| anonim_4396 a întrebat:

Voi ce credeți? Ar putea un psihopat real să devină psiholog? Chiar dacă nu are sentimente, emoții profunde, dar are o inteligență superioară și face facultatea de psihologie, învață totul despre mintea umană apoi își deschide cabinet particular și începe să profeseze...S-ar putea descurca cu brio? Pentru cât timp?

Răspuns Câştigător
| EntertainYou a răspuns:

De fapt au sentimente si emotii. Dar nu pentru alte persoane neapărat. Cel puțin alea negative sunt mereu la datorie.
Părerea mea e că nu prea s-ar face psihologi din principiu...din moment ce nu le pasă in mod real de alți oameni și nu pot simți lăuntric ce simt alții.
Iar meseria de psiholog nu e neapărat cea mai stimulantă pentru ego-ul lor. Au nevoie mai degrabă de o carieră prin care pot emana o grandoare pronunțată...de CEO, șef de partid politic, etc.
Au de regulă ambiții mai mari.
Psihopații nu sunt prea interesați de asemenea aspecte umane, ori de semenii lor. Plus că ei nu pot admite când ceva e in neregulă cu ei, iar percepțiile lor tulburate îi vor da de gol cu timpul. Cu siguranță nu ar avea o carieră prea lungă.

10 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Normal ca ar putea, de multe ori nu trebuie sa empatizezi ci doar sa cunosti mecanismele si ce se intampla chiar daca nu simti nimic pentru pacient, de fapt e si normal sa nu simta un psiholog, ca daca fiecare ar simti ceva pentru pacienti, unde am ajunge? Daca are are un necaz sa emaptizam cu el, si altele, nu merge, chiar emotional trebuie sa fie un psiholog neutru de pacient.

Nu poate deveni psiholog un om prost, ca nu poate pricepe nimic care sa-l ajute sa-si faca treaba.

| Celcestietot a răspuns:

Da, ar putea deveni psiholog.

| SG1995 a răspuns:

Da se poate, majoritatea psihopațiilor sunt fucționali, adică lipsa empatiei nu îi impiedică să fie parte productivă a societăți, nu deci nu e doar posibil, e chiar foarte posibil să existe un psiholog psihopat.

| RoCkKiD a răspuns:

Nu stiu de ce ai impresia ca trebuie sa fii empatic ca sa fii terapeut, e o meserie, terapeutului nu trebuie sa ii pese de tine, il platesti sa te ajute. poate sa o facra sa dea 2 bani pe tine.

| siriusblack98 a răspuns:

Dupa parerea mea, marea majoritate a psihologilor si a psihiatrilor sunt psihopati. N-ai neaparata nevoie de o emptatie iesita din comun ca sa poti intelege o problema a cuiva. Tu ai nevoie ca in acea problema a respectivei persoane sa NU te implici emotional si sa o gandesti la rece.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Psihologii au o abilitate ce persoanele psihopate nu au și nici n-o pot dobândi. Empatia. Așa că nu vor avea legătură niciodată.

| Bruno92 a răspuns:

Sunt in parlament destui

| Florin9Florin9 a răspuns:

Categoric

Cred că ar putea și pentru toată viața dacă ar vrea

| EntertainYou a răspuns:

Dupa parerea lui siriusblack98 toti suntem niste psihopati, neavand nevoie de prea multa empatie ca sa intelegem niste "chestii" de prosti. Ce prosti suntem.
https://www.youtube.com/watch?v=NOrNTWkfcxY

| EntertainYou a răspuns:

Fresh video care s-ar potrivi cu ce intrebai.
Nu neaparat despre psihopati, dar destul de aproape.
https://www.youtube.com/watch?v=JLMgWOadZxA