| AndrElle a întrebat:

Voi ce faceți când vedeți o ființă în nevoie? Nu acționați o lăsați să zacă?

Răspuns Câştigător
| Drimmero a răspuns:

Te referi inclusiv si la scene in care un uliu ar ataca un porumbel si am putea interveni iar viata acelui porumbel sa depinda de interventia noastra? Sau te referi strict la oameni? De obicei intervin, de fel sunt milos si mai bine stiu ca am ajutat si am facut bine decat sa fiu nepasator si chior, nu ma lasa constiinta.

| Catrice a răspuns (pentru Drimmero):

Asa deci, ești suflețel milostiv...

| Drimmero a răspuns (pentru Catrice):

Ar trebui ca fiecare persoana sa mai aiba un gram mic de milostenie, multi au uitat asta...

| Catrice a răspuns (pentru Drimmero):

Stai sa vărs o lacrima, brb.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Drimmero):

Salvand acel porumbel lasi uliul flamand. N-ai facut o fapta buna, doar ai intrerupt cursul firesc al naturii.

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Stiu asta, stiu foarte bine, dar n-as putea lasa porumbelul sfasiat de uliu, 100% as interveni, orice om normal ar face asta, nu poti sta ca un idiot nepasator sa vezi cum il omoara. Pe de alta parte nu i-as face nici uliului rau, mai sunt destui care ii captureaza si ii omoara pentru ca le omoara gainile si porumbeii, dar e protejat de lege + ca e tot vietate si ti-ai face ''pacate'' cu el.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Drimmero):

" orice om normal ar face asta"
N-as face asta.
Si tu omori animale (indirect) pe care le mananci si totusi nu intervine nimeni.De ce sa ai asteptari mai mari de la o pasare decat de la o fiinta umana?

10 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

De la caz la caz. Acte de caritate benevole și voluntare fac când am timp.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Probabil actionez pe moment. Daca nu... alt moment nu mai am.

| Celcestietot a răspuns:

O ajut pentru ca asa scrie in Biblie.

| NotNamed a răspuns:

Depinde de situatie. La animale nu intervin daca e o lupta intre prada si pradator. Intre oameni si acolo depinde. Intre doi tigani nu o sa intervin, ii las sa se omoare ca cainii.