| DeeaCarmen a întrebat:

Voi ce credeti ca o sa se intample cu noi dupa ce murim?
Exista vreo dovada ca ne-am reincarna, ca am merge intr-o alta lume, in rai/iad?

15 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Sper sa ajung sa am pe una in lumea cealalta care ii dau la buci constant aia cred

| RAY a răspuns:

Eu nu cred in viata de apoi sub nici o forma existentiala, cred ca in momentul in care numai avem constiinta numai existam, dar nu stiu, o sa aflam cu toti, nu exista dovezi stiintifice care sa dovedeasca ceva anume

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

După, noi nu mai suntem, ne terminăm când murim.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu exista dovezi, nimeni nu stie.

(Sau poate stiu dar nu vreau sa zic :/ ) laughing

| Freya1 a răspuns:

Nu exista nici o dovada despre ceva, dar eu tare as vrea sa cred ca noi chiar mergem undeva după ce murim nu pur si simplu nu mai existam, putrezi si gata.

| Celcestietot a răspuns:

Dovezi sunt cu privire la viata in afara trupului (de exemplu dedublari), iar probabilitatea sa se intample Judecata Universala este mare.

| Sofer a răspuns:

Nu stiu cum o fi dar eu merg pe credinta asta ca daca mor ajung ori printre ingeri si voi primi misiunea sa supraveghez pamantul de rele. Sau in iad sa adun suflete de la oameni.

| Bizon95 a răspuns:

Inainte ca intrebarea asta sa fie invadata de pocaiti, trebuie sa iti spun, ca, cu toate ca nu cred in religie, TOTUSI, cred in chestii pe care le-am vazut cu ochisorii mei si care ma face sa cred doua lucruri:

1. in mod CERT, ce e pe lumea cealalta nu ne putem imagina DELOC in lumea asta
2. reincarnarea e o posibilitate, de asemenea foarte probabila, nu numai posibila

| gemeni6226 a răspuns:

Am hotarit sa nu mai divulg aici ceea ce cred despre acest subiect pentru ca nu-mi place sa fiu atacata.Cel mai rau lucru ce se poate intampla daca nu am dreptate, e de fapt bine pentru ca daca murim si nu e absolut nimic dupa, inseamna ca nu are ce sa ne doara sau sa ne ingrijoreze daca disparem pur si simplu.

| StrongHeart a răspuns:

Asta tine de credinta, adica de ce crezi tu.
Un credincios si un ateu sunt in aceeasi barca deoaece ambii cred ceva, NU STIU.
Cu timpul, viata se va desfasura si o sa tinzi spre a stii ce este dupa.Nu o sa stii sigur niciodata, dar te vei apropia de adevar.
Totul este trecator, asa este natura, gandeste-te la anotimpuri.Acum este iarna, plantele nu mai inmuguresc, infloresc etc.Primavara totul renaste.
Acum sa iti spun sigur daca o sa te reincarnezi sau o sa ajungi in iad sau in rai nu pot.In primul rand ca astea sunt conceptele noastre primitive cu privire la ce e dupa.
Dar eu tind sa cred ca exista ceva dupa,constiinta ta ramane cumva si chiar daca trupul tau nu mai are viata,tu esti constient si in functie de cum ti-ai trait viata,experienta de dupa va fi placuta sau neplacuta,dar nu cred in placere sau chin vesnic,cred ca viata este si cu bune si cu rele,fiecare fapta rea sau buna,are motivatii ascunse pe care aparent nu le vedem si toate vor fi platite cumva in vreun fel anume.
Genul asta de intrebari si le-au pus oamenii de la inceputurile timpurilor, dovezi in ce sens? Avem ca dovezi doar relatarile unor oameni si daca ar exista dovezi concrete care sa raspunda la intrebarea ta, nu ar mai avea farmec viata.Ce farmec ar avea viata daca ai avea raspunsul la toate intrebarile?
Asta e frumusetea vietii, zic eu, am venit aici sa invatam o lectie.Sa te bucuri de viata, sa oferi si sa primesti, sa iti para rau cand gresesti, sa nu te lasi calcat in picioare cand ai dreptate.Nu trebuie sa te afli niciodata la extreme, sa fi in echilibru cu lumea din jurul tau si oamenii asa cum sunt ei buni, rai.
La sfarsit sa nu-ti para rau si sa spui ca ai trait o viata frumoasa.
Si poate cand mori te trezesti din aceasta simulare si iti dai seama ca totul era nesemnificativ.

| Theo94 a răspuns:

Cel mai probabil nu o sa se intample nimic, pur si simplu nu mai existi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Reincarnarea sunt sanse de 20-25% parerea mea sa existe.Sau totul e doar o simulare si cand mori te trezesti la adevarata realitate, gen tot universul asta este un joc video intr-un calculator super avansat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Never will I die, I'll be back
Reincarnated as a motherf***in' mack.

| Dandinelle a răspuns:

Fiecare cu dogma lui, daca e sa ma iau ca eu sunt: minte-corp-suflet atunci, cand moare corpul eu nu mai sunt pe acest plan al realitatii. Dovezi fizice de reincarnare nu au cum sa fie, deoarece corpul este scos din ecuatie aici asa ca nu poti identifica fizic acea persoana reincarnata. Legat de celelalte tipuri de dovezi, relatate, "near death experiences", ego death etc exista dovezi dar nu sunt prea luate in considerare din cauza subiectivismului relatarilor (vezi studii pe acest subiect)
daca e sa ma iau dupa legea lui unu, eu sunt tot si totul e facut pentru mine asa ca atunci cand termin cu corpul asa incep viata intr-un alt corp, trecand prin moarte si "judecata de apoi" alegand urmatoarea viata, in ce dimensiune vreau ca sa pot experimenta mai bine.
Personal nu ma gandesc ca ce o sa fie cand o-i muri, stiu ca nu o sa am cum sa ma mai intorc la viata asta si aia e.

| TheWolfOficial1 a răspuns:

Prefer sa nu cred in nimic, n-am nici o dovada pana la urma. Cred ca ar fi frumos sa fie ceva interesant pentru ca in mintea mea exista mereu o continuare :") o sa vedem.