| Doarunaltutilizator a întrebat:

Voi cum înțelegeți conceptul de anti-erou?
Care este asemănarea dintre un erou și un anti-erou?

Răspuns Câştigător
| RainmakerX a răspuns:

Din punctul meu de vedere, un anti-hero este mai mult la granita dintre erou si raufacator.

In mod normal un erou nu ar trebui sa omoare pe cineva, in timp ce un anti-hero poate sa omoare cate persoane vrea, respectiv raufacatori.

2 răspunsuri:
| RobertMoon a răspuns:

Eu cred ca un anti erou este un personaj total paralel cu actiunea dintr-un anumit mediu, un om care vrea razbunare, care vrea sa faca niste lucuri fiind influentat de un anumit eveniment din viata lui (eveniment negativ). Si aici iti dau exemplu un personaj dintr-un anime: Scar din full metal alchemist. El era vazut de majoritatea ca fiind un raufacator deoarece ucidea alchimisti(membri ai armatei din acel desen), dar el facea asta deoarece acesti alchimisti au masacrat mare parte din cei apropiati lui intr-un razboi.

| DenisaIanos1234 a răspuns:

Erou si raufacator. Un erou rau