| anonim_4396 a întrebat:

Voi credeti in premonitii?

Un sentiment extrem de ciudat fara nici o cauza iar apoi sa se intample ceva foarte rau.

12 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Nu! Daca se intampla e simpla coincidenta, altfel nu, si trairile pot fi false, daca simti ceva nu inseamna ca trebuie sa fie si real, poate fi o farsa a creierului.
Cand aud pe unii "pai asa simt", si daca simti fals?! Ca de multe ori faptele arata ca e fals, aia e.

Cu alte cuvinte la oameni le place sa creada ca iluziile sunt reale.

| Bizon95 a răspuns:

Da
chiar la sfarsitul ww2, veteranii, din toate armatele care au luptat pe front, aveau al 6lea simt si simteau cel putin secunde inainte cand era pe cale sa se traga in ei, din cauza asta au ajuns veterani, spre deosebire de ceilalti care au murit pe, parcurs

| Mosotti a răspuns (pentru Bizon95):

Aveau fler cumva, aveau acel asa zis al saselea simt ca erau f antrenati, versati, nu ca premonitii ca nu avea cum. Exact cum simtea Arnold in filme ca cineva pe la spate vine sa-i dea una, si el riposta rapid, e experienta fantastica, atentie, stiai ca in pozitia in care te afli poti fi nimerit, reactionai fulger. Deci unii au fost asa, altii soldati cum ai zis, au murit.

| Bizon95 a răspuns (pentru Mosotti):

Da, premonitie e un termen mai puternic si se refera la chestii mai lungi in timp nu numai la cateva momente

insa TOTUSI, nu exista alta explicatie decat faptul ca CHIAR simteau pericolul inainte sa apara, lucru care nu e ceva "natural" ci putin paranormal

| Mosotti a răspuns (pentru Bizon95):

Nu prea ai cum sa stii dinainte asa ca paranormal. Simteau ma ca erau versati, aveau simturi f ascutite, ca la soferi, simt ca x intrau in ei chiar daca inca nu s-a intamplat, si pun frana brusc de te miri de ce cand esti cu el in masina. Si zice "daca nu puneam frana, prostul ala intra in noi pentru ca vendea..de acolo..si."

| Bizon95 a răspuns (pentru Mosotti):

Daca nu e paranormal, atunci... VREAU SI EU big grinwinking

| Mosotti a răspuns (pentru Bizon95):

Pai conteaza nu doar antrenamentul intr-un a numit domeniu, cont si talentul innascut! Ca degeaba inveti soferie daca nu ai si fler, sa fi si facut pentru aia.
Si la mate, poti invata, dar unu care are simt, simte chestii, simte cum sa apuce o problema x, ca il ajuta si genetica, pe langa ce invata.
Ca si actorii, unii joaca f bine, altii nu, desi toti se pregatesc la fel.

| Bizon95 a răspuns (pentru Mosotti):

Da, ai dreptate, sa fii soldat cu adevarat bun e un talent ca oricare altul!

| Mosotti a răspuns (pentru Bizon95):

Exact! Unii au talent militar, altii la matematica, altii la actorie, dar au talent nene, si iese treaba de calitate, si daca are talent, are si dorinta si pasiune cand vede ca merge.

| Bizon95 a răspuns (pentru Mosotti):

Da, am citit o groaza de Sven Hassel, si acolo Batranul care era seful plutonului si era caprar, in civilie era un amarat de cizmar, dar era nascut sa conduca, si fara el ar fi murit tot plutonul de o suta de ori sau ar fi fost prinsi, iar cand le-a pus locotenent proaspat iesit de la academie, cand nu erau pe front toti cu sa traiti, insa pe front da ala vreo 2 ordine, vede ca nu are cu cine vorbi, si ca e groasa rau situatia, asa ca si-a bagat piciorul si a mers cu valul, ca era clar ca altfel mor toti!

| Mosotti a răspuns (pentru Bizon95):

Exact. era facut sa conduca, avea acest talent din nastere.

| Theo94 a răspuns:

Nu, dar cred in coincidente, desi ar putea exista ceva de genu', dar neavand cunostintele si instrumentele necesare nu a fost descoperit.