| anonim_4396 a întrebat:

Voi aţi avut vreodată un şoc atunci când aţi văzut o cunoştinţă de sex feminin cu şi fără machiaj, adică să vi se pară (aproape) o cu totul altă persoană? Mie mi s-a întâmplat asta de mai multe ori.Chiar ieri m-am întâlnit cu o vecină din bloc pe care eram tot timpul obişnuită să o văd machiată strident,îmbrăcată elegant,cu părul tot timpul aranjat,iar acum am avut ocazia să o văd complet nemachiată,nearanjată,purtând un trening.Femeia ieşise doar până în parcare la maşină. Aproape că nici nu am recunoscut-o,era să trec pe lângă ea fără s-o salut,atât de diferită era faţă de cum o ştiam eu până atunci.
Mie,personal,nu mi-a plăcut niciodată ideea de a mă machia,de a încerca să ascund anumite defecte sau să îmbunătăţesc ceva la faţa mea,am fost întotdeauna pe principiul "asta am,cu asta defilez",iar atunci când am avut vreo problemă,am preferat să o rezolv din interior,nu din exterior.
Acum,nu pot să spun că aş fi chiar împotriva machiajului,zic doar că ar fi bine să fie făcut cu o limită,doar ca să scoată în evidenţă anumite trăsături, nimic mai mult.Asta dacă ţii neapărat să te machiezi.

11 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Confundam multe tipe cu fosta, acum nu bag in seama

| Drimmero a răspuns:

Oho...multe pe care le cunosc sunt diferite cu machiaj, arata mai bine, fara machiaj te sperii de ele daca le vezi pe strada seara, vei zice ca sunt ielele. Ideea e sa nu se exagereze cu machiajul, unele arata foarte bine fara machiaj, daca si-l pun arata nasol.

| Catrice a răspuns:

Da, chiar de curând laughing

| Celcestietot a răspuns:

Oarecum, pe YT era o tipă cu machiaj zeița și fără...
Totuși, am întâlnit mai multe fete pe YT care fără acel machiaj pe față nu le mai recunoșteam thinking

Apropo, gândește-te și la femeile care au suferit un accident pe față, precum arsurile, de ele nu ar trebui să zicem nimic, că doar nu știm cum se simt.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Unele colege din facultate mă speriau când aveam examene dimineața. Păreau venite direct de la schimbul 3. Arătau foarte obosite, palide, îmbătrânite pentru 19-20-21 de ani cât aveam pe atunci. Am ''șocul'' ăsta și când își schimbă cineva frizura, pentru că uneori o chestie așa banală, ca forma sau culoarea părului, scoate alte lucruri în evidență față de ce m-am obișnuit eu să văd la persoana respectivă. Totuși, e evident când o tipă e machiată, se vede fondul de ten, se vede conturul și iluminatorul (chiar dacă nu știi cum se numesc), nu schimbă chiar atât de multe fizionomia decât dacă ești vreo artistă super talentată sau folosești produse high-end. Chestia e doar că, dacă te-ai obișnuit s-o vezi cu machiaj, fără pare foarte ștearsă, chiar dacă e posibil să nu fie o diferență extraordinară și e doar un contrast mic. Nici eu nu mă machiez, dar sper să nu dispară moda asta că mă distrează băieții care agață fete prin cluburi și apoi povestesc pe social media cum au trăit șocul vieții când și-au dat seama că fetele n-au pleoapele verzi în realitate laughing))))))) na, belea, Costele.

| Emma30555 a răspuns:

