| anonim_4396 a întrebat:

Voi cum "evadați" din monotonia de zi cu zi?

18 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Constientizand ca este monotonia de zi cu zi. Dar se intampla rar in ultimul timp. Oricat de mult incerc sa o alung, pana la urma lucrurile de zi cu zi... o aduc inapoi.
Pana la urma asa a trebuit sa fie, cu greu scapa cineva. Chiar daca multi pretind ca o fac, nu este chiar pe deplin adevarat.

| Mosotti a răspuns:

Nu e nevoie sa evadez ca nu e monotonie, fiecare zi e placuta la infinit, am n pasiuni care le tot rotesc de 30 ani si nu ma plictisesc absolut niciodata.
E normal ca zilele sunt asa, ca doar nu trebuie mereu sa ma duc pe luna ca sa fiu bine, cine are asa probleme, este o posibilitate ca, chimia creierului sa aiba probleme chiar daca foarte putin.
Nu se mai secreta dopamina si serotonina, endorfine cum trebuie, si ai nevoie de altceva mereu, de ceva mai spectaculos, si mai spectaculos, ca sa fortezi secretia acelor substante care ar fi trebui sa mearga si la zi obisnuita, ca dovada ca multi nu au probleme cu zilele obisnuite si cu repetarea activitatilor la infinit.

Bine, repetare ca si ramura, ca nu se repeta efectiv ce faci, daca vezi filme, nu vezi acelasi film mereu, dar ma refer a pasiunea de a vedea filme ca se repeta.
Sau imi place sa ma joc la calc, joc alte jocuri, sau unu f lungi de e mereu diferit.
Sau muzica, sau dus la piscina, din astea simple.
Daca faci programare, niciodata nu repeti, mereu ai situatii noi, provocari noi, teme noi de facut.
Daca faci problema la fizica si mate, iar nu se termina, e infinita treaba.
Dar astea pasiuni se tot repeta, daca ai 6-7-8 din astea, n-ar trebui sa te plicti niciodata, sau plimbari, ori dus la cinema, la mall, dar tot rutina e, ca se tot repeta.

| Celcestietot a răspuns:

Cel mai simplu este sa vizionez ceva, s̶ă̶ ̶c̶i̶t̶e̶s̶c̶ ̶c̶ă̶r̶ț̶i̶, ori să mă joc.

| Celcestietot a răspuns:

Tu, cum evadezi? Vreau secretele tale împărtășite happy

| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Cum evadez eu?
În general prin muzică, citit, compus versuri... Plimbări și călătorii care îmi oferă ocazia unor fotografii, uneori desenat, gătit, ciclism...
Doar că în ultima vreme am evadat mai mult prin muzică și prin statul pe telefon, din păcate - trebuie să fac ceva în privința asta, să îmi găsesc din nou plăcerea în cele de mai sus.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu evadezi, asta e rutina ta si e f bine, deci nici tu nu te plictisesti.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Gasesc atatea de facut, incat nu am timp sa le fac pe toate.

| StrongHeart a răspuns:

Caut adevarul.Nu asta facem toti, constienti sau nu?

| RKBlue a răspuns:

Vizionez filme si seriale.
Citesc.
Intru pe TPU SI Quora si mai raspund la intrebari, am niste discutii interesante(si rad de unii rolling on the floor )
Alerg(dimineata la 6 e asa de fain. Uiti cu totul de realitate si iti lasi gandurile in urma pentru cateva clipe.)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Citesc carti fantasy!

| MaryMaria333 a răspuns:

Imi e greu sa spun ca nu prea reusesc :/ Ce mai pot sa fac e sa imi beau cafeaua cu maica'mea, mai stam la un pahar de vorba, ascult muzica, si asa mai trece timpul. Inainte desenam dar m-am cam lasat ca nu imi reuseau si m-am dat batuta sad

| Bruno92 a răspuns (pentru MaryMaria333):

Ne combinam? laughing

| MaryMaria333 a răspuns (pentru Bruno92):

Deja? Aia mai vedem laughing

| Bruno92 a răspuns (pentru MaryMaria333):

Ok draga laughing

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru MaryMaria333):

Prin perseverenta ai sa reusesti sa desenezi mai bine. Nimeni nu are vreun talent innascut, e doar mult efort depus cu dorinta de a ajunge mai departe.

| MaryMaria333 a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Da dar acum nu mai am nici rabdare, is mai repezita acum. Si nici nu are cine sa imi dea lectii...

| BecSpart a răspuns:

Fac toate prostiile care imi vin în cap fără să îmi pese de ce spun vecinii. Pun în practică orice idee care imi vine pe moment din orice domeniu.Invat să fac chestii noi(gatit, crosetat, zugrăvit, olărit, etc). Din cauza unor probleme de sănătate nu prea pot ieși pe afara... Asa ca rămân acasă, fac ca imi place și trăiesc la maxim fiecare moment din casa și ies doar seara ca să mă plimb.

| Deeea2003 a răspuns:

Ascult muzica