| Dragosdoar a întrebat:

Voi chiar credeti ca ar reusi chinezii sa faca un spital intr-o saptamana?
Eu sunt de parere ca aici e vorba despre o pacaleala cu iz de propaganda tipic comunista.

11 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Romani fac biserici noi in cateva zile ei fac spitale, o sa reuseasca, un popor harnic, corect nu corupt si hot

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Eu cred ca ma doare la figurat, de spitalul lor.
Indiferent cat de adevarata e treaba, nu sunt atras de buleala rapida. Mereu mi-au placut lucrul calm, si realizarile calitative, nu cantitative. O cladire cu regim sanitar deosebit de strict nu ar trebui sa fie facut in graba. Iti dai seama ce finisaje interioare va avea, la calitatea unei supe instant de 1 leu. Nu sunt fan. Graba strica treaba, iar ce iese acolo va fi "lucru chinezesc".

| Mosotti a răspuns:

Pot reusi daca fac schelet din fier si nu au nev sa se intareasca beton sau altele, nu ii subestima, ei cand vor ceva fac, tocmai ca se implica si statul, unde e doar capitalism, fiecare face ce vrea si valoarea suprema este doar banul, nimic altceva, e f bine ca acolo este si control de stat, tu nu vezi ca ei progreseaza, sunt pe plus, urca niv de trai mereu si restul se duc dracului? Nu avea in minte comunismul lui ceausescu care era infect. Ai in minte doctrina socialista corecta care se gandeste si la cei de rand, nu se rezuma totul doar la rentabilitate si profit, si la bogatasi.

| SilentRain a răspuns:

Daca e din carton, da

| LPCTSTR a răspuns:

Uscarea cimentului este completa in 1-2 zile, plus etaje probabil, construirea spatiului util si crearea conditiilor plus echiparea cu instrumente medicale si angajarea personalului nu poate dura o saptamana. As zice doua sau mai multe, retusurile venind pe parcurs insa daca nu este propaganda iar chinezii chiar pot construi un spital intr-o saptamana, ar fi un lucru genial... plus ca ar bate orice record de constructie al vreunui spital din Romania rolling on the floor

| Dragosdoar explică (pentru LPCTSTR):

Lol,il fac intr o saptamana si cade in 2 zile

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru LPCTSTR):

Betonul cu ciment regular se intareste in minim 48 de ore, dar poate fi supus sarcinei abia dupa ~2 saptamani. Pe un drum comunal mai lasi masinile sa treaca dupa 3-4 zile de la turnare, dar o fundatie pe multe nivele nu ar trebui dezvelita vreo luna. Asta la materialele normale, folosite de romani.

| LPCTSTR a răspuns (pentru Dragosdoar):

China nu este Romania si invers, poate il vor construi; ideal ar fi ca virusul sa fie exterminat

| LPCTSTR a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Poate nu vor fi 11 niveluri si nici o constructie prost schitata, materiale sunt destule, poate vor construi o schela hibrid, fara sa fie nevoie de ciment normal in cantitati mari; ideal ar fi ca virusul sa fie exterminat cat mai repede, daca ei reusesc sa construiasca spitalul, este si mai bine.

| gemeni6226 a răspuns:

Vom trai si vom vedea.

| FreddieM a răspuns:

Se poate termina rapid daca folosesc compartimente modulate, nu clasicul schelet de beton armat sau metal. Nu as avea oricum curajul sa concurez cu ei in nici un caz.