| DracuIa a întrebat:

Voi aveti viermi in vecini? big grin

26 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Incă stai bine, daca e doar atât.
Bine că nu ai vipere, cobre, anaconde... ))

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu,dar cred că eu sunt singurele vierme având în vedere că nu fac nimic și nu am nici măcar un job happy

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru DracuIa):

Da, sunt foarte singur,nici măcar familia nu mă susține. E vina mea,am avut posibilitatea de a sta dincolo și am plecat de acolo,nu plăteam nimic,aveam de toate, doar că mă simțeam mai singur decât acasă, între familia mea mă simt ca un străin, acum am pus-o că trebuie să îmi găsesc de lucru așa cu anxietatea asta horror pe care o am, mi-a stat în cale o groaza de ani depresia, de 4-5 ani anxietatea mi-o dat KO,praf ma făcut,ogramada de ani depresia mi ia "furat" din viața, nimic naibii nu am putut realiza. Deci pot sa spun că fur curent degeaba pe lumea asta. Da, daca trăia maică-mea îmi era puțin mai ușor, ori o să reușesc să mă angajez ori o să îmi pun capăt, din 2 sigur una se va întâmpla.
Eu am vecini faini, empatici, adică pe scara mea, de nenumărate 2 vecini m-au împrumutat cu bani, posibil viermi sa am pe scara cealaltă.
La mine depresia și anxietatea au fost problemele, daca nu le aveam nu cred că mai stăteam nici aici pe TPU, făceam multe chestii.
Mi-am tăiat singur craca de sub picioare alegând să vin in România și să stau singur in sărăcia asta de țară. Rămâne de văzut dacă sunt un războinic sau un viermehee hee

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru DracuIa):

Pe care l-am avut și fost coleg de liceu e cel mare "ma învățat" sa joc la păcănele laughing m-am certat cu el că nu o venit să mă aștepte afara cat timp jucam că vine doar când e bine. Mai vb cu sora,cu fratele pe Facebook, sunt plecați dincolo,sunt singur cuc. happy
Depresia ma învățat să duc cele mai grele lupte posibile și imposibile,banii sunt problema acum, când am avut nu i-am pretuit. Cel mai greu va fi sa mă trezesc de dimineață când mă voi angaja, asta e testul suprem, având în vedere că nu puteam sa dorm de la insomnie am fost obișnuit la 11, 12 sa mă trezesc, acum brusc sunt obligat să mă adaptez la noile reguli big grin
Multi bani am avut și mi-am bătut joc de ei pe femei, acum m-am trezit la realitate, mai ales preturile ce tot cresc alarmant la alimente mă trezesc la realitate laughing e horror ce sa întâmplă cu preturile

| raMLesS a răspuns (pentru anonim_4396):

Cand va aud cu anxietate si depresie imi vine sa ma dau cu capul de pereti, pampalai mai sunteti... apuca-te dreacu de sport, fa sala, fa efort fizic si sa vezi ca nu mai ai nimic, trebuie sa treci prin trauma ca sa te imbunatatesti.

| anonim_4396 a răspuns (pentru raMLesS):

Asta că ești analfabet și habar nu ai cat e de grav sa trăiești cu așa ceva! Atac de panica,agorafobie,anxietate sociala daca tu crezi că e ușor să trăiești cu așa ceva înseamnă că ești la fel de prost ca multi de pe aici! Nu ai trăit cu așa ceva și comentezi ca un muian,ce trauma desteptule că mi-a murit mama de covid,tatăl acum câțiva ani,am trecut prin ogramada de chestii,am dat ogramada de bani pe pastile sa fiu mai ok și sunt la fel, tu nu ai văzut că până și psihologii se sinucid din cauza depresiei? Robin Williams sa sinucis din cauza depresiei, cel din trupa Linkin Park, te-ai gasit tu marele deștept sa îmi spui mie de sport cand eu am o anxietate de te rupe când ieși afară. Stai chill omule că sport au făcut multi și tot s-au sinucis, depresia e o boala foarte grava, daca ai avut și tu așa ceva câteva zile sau luni nu o copmpara cu alte tipuri de depresie că nu toate se manifesta la fel, unele te distrug oricât ai fi de tare ca om. Nu îmi spune tu mie de depresie și anxietate când tu habar nu ai cu ce mă lupt și despre psihologie!

| raMLesS a răspuns (pentru anonim_4396):

Toate astea le ai din cauza ca esti slab psihic, din acest motiv nu ai energie masculina si esti dat peste cap complet, pentru ca ai testosteronul foarte jos si asta se intampla pentru ca nu faci nimic, preferi sa stai in casa, sa te uiti la p0rno (pe scurt sa-ti *** creierul pentru ca la 2 clickuri distanta ai placere instanta ceea ce e foarte, foarte grav pentru sanatatea ta mintala) si sa te plangi toata ziua in timp ce bagi niste pastile care te fac sa fii leguma.

