| QUM a întrebat:

Voi ce stiti despre perioada comunista?
(doar ce stiti voi, din ce ati auzit, nu vreau linkuri) big grin
pararea voastra care e?

Răspuns Câştigător
| thegatekeeper a răspuns:

Din punctul meu de vedere, a avut atat parti negative, cat si pozitive, insa aspectele negative le depasesc numeric pe celelalte. Cenzura, inchisorile politice, indoctrinarea, lichidarea drepturilor si libertatilor cetatenilor sunt doar cateva dintre aspectele negative ale regimului. Pe de alta parte, exista mult mai multa disciplina si eficienta in ceea ce priveste majoritatea aspectelor (politic, economic, social etc.) si cum s-a mai spus, nu aveai grija zilei de maine si aveai un loc de munca asigurat.

4 răspunsuri:
| PedoBarbie a răspuns:

Bună!
Cumpărăturile se făceau pe baza unei cartele.
Pe curând!

| W3R4 a răspuns:

Păi,din câte mi-a povestit bunica:
-nu aveai voie sa mergi la şcoală fără uniformă şi ecuson. Daca veneai fără ele,te puneau cu genunchi pe boabe de porumb. Auci!
-dacă nu-ţi învăţai lecţia la şcoală,la fel,te băteau cu băţul la fund.
-dacă mergeai la magazin,totul se cumpăra cu o cartelă. Pe ea scria o anumaita cantitate de mâncare,de ex: jumătate de pâine,un litru de ulei,lapta,ş.a.
-imnul naţional nu era "Deşteaptă-te române",era "Noi suntem români".
-nu existau cercetaşi, ci doar pioneri.Ei aveau ca imn al cercetaşilor cântecul "Trei culori cunosc pe lume"
-dacă nu aveai servici, te lua garda de pe stradă şi te angaja.
-daca o femeie purta o fusta mai scurta de genunchi, era considerată curvă.
-prostituţia era legală.
-o femeie nu putea să facă avort decât dacă mânca seminţe de mei.

Cam asta ştiu, sper să-ţi fie se folols...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Era mai bine ca acum,toată lumea după ce termina o şcoală, avea un servici, care acum nu-l mai ai.
Atunci lumea nu era atât de stresată, acum da.
Faza îi că acum se găsesc produse alimentare mai multe în magazine, atunci nu se prea găseau cine ştie ce.
Te pup!

| mady03 a răspuns:

Atunci statul controla totul, era propaganda si teroare..Multi erau oamenii lui Ceausescu, care spionau poporul doar de frica lui Ceausescu!