| Girly97 a întrebat:

Voi ce credeti? Se foloseste pronumele personal de politete atunci cand vorbiti cu rudele care nu sunt de sange?

Răspuns Câştigător
| SiA31 a răspuns:

Când vorbești despre rudele care nu sunt de sânge, te referi la cele prin alianță?
Oricum, depinde foarte mult de felul de oameni care sunt. De exemplu, soțul surorii mele vorbește cu părinții mei la persoana a doua singular.
Iar socrii surorii mele sunt niște oameni atât de calzi și blânzi, încât te fac să te simți că aparți familiei. Eu de asemenea pot vorbi cu ei la persoana a doua singular.
Totul depinde de cât de apropiat ești de persoanele cu care discuți happy

| Girly97 explică (pentru SiA31):

Iti multumesc, foarte bun raspunsul! happy

2 răspunsuri:
| LoveSleep a răspuns:

Pronumele personale de politețe sunt niște jeguri inventate de umanitate. Nu are nicio logică să-i spui cuiva dvs, dumneata, etc. Dar să zicem, pot fi folosite pentru persoanele în vârstă, cele pe care le respecți. Nu niște babe nefu în autobuz.