Facand exercitii fizice (ridicat greutati), sau practicarea unui sport de contact (kickboxing, box) creierul tau secreta endorfine si o sa te simti mai bine, nu doar pe moment, dar si pe termen lung daca te tii de asta, nu doar din cauza endorfinelor, dar si din cauza ca te reglezi din punct de vedere hormonal si ca incepi sa ai rezultate fizice vizibile, care de altfel o sa te faca sa te simti mai bine deoarece sanatatea mintala a unui barbat e strans legata de sanatatea fizica, o minte slaba nu poate locui intr-un corp puternic.

Ideea e ca o sa dureze pana o sa incepi sa vezi schimbari, dar ele o sa apara incet, incet, si prin trauma nu ma refer la moartea unui parinte sau la mai stiu eu ce, ci la efort fizic care de altfel devine si un efort psihic deoarece ajungi sa lupti impotriva instinctelor si a mintii tale care iti spune STOP atunci cand faci ceva care fie e extrem de dificil sau extrem de stresant.

Intrebarea mea e cum poti sa stai si sa te uiti la altii cum isi traiesc vietile in timp ce tu stai in casa? Esti barbat, comporta-te ca unul, fii rational, e irelevant ce simti, nu conteaza ca simti anxietate, ca simti frica, ca te simti ca ultimul rahat, nu conteaza ca ai 0 motivatie sa mergi la sala, ce conteaza e sa o faci oricum.
Crezi ca cei mai buni luptatori, sau cei mai mari bodybuilderi sunt motivati tot timpul? Ei nici macar 25% din timp nu simt ca ar vrea sa se antreneze dar totusi o fac pentru ca au un gol in minte si un scop, asta se numeste disciplina si asta inseamna sa fii barbat, sa iti controlezi sentimentele si instinctele si sa vezi dincolo de asta.
Cauta pe Youtube David Goggins si asculta-i povestea, sau cauta Zyzz, sa vezi cum dintr-un pusti pe care il lua vantu pe strada a ajuns o inspiratie pentru milioane de oameni.

Ps: Ce ti-am scris eu aici e singurul lucru care te poate ajuta sa treci peste depresie si anxietatea fie ca iti place sau nu, iar tu daca vrei sa imi dai un contra argument fara valoare si sa lupti impotriva a ceea ce am spus e treaba ta, dar nu o sa ajungi nici in 100.000 de ani sa te simti mai bine cu stilul actual de viata care nu duce spre nimic bun.
Cel mai bine bagi la cap ce ti-am zis eu, si decat sa te complaci cu situatia asta mai bine incepe sa folosesti toata energia asta negativa, toata frustrarea, toate regretele si traumele din trecut pe post de combustibil si asta pentru ca NU trebuie sa te accepti asa cum esti, trebuie sa devi cea mai buna versiune a ta, tot ce e bun se obtine prin stres, durere si sacrificii, ca sa construiesti ceva trebuie mai intai sa distrugi altceva.

| raMLesS a răspuns (pentru anonim_4396):

Toate astea le ai din cauza ca esti slab psihic, din acest motiv nu ai energie masculina si esti dat peste cap complet, pentru ca ai testosteronul foarte jos si asta se intampla pentru ca nu faci nimic, preferi sa stai in casa, sa te uiti la p 0r no (pe scurt sa-ti f*** creierul pentru ca la 2 clickuri distanta ai placere instanta ceea ce e foarte, foarte grav pentru sanatatea ta mintala) si sa te plangi toata ziua in timp ce bagi niste pastile care te fac sa fii leguma.

Facand exercitii fizice (ridicat greutati), sau practicarea unui sport de contact (kickboxing, box) creierul tau secreta endorfine si o sa te simti mai bine, nu doar pe moment, dar si pe termen lung daca te tii de asta, nu doar din cauza endorfinelor, dar si din cauza ca te reglezi din punct de vedere hormonal si ca incepi sa ai rezultate fizice vizibile, care de altfel o sa te faca sa te simti mai bine deoarece sanatatea mintala a unui barbat e strans legata de sanatatea fizica, o minte slaba nu poate locui intr-un corp puternic.

Ideea e ca o sa dureze pana o sa incepi sa vezi schimbari, dar ele o sa apara incet, incet, si prin trauma nu ma refer la moartea unui parinte sau la mai stiu eu ce, ci la efort fizic care de altfel devine si un efort psihic deoarece ajungi sa lupti impotriva instinctelor si a mintii tale care iti spune STOP atunci cand faci ceva care fie e extrem de dificil sau extrem de stresant.

