| anonim_4396 a întrebat:

Voi ce credeți: Omul corupe puterea sau puterea îl corupe pe om?
Părerea mea e că ambele merg mână în mână și se corup reciproc.

Răspuns Câştigător
| Mosotti a răspuns:

Puterea corupe, in momentul in care o are, isi da drumul la caracterul real, puterea de fapt nu face decat sa arate ce fel de om e acela, atata tot.
Se numeste proba fotoliului. Daca cineva are puterea si ramane om, ala e cu adevarat om.

Si se poate verifica, cineva cu putere mai mare sa faca cumva ca ala sa ia putere si sa nu stie ca poate sa-i fie luata oricand, si vede ce fel de om e. Daca aia mai mari vor sa-l verifice.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Ha ha, că bine zici în ultimul paragraf. big grin
Nu degeaba se zice să-i dai omului putere ca să-i vezi adevărata față.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, si cel mai bine e sa poti sa i-o iei oricand, ca sa ramana si descoperit cum e, si fara nimic.

9 răspunsuri:
| aditimus a răspuns:

A doua varianta.

| mentholinks a răspuns:

Oamenii sunt mizerabili aproape, n-are nimeni putere.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Iuda ce putere a avut? Coruptia, lacomia de câștig nemuncit este in ADN-ul omului. Nu degeaba Dumnezeu a introdus in cele 10 porunci si porunca "sa nu poftești"nimic din ce nu este al tau. Iar cei care își doresc puterea nu o fac pentru binele societății ci pentru a o folosi in interesul sau. Ex Pilat, care a specificat ca are putere atât să-l răstignească pe Isus, cat si sa il elibereze. Dar a ales varianta care nu ii punea in pericol funcția pe care o avea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Puterea il corupe pe om in final! Sunt cazuri foarte rare in care se intampla invers!

| Peachdelight a răspuns:

Da, prima data omul trebuie sa obțină puterea iar mai apoi bineinteles daca o are de ce sa nu abuzeze de ea. Deci totul e ca și un cerc vicios, la fel ca și banii cu cât ai mai mulți parca vrei și mai mulți și niciodată nu e suficient.

| Mosotti a răspuns (pentru Peachdelight):

Aia ca trebuie sa o obtina si ca vrea asta nu am mai pus, ca asta e f clar, interesant e dupa ce o are, ce face.

| Dana96 a răspuns:

Buna!
Omul nu are puterea de control. In istorie: exista multe exemple!