| VasileRapidistu13 a întrebat:

Voi ce ziceti chiar daca sistemul de invatamant din Romania e slab si nu te pregateste pentru viata,dar tot ai ocazia sa dezvolti anumite performante mentale,de exemplu nu inveti o meserie dar in schimb iti poti dezvolta concentrarea, logica, faci lucruri complet noi etc, parerea voastra care e?

12 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu vezi ca o duc mai bine cei care incalca legea, si penalii parlamentului. Indiferent de locatie in lumea asta daca omu nu are pe cineva in parlament sau functie puternica care are radacini cu oameni de prestigiu, e sclavul sistemului. Scoala e o etapa a vietii pentru copil

| VasileRapidistu13 explică (pentru mgtow):

Pai da cine s-o duca bine domnu mgtow? doar n-o s-o duca bine un om crescut la tara ca mine, cui ii pasa? le pasa de oamenii cu relatii, de femei frumoase, de copii de directori, de medici, de profesori dar intr-un fel cu faza ca le pasa de femei nu ii judec ca si eu as baga cu pile o femeie decat pe un taran uitat de societate.

| sierra1 a răspuns:

" VasileRapidistu13 : sistemul de invatamant din Romania e slab"

tu ai decis asta, sau ce?

| Wr3nch a răspuns:

Scoala generală te învață lucruri de bază. Vreo sa faci o meserie, mergi la o profesională, liceu tehnologic, faci cursuri, is n variante. Vrei oleaca mai multi bani, faci o licență. Cine e foarte bun la ce face e la fel de bine platit. Dar una e sa scrii cod in somn, sa termini medicina, sa fi inginer pe chestii super-complicate, si alta e sa termini turism si sa fi chelner la un local, sau vanzator la magazin, sau etc.

| VasileRapidistu13 explică (pentru Wr3nch):

Nu e frate totul despre bani depinde de job.

| SuperCoolDude a răspuns:

Frate. școală e făcută pentru a genera angajați.
Atât.

Ce învățãm noi rămâne, acolo undeva, în subconștient și atât.

În rest, contează să faci bani sau să oferi un produs, serviciu.

Nu degeaba, la școală, nu ți se spune de educația financiară. cum să faci bani, să îți creezi o afacere sau orice legat de bani.
Pentru ca tu și altii ca tine, să poată fi mâna de lucru a celor bogați.

E unu Rockefeller, de care nu ai auzit ( cã e prea bogat să apară în revista Forbes) ce a finanțat sistemul educațional.
Băiatul ăsta avea nevoie de angajați la fabricã.

Așa va fi mereu cu școala. o pregătire pentru muncă. O docilizare.
Citește cartea " Rich Dad, Poor Dad". O să înțelegi ce zic.

| VasileRapidistu13 explică (pentru SuperCoolDude):

Pai bineinteles ca scoala nu garanteaza rezultate sigure in viata de adult, dar concentrarea si logica o poti dezvolta din scoala, poftim eu am bac+facultate si n-am facut nimic, taica-miu dupa 8 clase, in liceu statea cate 3 ore la scoala si freca menta si ia salariu de 4000lei si prostu de fi-su e muritor de foame.

| SuperCoolDude a răspuns:

Ce dracu faci frate cu concentrarea și logica? Rebusuri? laughing

Contează să faci bani frate.
Că dacă nu realizezi acest adevăr, o să fii un angajat toată viața.
. exact pentru asta e școala.
Pentru a fi sclavul unui " business owner ", adică un scalv al patronului. Unul educat ce-i drepthee hee

Mai bine, părerea mea, strângi niște bani frate și îți deschizi o afacere mică. Nu a zis nimeni să faci ceva gen Tesla, dar poti vinde saltele, caiete, servicii sau produse.

Mai bine decât educat și sărac.

Îți produce bani, nu vei mai fi sclav și dacă o duci bine, o să fii și plin de timp printr-o vacanțã undeva. Nu angajat cu rate și posibilități mici.

Dar ce vă zic eu vouã aici, nu știți ce apucai să citesc.
Mai multe am învățat de la Robert Kyosaki și ce am pe Youtube, decât ce a zis școala.

Eu acum am un cont de tiktok special făcut pentru a învăța despre bani. Am învățat atâtea lucruri încât mi s-a deschis mintea. Păcat ca majoritatea folosesc tiktokul pentru porcãrii.
E foarte multă informație utilã acolo. Te poți auto-educa!

Deveniti antrepenori, nu angajați. Atâta zic.

Sau mergeți la job și pe lângă el, creați-vã un ciubuc pe lângă. vindeți ceva, faceți banii.

Viața e scurtã și să fii un angajat. nu se meritã!

| VasileRapidistu13 explică (pentru SuperCoolDude):

Ca patron ai stres de 1000 de ori mai mult. Concentrarea te ajuta sa te descurci la munca și logica depinde de job dar te ajuta in situații.

| SuperCoolDude a răspuns (pentru VasileRapidistu13):

Ai dreptate. E bine ca angajat.
Nu ai stres.
Ci doar stresul zilei de maine.
Un salariu mic, inflatie si preturi mari, obiecte in rate si vacante in vise. Eventual o nevasta mediocra si o viata la fel.
Bine ca sunt tanar stiu unde conduce drumul asta.

Prefer sa fiu patron, cu griji si cu bani, decat un sclav prost platit.
Atributele astea sunt importante pentru tine, nu contest, dar pentru mine e mai important sa faci bani. Fie ca vinzi caiete, droguri, baloane sau orice e cazul sa imi gasesc o alternativa.
Drumul asta de angajat duce la o viata mediocra, comoda, in care îți traiesti viata part-time si ajungi sa te bucuri la o pensie de rahat.
Fix asta vrea scoala. Ca noi sa fim niste angajati. Docili, umili servibil si ascultători, care stiu destule incat sa manevreze, dar nu prea mult incat sa se rastoarne impotriva modalitatii in care se desfasoara lucrurile.

Ce sens au concentrarea si logica, daca esti sarac? Prefer banii oricand.

| VasileRapidistu13 explică (pentru SuperCoolDude):

Fiecare cum considera, pai da n-au sens logica si concentrarea daca esti sarac.Depinde ce fel de angajat daca esti angajat in politie nu e mai bine decat sa fii patron? termini jobu 8 h si pleci acasa.

| SuperCoolDude a răspuns (pentru VasileRapidistu13):

Eu am zis lucrurile alea, dar fiindca am o inclinatie catre educatia financiara. Am citit multe chestii si cum poti sa faci bani chiar si pe internet, cu dropshipping, marketing afiliat si multe altele.

Crede-ma ca lucrez de cand am terminat liceul, am 29, stau singur, ma intretin si imi merge ok.
Dar nu imi place perspectiva de a fi angajat toata viata, cam asta e cu mine.

Dar tu, tu Vasile cel breaz si rapidist, tu ce stii sa faci?