Intrebarea mea e cum poti sa stai si sa te uiti la altii cum isi traiesc vietile in timp ce tu stai in casa? Esti barbat, comporta-te ca unul, fii rational, e irelevant ce simti, nu conteaza ca simti anxietate, ca simti frica, ca te simti ca ultimul rahat, nu conteaza ca ai 0 motivatie sa mergi la sala, ce conteaza e sa o faci oricum.
Crezi ca cei mai buni luptatori, sau cei mai mari bodybuilderi sunt motivati tot timpul? Ei nici macar 25% din timp nu simt ca ar vrea sa se antreneze dar totusi o fac pentru ca au un gol in minte si un scop, asta se numeste disciplina si asta inseamna sa fii barbat, sa iti controlezi sentimentele si instinctele si sa vezi dincolo de asta.
Cauta pe Youtube David Goggins si asculta-i povestea, sau cauta Zyzz, sa vezi cum dintr-un pusti pe care il lua vantu pe strada a ajuns o inspiratie pentru milioane de oameni.
Singurul lucru pe care il poti controla pe planeta asta e mintea ta, nu poti controla vremea, nu poti controla alte persoane, nu poti controla nimic ( ai putea fii lovit de autobuz, de masina sau de avion oricand), iar mintea o controlezi prin ACTIUNI, tu decizi daca vrei sa fii o persoana depresiva sau una vesela, si faci asta prin ACTIUNILE din viata de zi cu zi.

Ps: Ce ti-am scris eu aici e singurul lucru care te poate ajuta sa treci peste depresie si anxietatea fie ca iti place sau nu, iar tu daca vrei sa imi dai un contra argument fara valoare si sa lupti impotriva a ceea ce am spus e treaba ta, dar nu o sa ajungi nici in 100.000 de ani sa te simti mai bine cu stilul actual de viata care nu duce spre nimic bun.
Cel mai bine bagi la cap ce ti-am zis eu, si decat sa te complaci cu situatia asta mai bine incepe sa folosesti toata energia asta negativa, toata frustrarea, toate regretele si traumele din trecut pe post de combustibil si asta pentru ca NU trebuie sa te accepti asa cum esti, trebuie sa devi cea mai buna versiune a ta, tot ce e bun se obtine prin stres, durere si sacrificii, ca sa construiesti ceva trebuie mai intai sa distrugi altceva.
Conceptul e foarte simplu, fie iti schimbi viata complet si adopti un alt stil de viata in care cuvantul RELAXARE nu mai exista, fie ramai in groapa.

Răspuns utilizator avertizat
| raMLesS a răspuns (pentru DracuIa):

"Oricat ai face sport si etc nu poti sa scapi de stresul de a gandi la lucuri negative" BA DA, cand esti puternic fizic esti si sanatos si fericit la nivel mental.
Cand muncesti atat de mult la fizicul tau si esti atat de consistent cu sportul, ajungi sa faci lucruri atat de grele si stresante in sala, iar problemele pe care crezi ca le ai acum o sa ti se para o gluma proasta laughing O sa ai alta perspectiva asupra vietii, a face bani nu mai e o problema, atat timp cat ai incredere in tine si nu te intimideaza nimic, o sa ajungi sa iti asumi riscuri ca un adevarat barbat, iar un esec nu o sa te opreasca pentru ca stii de ce esti in stare.

| anonim_4396 a răspuns (pentru DracuIa):

Oameni ignoranți cu IQ pe minus nici nu merita feedback,sa găsit deșteptul din coceni sa îmi spună tocmai mie care am studiat ani de zile anxietatea și depresia,normal că unii se găsesc sa fiu superiori daca nu au trecut prin ce trec și nu sunt în situația mea fără părinți fara bani, fara prieteni și cu o anxietate care se manifesta horror când ieși din casă. Am incercat cele mai bune tratamente posibile și nu au dat roade și îmi spun alții mie de sport cand eu fac zi de zi flotări la greu. Sport au făcut și alții și tot au ajuns să se sinucidă, până și psihologii s-au sinucis, crezi că aia nu știau? Se găsesc toate geniile sa se afle în treabă, nici nu are rost sa îmi bat capul cu așa ceva.

| anonim_4396 a răspuns (pentru raMLesS):

