| anonim_4396 a întrebat:

Voi ce părere aveți despre transmiterea unui mesaj în care se folosește muzică pe fundal?
Am întâlnit de multe ori chestia asta la unii "infuenceri" și chiar la unii predicatori... Nu că nu ar suna bine, dar eu văd lucrul ăsta ca pe o manipulare. Simt că se face mișto de ultima mea fărâmă de inteligență. big grin
Consider că dacă există valoare și putere în ideile transmise prin cuvintele acestor oameni, nu e nevoie de nimic în plus.
Domnul Isus când a predicat pe munte fericirile, nu a avut nevoie de compania vreunui cântec. Glasul Lui era cel mai frumos cântec...pentru că vestea Adevărul.

8 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Glasul Lui era cel mai frumos cântec...pentru că vestea Adevărul.
Adevărul pentru cei ce îl ascultau, cei mai neorociți oameni, care nu contau nici atunci, nici acum. Che bella voce!

| Drimmero a răspuns:

E pentru a atinge coarda sensibila a omului, pentru a le umbla putin la emotional, e cu schema,, insa daca mesajul e prost, pot pune ei orice muzica, verdictul va fi acelasi. Nu va mai uitati la toti influencerii astia de pe Youtube pentru ca majoritatea spun exact ce vrea lumea sa auda, d-aia mi se par falsi majoritatea youtuberilor, cu exceptii.

| Goete a răspuns:

Ce altceva aŕ fi "influencerii" daca nu manipulatorii acelora care nu au suficienta valoare pentru a actua pentru ei insisi?

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Daca scoti muzica si daca schimbi "influencer-ul" ala cu un om oarecare, ai sa iti dai seama ca, de fapt, ratatul ala nu transmite nimic. Precum Jim Carrey in "discursul" sau motivational: https://www.youtube.com/watch?v=_-kaib_rXTQ&t=0s

Daca il inlocuiesti cu Vasile din Vaslui, lumea o sa inceapa sa rada pentru ca se balbaie si repeta de prea multe ori "y'know". Dar cand e vreo personalitate, e pupata-n fund.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Predicatorii sunt buni oratori.Asta fiind o exprimare eleganta.Cu alte cuvinte, manipuleaza.Cuvintele in sine sunt alese astfel incat sa convinga persoana care asculta, muzica vine doar in completare.
Iiisus e Iisus, selly e selly.Nu prea poti sa-i bagi pe amandoi in aceeasi oala.

| Michaeel a răspuns:

Probabil ca pun muzica aia pe fundal pentru a crea o atmosfera mai plăcută. De cele mai multe ori, muzica relaxează oamenii și poate acesta este și motivul pentru care o pun pe fundal.

Răspuns utilizator avertizat
| 1man1 a răspuns:

In Ioan 7:45, 46 - găsim expresia " "Niciodată nu a vorbit vreun om ca omul acesta." Cuvintele rostite de Isus i-au impresionat atât de mult, încât nu au putut să îl aresteze.
Acesta nu a fost un caz singular.
De ce era Isus un maestru in predare? Sunt multe motive, dar poate cele mai importante sunt acelea că el iubea învățăturile pe care le transmitea și pe oamenii cărora le vorbea. Pe lângă acestea, folosea cuvinte simple, oferind sfaturi profunde care puteau fi bine înțelese. Argumentația logică este o altă caracteristică a discursului său. De asemenea, prin intermediul pildelor sau ilustrărilor, Isus transfirma noțiuni din cele mai abstracte in idei ușor de înțeles.
Personal prefer sa ascult un discurs fara un fundal muzical. Vreau sa pot înțelege mesajul pe baza argumentației bine construite.