| anonim_4396 a întrebat:

Voi ce credeți? La nervi, spune un apropiat (când te cerți cu el) părerea lui sinceră despre tine? De exemplu, mie mi s-a întâmplat la un moment dat să mă cert cu terțe persoane apropiate și acestea să-mi strige niște chestii pe care nici nu aș fi bănuit/gândit că le crede despre mine. Am și un citat pe tema asta: "Enervează un om și acesta îți va spune părerea lui sinceră despre tine."

Răspuns Câştigător
| EntertainYou a răspuns:

Faptul ca unii isi spun parerea sincera despre tine nu inseamna automat ca este si ceva adevarat. Dar poate fi ceva adevarat despre respectivii care scapa vorbe in directia ta.

De multe ori aceste refulari sunt chiar proiectiile propriilor stari emotionale.
De multe ori am fost acuzat de anumite chestii sau am fost caracterizat intr-un anumit fel in care n-avea absolut nicio treaba cu realitatea palpabila, nu zic de realitatea mea, zic ca in general erau niste afirmatii delirante care spuneau mai mult ceva despre respectivii, nu despre mine. Scopul era ca eu sa ma indoiesc de propria realitate (propriile perceptii) in care aveam totusi senzatia ca respectivii chiar ma cunosc. Nicidecum.
Multi oameni se incumeta ocazional in proiectie si gaslighting. Depinde de ce nervi le activezi.
Nu prea imi sta pe limba exprimarea adecvata in limba romana, dar in engleza suna cam asa: "when you constantly find yourself walking on eggshells with someone" poate ai de-a face cu o persoana narcisista sau borderline...fiindca la restul de oameni agresivi (care nu se pot controla) n-ai oricum alte asteptari.
Oamenii care se activeaza usor la nervi...nu sunt problema sau responsabilitatea ta.

Insist sa subliniez. Cand e vorba de pareri "sincere" care nu se potrivesc cu realitatea, inseamna ca respectivii erau deja oameni falsi si dramatici daca doar la nervi scapa anumite lucruri care te si socheaza. Daca nu te-ar soca, ai fi stiut si tu deja ca sunt adevarate.

Cand ceva suna extrem de crud (rautacios), ilogic, irational si imatur, atunci stii ca problema nu esti tu.

9 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Evident ca da! Asa fac multi. Doar ca cine a facut cu mine asa, stiam ca asa gandea de la inceput, daca am acceptat relatia cu acel om, am facut-o ca mi-a convenit si mie si am tras ceva bun din ea.

Stiti cum e? La bine daca ai furat sa zic o ciocolata din magazin, zice prietenu:
"n-are nimic frate".
La rau "hotule".

Daca l-ai sustinut in fata parintilor sa zic cu ceva, pentru ca parintii erau contra lui din cauza acelui ceva, zice "mersi prietene ca m-ai sustinut, apreciez".
La rau zice:
"Ai facut asta ca sa te dai mare sa arati tu lor ca le esti contra".

Cunosc un astfel de om!
De oamenii astia te folosesti, iti tragi ce ai nevoie si cand nu mai ai nevoie, pa.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Sunt de acord cu ce ai spus dar NU şi la ultima frază.
Cel mai indicat ar fi să îi dau un răgaz după aceea, să conştientizeze ce chestii a scos pe gură, că unora le pare rău iar apoi îşi cer scuze.
Nu-mi place gândirea asta că ar trebui să te foloseşti de oameni.
Oamenii nu-s obiecte ca să-ţi tragi tu foloase de pe urma lor. Aici nu te aprob deloc!
Mai bine eviţi din star oamenii falşi şi oportunişti.
Dacă chiar nu mai există cale de împăcare sau persoana cu pricina e într-adevăr o jigodie care merită, mai bine spune-i şi tu adevărul despre ea, în faţă, dar să fie ADEVĂRUL ADEVĂRAT, nu bănuieli aiurea care le spui la nervi.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Vorba bine folosit, suntem vecini de cand ne-am nascut si ne-am inteles 80 % bine. Pai si el a facut-o, asa ca de ce sa nu iau si eu ce am nevoie la o adica. Nu fac in general asa, aici a fost o exceptie. Dar era schimb pe schimb, oferea, ofeream, nu doar eu beneficiam, era o afacere sa zic asa corecta, covenea la amandoi in egala masura, nu unu era victima, doar ca el nu stia ca eu stiu ce gandeste, mai mult el a beneficiat, si e adevarul adevarat, ca-s fapte stiute si de el.
El zice ca a zis la nervi, de aia am mai trecut peste, dar faptul ca inca imi convine, am trecut peste, si ii convine si lui de fapt.
Altfel nici nu mai stau de vorba daca era un altul, adica cum zici tu. Aaa, daca e conventie da, imi dai, iti dau, e cumva afacere.

Nu va constientiza! Ca parerea ii ramane pana moare, degeaba ii dai pauza si ii zici.
La asta e invidia, ca eu am avut mai mult ca el, de acolo e.

| Celcestietot a răspuns:

Unii sunt sinceri, alții adaugă de la ei. Tu când te certi cum procedezi?

| Emma30555 a răspuns:

Nu neapărat, poate spui unele adevăruri dar mai spui și vorbe răutăcioase sau exagerezi

| siriusblack98 a răspuns:

Probabil ca asa este. Dar nu ar trebui sa iti pese de parerea altora despre tine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da. Cand te enervezi este limita care iti da drumul. Persoana tine inauntrul tacerea pentru ca are obligatii de a se comporta intr-un anumit mod deoarece ceva in "viata sa" depinde de persoana aia si acel adevar ar strica "relatia" lor, cand se enerveaza, este pentru ca a prins puterea de a se elibera de "relatie".
Superiorul simte nervozitatea, inferiorul se sperie. Cand depinzi de el, este iubire. Cand este iubire, te supui.

| MPersephone a răspuns:

Eu nu cred ca e mereu asa. Uneori, da, isi spun parerea sincera. Alteori spun lucruri impulsive, pentru a te provoca si nu e ceva ce ei cred cu adevarat. De multe ori gandim unele lucruri, si apoi tot noi realizam ca nu-s adevarate. Aici doar il spui, fara sa constientizezi ce ai gandit.

| Justme79 a răspuns:

Cunosc sentimentul se spune că "Adevărata față a unui om o cunoști la prima ceartălaughing" mai mult sau mai puțin cred că majoritatea fac asta fără să realizeze atunci pe moment și mai ales într-un moment când nervi sunt întinși la maximum!