Mă tu tot semnalezi cu prostia nu te oprești,in primul rand nu are nici o legătură stresul cu depresia și anxietatea,atacurile de panica,am avut momente când aveam bani multi și eram ba chiar mai rău ca acum când aproape nu mai am nimic,vorbim de dezechilibru chimic al creierului și de altele care au o complexitate ce te depășește pe tine și chiar pe unii medici! Daca era așa cu sportul nu mai era nimeni internați la Socola, nu mai de ducea nimeni la psiholog și psihiatru,făcea doar sport și aia era scăpa dar nu e așa,eu fac sport,eu am fost și fotbalist,nu te scapă de o anxietate așa serioasa sportul nu mai vorbi baliverne că dacă aveai tu anxietatea asta sunt sigur că nici până la magazin nu reușeai sa ajungi laughing nu compara o anxietate care se manifesta și fizic prin transpirație abundentă tremur și multe altele cu o anxietate care o are majoritatea și care scapă cu tratament,eu am incercat ogramada de tratamente și nu am scăpat de ea. In primul rand daca vrei sa faci de exemplu jogging sa alergi nici nu poți că te rupe,la fel și cu depresia nu toate depresiile se manifesta la fel,sunt oameni internați la psihiatrie din cauza depresiei,nici până la wc nu pot sa ajungă,e o boala foarte serioasa,eu mă confrunt de o groaza de ani cu așa ceva,am făcut și sport,am alergat, de toate am făcut și nu a trecut,acum sa mai ameliorat depresia cu tratament dar anxietatea tot la fel e, când ramai fara bani,prieteni,părinți,îți vin facturi uriașe poți să stai și într-un deget nu poți scăpa de așa ceva
Stai liniștit că am avut și eu relații cu gagici nu sunt ca unii virgin care nu a văzut păsărică in viața lui,am fost și eu smecheras, dar astea te doboara ori cât ai fi tu de puternic,tine de gena ceea ce tu habar nu ai,la unii trec problemele astea la alții nu,unii au deficit de serotina și dopamina toată viața fiindcă e ceva genetic,mai sunt și traume și multe altele, mi-a zis clar că cu psihoterapie pot scăpa de așa ceva,pai eu nu îmi permit să merg la psiholog atâta timp cât mi-a zis medicul,nu toți își permit să meargă la psiholog. Sunt oameni bogați care nu mai fac fata la stilul de trai de acum cu facturile oameni sănătoși tun,ce sa mai zic eu care nu am părinți familia nu mă susține,nu am bani nu am nimic. Daca era așa își pierdea psihologii și psihiatrii jobul toți mergeau la sala și scăpau dar nu e așa, că sa mergi la sala trebuie sa fi ok cu tine însuți,sa ai motivație, energie, voința,sa nu tremuri că rad naibii toți de tine când văd cum te simți și cât ești de crispat și asta mai rău face,cine merge la sala e deja relativ sănătos nu are anxietate așa serioasa sa se chinuie doar să ajungă până acolo,nu te poți duce în halul ăsta la sala și nici la lucru,tu ești depășit total de chestia asta crede-mă, nu e vorba de complăcut că nimănui nu ii convine sa lupte cu așa ceva,nici nu ai idee cat e de nasolie treabă ești prea micwinking
Și eu nu sunt fătălău sa zici că sunt o pizdha,eu m-am bătut cu anxietatea asta horror care o am cu oameni grei,oameni care vin peste tine in casa și îți fac felul,am fost constrâns că eu urăsc violenta,am pățit o fază din cauza unui " prieten". Eu am avut numai prieteni care m-au tras în jos,care m-au săpat, eu inca sunt un luptător de elita că cu așa ceva nici psihologii nu puteau trai garantez acest lucru că își puneau capăt cu toate cunoștințele lor și mulți de aici. Totul tine de chimie creierului,că sa faci sport ai nevoie de voință,cuvinta,energie,motivație,vitalitate,depresia îți fura toate astea pe termen scurt sau chiar ani de zile,orice ai face tu tot la fel se manifesta,abia după ce se restabilește deficitul de serotonina dopamina norepinefrina simți nevoia să faci sport,sa muncești,sa revii la stilul de viață inițial,altfel e imposibil orice ai face e in zadar că toate acțiunile noastre țin de mediatorii chimici. Când nu mai ai bani,nu mai ai cu cine sa schimbi o vorba buna,nu ești susținut de nimeni,vin facturi una după alta,se scumpesc de la luna la luna toate nu ai cum sa treci peste așa ceva,că e un stres continuu,stres care aprofundează simptomele anxietății și a depresiei,le înrăutățesc. Eu am trecut prin multe chestii datorita prietenilor,nu scriu aici și nici nu are rost sa mă explic,sunt multe acumulate. Normal că te găsești tu sa vi cu inepțiile astea nefondate daca nu ai trecut prin ce trec eu,nu ai psihismul meu,creierul meu,predispoziția genetică,trăirile mele,situația financiară,situația fara părinți,tu le ai pe toate și ți ușor să bati din tastatura,la teorie toți suntem bombardieri,dar practica ne omoară. Eu îți spun sincer că dacă aveai problemele mele tu ajungeai la Socola,ori îți puneai capăt,sau te refugiai in droguri și alcool,cu toate că pari uneori sa fi omul care ia așa ceva având în vedere că ai bătut niste fete și erai obsedat de pozele lui inyourmind,adică cum și-o schimba cum ți-o puneai la avatar,dar asta e altceva că tu ești un mic psihopat,chestia e că scrii sa nu adormi,te depășește total psihologia,se vede că nu ai studiat nimic dar latri din spatele monitorului.
Alta inepție mare ai scris
"BA DA, cand esti puternic fizic esti si sanatos si fericit la nivel mental" - omule nu are nici o legătură că tu ești puternic fizic cu problemele psihice,ești praf nu te supăra, și eu sunt puternic fizic sunt cat ușa aproape dar problemele astea te îngenunchează și Zorro daca ai fi,am văzut oameni mult mai masivi decât mine care erau răpuși de anxietate, fotbaliști profesioniști care nu puteau efectiv ieși din casă din cauza atacurilor de panica, aia nu făceau sport? Habar nu ai cat efort depun aia la antrenamente
Stai chill că scrii numai lemne încearcă să gândești înainte să scrii inepțiile astea.
Te salut și să ai o zi buna, nu îți mai răspund că îmi bat capul degeaba, nu ai nici un argument solid și verificat de bazele științifice.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru DracuIa):

