, ca si oamenii, unii sunt mai destepti, altii sunt mai buni, dar asta nu cred ca depinde de rasa, asa cum nu poti spune ca un nobil este mai presus de un om obisnuit doar pentru titlul sau.

Eu, personal, admir ceea ce faci, iar daca ai posibilitatea continua, nu tine cont de ce spun cunoscutii tai. Ei sunt doar niste snobi fara inima.

As vrea si eu sa adun toti cainii de pe strada si sa am grija de ei, dar parintii nu ma lasa.

2 răspunsuri:
| Ibrahimovic a răspuns:

Eu unul nu as adopta un maidanez. Nu imi plac. Mai bine imi cumpar unul de rasa. Imi plac ciobanestii germani. love struck

| horansgang a răspuns:

Nu-mi pasă dacă e de rasă sau nu, îmi plac că sunt drăgălaşi şi aşa de adorabili şi îţi poate ridica moralul şi în cele mai grele situaţi şi îmi plac mult. ceea ce voiam să insinuez e că nu contează ce fel de rasă e, toţi sunt egali- sau bine, depinde ce cred alţi, dar pentru mine e tot una.