| Henrypericolpublic a întrebat:

Voi credeti ca pamantul e plat sau rotund?
(Ambele sunt gresite, de fapt pamantul e sferic/forma de minge).
Voi ce credeti?

12 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Te intreb si eu ceva, de ce este pamantul sferic?

| Henrypericolpublic explică (pentru RAY):

O demonstrație buna este ca pamantul se roteste mereu si e cu o fata la soare si cu cealalta nu e la soare.
In Australia e intuneric cand la noi e lumina.
Lumea care spunea ca soarele se invarte in jurul pamantului plat zice ca e lumina pe pamanr, apoi cand soarele se duce jos e intuneric.
Daca pamantul ar fi plat si soarele l-ar lumina ar fi total logic sa fie lumina pe tot pamantul ceea ce ju e adevarat deoarece acum e lumina la noi si in Australia e noapte sau altundeva. Plus ca sunt sondele spatiale care au fotografiat pamantul.
Si Magellan a facut inconjurul pamantului si a ajuns de unde a plecat.
Altii sustin teoria Pac-Man in care pamantul e plat si daca ajungi la capatul lumii prin stanga vei aparea in dreapta, cum e jocul Pac-Man, teorie fiind a unui muzician pe nume Nesbit parca.
Dar mai credibil si logic e ca e sferic.

| RAY a răspuns (pentru Henrypericolpublic):

Eu am intrebat de ce e sferic

| RAY a răspuns (pentru Henrypericolpublic):

Si nimic tot nu stii? nu te ai intrebat niciodata, dar de ce nu e patrat?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Aici nu merge pe încredere.
Eu zic că trebuie să încerci să mergi pe el.
Dacă e plat, pici jos de pe margine.

| Catrice a răspuns:

Sferic sau rotund nu e unul și același lucru?!

| Endoryus a răspuns:

Forma de romb.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E plat

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

Plat e creierul unui psd-ist.

| Rhea44 a răspuns:

E pătrat