Logica prăjită laughing de aici poți deduce cum cunosc unii bolile astea rolling on the floor
Depresia e cea mai grea boala,nici cancerul nu te chinuie în asemenea hal,nici nu mori dar nici nu te lasă să trăiești,eu nu pot sa fiu ipocrit cu tratament sa mai ameliorat depresia dar anxietatea e la fel ca in prima zi in care ma rupt, cum poola mea sa te bucuri de viață sau sa combini gagici când ție îți tremura capul de la anxietate laughing sau corpul,întâi trebuie sa scapi de așa ceva apoi te duci și îți faci viața,mergi la sala la toate,sa îl ferească pe careva sa se confrunte cu așa ceva,nici depresia nu e așa de chinuitoare,am zile când mă chinui sa fac cumva sa nu fie vizibil tremurul ăla sa nu vadă lumea,dar pl că nu prea mi-a ieșit și sunt bârfit și denigrat, unu nu are tupeu sa îmi spună în fața că îi rup dinții laughing nu mai am părinți nu mai am frica de nimeni dar uite că anxietatea tot exista, cat sunt eu de al dracu mă rupe când ies, cu așa ceva chiar nu poți lupta, bine cu tratament sunt mai ok, dar dacă rămân fără tratament e nasolie rău și fără bani, de 100 de ori e mai gravă,cu așa ceva nici cel mai puternic om din lume nu ar putea să se lupte și să se de-a viteaz. Aia cu schizofrenie sunt mai functionali daca își iau tratamentul la zi,nu își dă nimeni seama că sunt nebuni,se comporta normal,anxietatea nu e o boala de nebuni,nu e încadrata la bolile cu handicap cum e psihoza și schizofrenia și totuși dacă se manifesta fizic și e cu atacuri de panica lumea te vede și te catalogheaza că fiind nebun,handicapat,deci și cu chestia asta trebuie sa lupți,că oameni mai răi,bârfitori și gunoaie decât românii și țiganii eu nu am văzut în viața mea pe unde m-am dus,din bârfe nu te mai scoate,deci anxietatea socială te pune într-o lumină foarte nefavorabilă,fiindcă simptomele alea de tremur,transpirație excesiva,și încă câteva zeci de simptome sunt vizibile și te face de râs,te pune într-o postură in care lumea te considera nebun,in schimb cei cu schizofrenie daca își ia tratamentul nici dracu nu ii observa,mai privilegiați sunt ăștia deși boala clar se încadrează la bolile cu handicap,îți face pensie daca ai așa ceva. Anxietatea socială cu agorafobie te chinuie cumplit, eu mă mir cum de nu m-am refugiat în droage,alcool și alte substanțe interzise,de când am problemele astea nici măcar o tentativa de suicid nu am avut sau sa mă tai pe mâini ca alții,pot sa spun că sunt un soldat de elita,și mai am și alte probleme cu coloana cu multe dar tac nu mă plâng ca alții pe TikTok sa cer atenție că sunt singur că sunt în situația asta,merg înainte ca tancul rusesc. Lumea e inculta e analfabeta cine știe ce își închipuie ăștia că am dar mi se rupe de ei,la una din zona ce lucra langa ei i-am zis că am anxietate,nu m-am ferit, unii sunt așa de retardați că nici nu știe ce e anxietatea dar sa bârfească in morții lor aia știu gunoaiele.
Îți dai seama că mulți vor sa se afle în treabă,anxietatea mea are rezistenta la orice tratament, nu pot scăpa de ea nicicum că provine din alt motiv și am nevoie de psihoterapie dar de unde bani.
Așa cum sunt am inceput sa îmi caut de munca, nu mă dau bătut, niciodată nu mă resemnez, într-o zi o sa o înving sunt sigur de asta dar am nevoie de bani.
Unul nu am văzut să îmi dea un răspuns util de când am cont aici în vederea anxietății, mi-au dat răspunsuri pe care le știam și eu. Nici medicii psihiatrii nu cunosc mecanismele bolilor mintale sau oamenii de știință noi cu atât mai puțin.