În general o femeie e mai frumoasa machiata dar contează mult cum te obisnuiesti. Dacă nu se machiază ești obișnuită asa cu ea și poate sa ți placa cum arata, apoi dacă se machiază o data vei face diferența, e posibil sa nu o recunoști nici în cazul asta, sa fie o schimbare. Asa se întâmplă și invers. Dar de cele mai multe ori diferența nu e asa mare, rar se intampla sa fie o schimbare care chiar sa uimească. Eu cred ca o femeie eleganta, moderna, care are grija de aspectul ei se și macheaza, mi se pare normal, nu strident dar finuț. Dar asta e o decizie personala, fiecare cum considera.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cred ca vrei povestea mea interesanta, m-am machiat de cateva ori in viata mea, si am o problema cu alergie nu suport. Dar nu ca as avea nevoie, adica am gene lungi, sunt de rasa mixta, si obisnuiam sa ma dau cu contur la ochi doar.
Am desigur genul acela de verisoara, de cand era foarte mica, mama ei o machia, si ea la vreo 12 ani arata ca o femeie de 20 imbracata, vopsita si machiata bine. Ea avea stilul acela ca exagera cu rimelul, si tot felul de din astea. Avea si probleme in comparatie cu mine, trebuia sa isi ascunda pistruii si alte chestii. Pe fata aia da o stiam altfel cand eram mici, avea pistrui si apoi de pe la vreo 10 ani a devenit asa diferita. Se vopsise, tatal ei ii cumpara haine scumpe. Ea asa a fost de mica, eu am fost opusu ei, la inceput nu stiam, dar apoi cand aflam nu-mi convenea nimic. La mine a devenit obicei, sa ma dau cu contur, pentru ca am ochii cam "mari", si cand conturez cu negru jos mai ascunde forma ochilor.

| Dandinelle a răspuns:

In liceu am trecut pe langa diriginta mea la piata, fara sa o recunosc. M-a salutat atunci intr-un mod de genul "buna, dar nu ne mai salutam?". Am ramas socata.
Am avut si eu seri, weekend-uri si saptamani de machiaj considerat de mine dragut, dar incetul cu incetul am inceput sa apreciez un simplu rimel, sau nimic. Cred ca de cele mai multe ori e mai multa frumusete sub machiaj decat deasupra.

| Jus7t a răspuns:

Dragă utilizatoare, probabil că dacă arătai și tu ca dracu fără machiaj începea să te atragă și pe tine ideea de a te machia și nu mai defilai cum defilezi tu acum arzând o cu "asta am, cu asta defilez" pentru că nu ai mai avea încrederea pe care o ai acum înțelegi? Dacă încredea vine din aspectul exterior, cum vine la majoritatea...atunci gândeai total diferit iar dacă nu te machiaj strident tot trânteai niște machiai pe moacă.

Și da, am avut experiențe, nu îmi aduc aminte exact ce și cum dar știu că erau colege de ceva...am avut o senzație ciudată, dar îți dai seama că depinde de persoană.
Păcat că unii își iau șoc de abia când se șterg alea de sp.er.ma de pe față, aia e.
Și ai dreptate în ce zici dar dacă nu ești în situația lor nu știi cum ai fi făcut tu, e ușor să vorbești când nu ești în pielea lor.

| anonim_4396 explică (pentru Jus7t):

Dragă utilizatorule,nu cred că toate alea care se machiază aşa arată ca dracu' nemachiate. Unele poate chiar arată,dar mai mult ca sigur doar din cauză că nu au un stil de viaţă sănătos sau cât de cât sănătos. Dacă mănânci porcării şi nu-i dai corpului ce-i trebuie,nu dormi suficient şi nu bei destulă apă,e şi normal să ai probleme cu tenul sau ochi încercănaţi, iar atunci ce să faci altceva decât să acoperi totul cu o tonă de machiaj?
Iar celelalte, care n-ar arăta ca dracu fără să se machieze, cred că au doar obsesia de a arăta perfect, ca scoase din cutie.
Să nu mai vorbesc că unele arată de 1000 de ori mai bine nemachiate, cu machiaj par mult mai îmbătrânite sau chiar mai urâte, mai ales dacă nu e făcut cum trebuie.

| Jus7t a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu m-am referit la toate, am zis de alea despre care ai pus tu întrebarea, adică despre tipele pe care nu le mai cunoști dacă se demachiază...despre asta vorbim aici.
Iar de astea de care zici că n-ar arăta ca dracu fără să se machieze.păi dacă n-ar arăta nu se încadrează la întrebarea ta, deci n-are rost să le aducem în discuție, nu vorbim de tipe care arată ok dar vor să arate perfect ci de alea pe care nu le mai cunoști după.

Am auzit că vă simțiți nașpa când o faceți cu un tip și la sfârșit vă spune că era virgin, așa și unii se supără că nu le dați și voi o poză cu voi nemachiate înainte de sex.