| Genevaaa a întrebat:

Voi ce intelegeti prin. "avocatul diavolului"? Nu e vorba de biblie sau de religie aici.

Răspuns Câştigător
| CostinAlamariu a răspuns:

"Avocatul diavolului" descrie situatia in care incepi sa iei apararea prin argumente unei opinii contrare cu ce crezi tu.

De exemplu:

Noi 2 discutam despre cat de rea a fost perioada comunista si amandoi suntem de acord ca a fost rea. Dupa, eu spun "hai sa fac pe avocatul diavolului si sa incerc sa pun in lumina lucrurile bune din perioada comunista" chiar daca opinia mea e ca e rea. Intelegi?

6 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Citeste din istorie si vei afla.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Este o emisiune la Radio Europa Fm. Daca asculți emisiunea îți vei da seama.

| Alex08062018 a răspuns:

Să iei apărarea unei persoane care a făcut un lucru rău...

| Marcus99 a răspuns:

Sa tii partea celui care a gresit

| Andrei226035 a răspuns:

Inseamna sa iei apararea unei persoane care a gresit cu ceva