| anonim_4396 a răspuns (pentru DracuIa):

Nu are nici o logica, că nu trăiește ce trăiesc eu sau alții nu știe gravitatea problemei. Nici dușmanilor nu le doresc așa ceva

| anonim_4396 a răspuns (pentru DracuIa):

Ai dat un răspuns de milioane,sunt oameni care au susținere din toate direcțiile și tot le este foarte greu,multi au avut și tot și-au pus capăt zilelor,eu nu am absolut pe nimeni decât dușmani,și în familie am dușmani. Neamul are pretenția să fac totul de unul singur dar ei sunt la fel ca unii prosti și inculți,habar nu au ce lupte grele duc! Pe prosti am boala cel mai mult că prostii se cred deștepți nu mă refer la ramless ci la alții care mă bârfesc și nu îmi spun in fata,nu mai cu capul de ciment le-aș da in morții lor și așa nu mai am nimic de pierdut,am fost mereu un om prea bun și mulți și-au bătut joc,de acum se schimba totul,că cu bunătatea văd că nu impresionezi pe nimeni,ba chiar ești luat în balon.
Îți dai seama sa ai problemele astea și să fi și singur,sa nu ai nimic nici bani că te îngenunchează, când nu mai ai părinți poți să fi și putred de bogat că înăuntru ești sărac ca duhul,pierzi absolut totul. M-am dus la neamuri in Belgia și m-am simțit mai singur ca acasă,daca mai stăteam acolo îmi puneam capăt și eu,efectiv la o ruda mă simțeam că un străin că se vedea că nu s apreciat și sunt oameni fake care se prefac că mă plac,am plecat de acolo, mai bine mor de foame decât să stau printre oameni falși și aroganți, mai bine îmi pun capăt, falsitatea o urăsc cel mai mult pe lumea asta, oamenii falși și mincinoși.

| raMLesS a răspuns (pentru anonim_4396):

"vorbim de dezechilibru chimic al creierului" Dezechilibru care este accentuat in mod special de stilul de viata sedentar.

"Daca era așa își pierdea psihologii și psihiatrii jobul toți mergeau la sala și scăpau" pentru ca oamenii sunt lasi, e mai simplu sa mergi azi la psihiatru si in 3 zile sa ai diagnosticul si pastilele in fata ochilor decat sa te duci la sala si sa iti petreci acolo mii de ore din viata tragand de fiare si avand o alimentatie pusa la punct, mese pe care ti le gatesti singur zi de zi.

"că sa mergi la sala trebuie sa fi ok cu tine însuți, sa ai motivație, energie, voința, sa nu tremuri că rad naibii toți de tine când văd cum te simți și cât ești de crispat și asta mai rău face"
Nu, nu trebuie, singurul lucru de care ai nevoie e disciplina.
Crezi ca eu am chef sa merg la sala zilnic? Crezi ca dupa 8-10-12 ore de munca si o febra musculara cu care abia ma dau jos din pat am chef si sunt motivat sa mai lucrez inca 1-2 ore la sala? Mai degraba as sta acasa la televizor sa mananc pizza si sa traiesc ca un parazit ca e mai simplu asa... dar nu o fac, si sa nu mai spun ca atunci cand m-am apucat de sala aveam 55kg la 1.82, ma lua vantu prin casa, cu toate astea m-am dus si schimbarile au venit usor usor, nu m-am plans nici o secunda pentru ca vaitatul iti mananca energie.

"Normal că te găsești tu sa vi cu inepțiile astea nefondate daca nu ai trecut prin ce trec eu,nu ai psihismul meu,creierul meu,predispoziția genetică,trăirile mele,situația financiară,situația fara părinți,tu le ai pe toate și ți ușor să bati din tastatura, la teorie toți suntem bombardieri, dar practica ne omoară"
Nu am trecut efectiv prin tot ce treci tu, dar sunt altii care trec si cunosc multe astfel de cazuri, am prieteni care au trecut prin asta si iata ca s-au facut bine, si sa iti spun ceva, cand nu ai nimic e mult mai probabil sa reusesti ce ti-ai propus pentru ca nu ai nimic care sa te distraga.

