| alexandradlr a întrebat:

Voi câte ore de somn reușiți sa dormiți pe noapte? Cate ziceți ca ar fi bine? Cate ziceți ca ati vrea sa dormiți?

13 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

De la ora 22 _10, dorm bine

| Violleta2022 a răspuns:

Bine este sa dormim 8-9 ore ca adulti, si exterm de important sa fie dormite noaptea, de la 10 seara la 6-7 dimineata.
Explicatia este simpla: doar cand dormim intre orele 10 seara si 2 noapte se produc 2 hormoni vitali creierului si organelor interne. Acesti hormoni sunt serotonina si melatonina.
Culcandu-te foarte tarziu dupa miezul noptii, privam corpul de producerea acestor 2 hormoni, care dupa cateva luni de lipsa, declanseaza aparitia simpomelor unor boli grave.
Simptomele si bolile declansate de lipsa acestor hormoni sunt: stari de oboseala excesiva, lipsa de concentrare si memorare, iritabilitate, depresie, anxietate, atacuri de panica, paranoia, schitofrenia, diabetul, boli de inima, tumori, cancere.

| Drimmero a răspuns:

Dorm vreo 4 de ani buni, 7-8 cred ca e necesarul. Nu stiu cate as vrea sa dorm ca nu simt nevoia de prea mult somn

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Cred ca in jumatate din cazuri, cam 6-7, iar in cealalta jumatate cam 11 ore :/

Eu as vrea sa ma trezesc mereu devreme si sa fiu odihnit. Insa... nu se poate crying

| VoidEternal a răspuns:

8 ore e cel mai ok.

| gemeni6226 a răspuns:

8 ore este ideal dar reusesc sa dorm atitia doar cand sunt in zi libera sau lucrez dupa masa.Cand lucrez in schimbul de dimineata nu reusesc sa dorm mai mult de 6-7 ore pentru ca nu reusesc sa dorm mai repede de ora 23-24.

| oglindasultanului a răspuns:

Am discutat asta de atat de multe ori, 8-10.

| 1997onur a răspuns:

Când ma ia somnul îmi pun telefon la încărcat și ma culc și la ora 7 sunt in picioare

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

8-9 ore

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

6-8,dar cam cu întreruperi.
Tot atâtea, dar fără întreruperi.

| 19flo79 a răspuns:

Organismul, in functie de varsta, are nevoie de mai mult sau mai putin somn.
Un bebelus doarme 16 ore pe zi
Apoi orele tot scad, cu varsta.
18 -22 de ani aveam o medie sub 4 ore happy
Si apoi creste iar nevoia de somn mai mult
La 70+ dormi peste 10 ore pe zi

Per tota, daca traiesti 90 de ani (sa zicem), ai o medie de 8 ore de somn/zi ceea ce inseamna ca ai dormit 30 de ani laughing

Concluzie: de ce sa am o masina de 10000 de euro si sa dorm pe o saltea de nici 100 de euro?
Ia-ti o saltea de 1000 de euro si o masina de 5000 happy
(glumesc, sa-si ia fiecare ce vrea si cat il duce buzunaru si capu happy )

| nevermatch a răspuns:

8-10 ore. Cand sunt foarte stresata 6. Dar nu ma las sa ajung prea des in punctul ala. Somnul e sfant.