"chestia e că scrii sa nu adormi, te depășește total psihologia, se vede că nu ai studiat nimic dar latri din spatele monitorului." Invat constant de mai bine de 10 ani despre mintea umana, despre cum functioneaza creierul, despre limbajul corpului, de ce reactionam intr-un anumit mod, de ce avem anumite stari, despre personalitatea si comportamentele indivizilor, iar cu lucrurile despre care am invatat ma intalnesc zi de zi, si stiu ce poate face o minte puternica, iti poti schimba viata 180 de grade cu o mentalitate puternica atat timp cat respecti planul, oamenii sunt in stare de lucruri mult mai mari decat ar credea vreodata ca e posibil sa le faca.
Nu imi mai da exemple cu fotbalisti care au depresie sau mai stiu eu ce, nu cunosti personal astfel de persoane, tot ce poti sa faci e sa cauti pe net cazuri de genu si sa-ti sustii afirmatiile cu eu stiu ce caz de fotbalist din Brazilia care are depresie rolling on the floor, irelevant, nu mai cauta scuze.

"nu ai nici un argument solid și verificat de bazele științifice"
Lasa scuzele si treci la treaba rolling on the floor

| anonim_4396 a răspuns (pentru raMLesS):

Omule scrii mult și prost,sa văzut cât te pricepi tu la psihologie când ai afirmat că cei puternici fizic sunt automat sănătoși,și userul Dracula ți-o dat cartonul cu teoria ta prăjită și infantila
Când ai o depresie grea nu poți să faci lucrurile forțat să ieși din starea aia,mecanic,că mai rău o înrăutățești,nu ai avut așa ceva așa că habar nu ai,sunai dracu la salvare daca aveai simptomele astea ale anxietății in public cu tot cu sala ta,nu te mai da atotcunoscător că nu ești,habar nu ai despre psihologie,mersul la sala nu rezolva nimic,daca era așa scăpa lumea de boli cum e schizofrenia,psihoza, bipolaritate, nu se mai duceau psihologi la alti psihologi că și chestia asta se întâmplă,sau nu se mai sinucideau psihologii. Tu ori faci pe prostul ori ești prost,tocmai ți-am zis că alergam și depresia tot nu trecea,acum fac flotări și genoflexiuni și anxietatea tot acolo e,daca tu crezi că mersul la sala rezolva niste probleme complexe din subconștient ai mari probleme,ești superficial.
Disciplina pe naiba că în momentul când te ia spaima aia nejustificată nu mai poți să faci nimic,atacul ăla de panica,crizele de anxietate, repet nu ai trecut prin așa ceva, ești doar un încrezut și un ignorant și neștiutor de astfel de chestii, până acum nu ai venit cu nici un argument solid, bolile astea nu trec daca mergi la sala, ci cu ajutorul unui psiholog bun.Pentru tine sala e ca un fel de refugiu,și crezi că dacă te-a ajutat pe tine într-o oarecare măsură ii ajuta pe toți dar nu e așa, in primul rand tu nu te confrunți cu așa ceva, așa că la dat sfaturi toți sunteți bune, la teorie, și să fiți tari în tastatura, latri degeaba că nici un medic acreditat nu îți atestă aberațiile talewinking

| raMLesS a răspuns (pentru DracuIa):

"Cica "cand esti puternic fizic esti si sanatos si fericit la nivel mental."
wtf
deci daca ai schizofrenie sau esti dus cu capu, daca esti puternic numai conteaza esti 'sanatos si fericit mental" rolling on the floor care e logica?"
Lasa schizofrenia, nu vorbim de boli mostenite genetic in care anumite parti ale creierului lucreaza anormal si sunt dezechilibre chimice uriase in creier, vorbim de cazuri care pot fi schimbate, depresia e o "boala" destul de recent aparuta, e foarte, foarte putin probabil sa te nasti cu asa ceva.
Pe vremuri, cand oamenii nu aveau totul la 2 click-uri distanta sau la o pocnitura din degete, depresia era aproape inexistenta, chiar si acum in tarile sarace este o rata foarte mica a depresiei comparata cu tarile bogate, asta pentru ca sistemul de munca si recompensa nu este dat peste cap, nu esti bombardat cu dopamina, stii ca ai muncit, ai ce manca si esti fericit ca nu mori de foame si ca ai unde sta, ai vazut tu cazuri de depresie in triburile din Africa? rolling on the floor Cand vreodata?
Ideea e ca e foarte bine ca noi suntem mai evoluati decat cei din tarile foarte sarace, si e foarte bine ca ne-am modernizat, dar problema e ca ne indepartam de natura noastra biologica si de-asta apar starile de depresie, de anxietate, pentru ca oamenii nu mai trebuie sa munceasca fizic si sa lupte pentru ce isi doresc, adolescentii stau in casa si se joaca ore in sir pe PC ce doresc ei fiind bombardati nonstop cu dopamina, vor sa manance pizza, pac in 20 de minute vine FoodPanda, si traiesc intr-un sistem foarte confortabil si totodata toxic pentru mintea lor, deoarece creierul e nonstop in cautare de informatii noi si vrea sa evolueze, iar tu jucandu-te 10 ore pe zi pe pc, sau vazand filme, uitandu-te la p0r n0 nu contribui cu nimic la sanatatea ta fizica/psihica, in imaginea de ansamblu e doar pierdere de timp, nu te ajuta cu nimic in viata reala, si de-asta apar starile naspa, ca te lovesti de realitate.
Ti se pare normal ca dupa 5 ore de jucat GTA V si CS GO sa incepi deodata sa asculti o piesa trista si sa te intristezi fara motiv? Ca mie nu.
Trebuie sa existe un echilibru intre virtual si real, si de aceea spun ca atat timp cat suntem o societate moderna, macar ramai in contact cu latura naturala umana si du-te dr3acu la sala, fa sport, munceste pentru tine si corpul tau, invata chestii noi, ai resurse, ai timp, fa ceva si imbunatateste-te, scopul e sa fii cat mai puternic posibil ca barbat si psihic si fizic, pentru ca niciodata in istoria omenirii in nici o cultura barbatii slabi nu au fost apreciati, aplaudati si nu s-a mandrit nimeni cu ei.
Uita-te in trecut in istoria noastra si ai sa vezi ca doar cei puternici au fost slaviti, doar cei puternici sunt in cartile de povesti, de poezii pe care ti le citea la gradinita cand erai mic, avand in vedere ca zeci de mii de ani a fost asa, nu ai cum dintr-o data in 20 de ani sa iti schimbi natura si sa zici ca e bine sa fii slab, e bine sa nu faci sport, e bine sa stai sa te relaxezi.

"Nu e chiar asa, in cuvinte pare usor da rin real te lovesti de lucuri neasteptate, oricat de sigur ai fi pe tine poti intapina ghinion, hate, oameni invidiosi sau oameni care sa fie impotriva ta si singur ce poti face?" Adica ma inveti tu pe mine cum e? rolling on the floor
Ce poti face este sa lupti in continuare, sa fii ca un munte, e ploaie, e tornada, e furtuna, e avalansa, el ramane neclintit orice s-ar intampla, oamenii vorbesc si o sa te traga in jos, important e sa fii acel om despre care o sa zica "Ba al dracu asta nu se da batut, cum dracu reuseste sa lupte in continuare, e de neoprit".

"a fii "puternic" nue chiar suficient", corect, nu e suficient sa zici sunt puternic, trebuie sa o si demonstrezi prin fapte, ca nu ai cum sa te simti mai bine deodata cand pierzi toti banii si te lasa femeia, e o chestie ce tine de actiuni, nu de cuvinte.

| raMLesS a răspuns (pentru DracuIa):

Si uite ca mi-am adus aminte ce voiam sa te intreb, intrebarea mea e cum puteti voi sa imi spuneti mie ca facand sala e degeaba, avand in vedere ca cel mai probabil n-ati fost la sala in viata voastra? Crezi ca poti sa iti imaginezi cum e cand ai muschi si esti sanatos si arati bine? Ei bine poti, dar ce vezi tu in mintea ta e doar 1/100 din ceea ce o sa se intample cu psihicul tau cand chiar o sa obtii acele rezultate.
Sala e ceva ce n-ar trebui sa lipseasca din viata unui barbat, pai daca eu stau ca marmota si dorm si mananc toata ziua, de unde energie si de unde pofta de viata...

Răspuns utilizator avertizat
| raMLesS a răspuns (pentru DracuIa):

Baiatu nu e bolnav, e doar 1d1ot, iar "boala" e accentuata de stilul de viata sedentar ca sta ca marmota toata ziua si mananca si nu face nimic, tot baga scuze ca e bolnav, ii trebuie o palma trasa peste fata aia balonata ca e prea bleg si prea tantalau.
Lumea in care traiesti e atat de competitiva, iar daca nu esti un barbat competitiv, o sa fii depresiv mereu, nu e bolnav psihic, e doar intr-un mediu competitiv si pierde.