| anonim_4396 a întrebat:

Voi cum invatati ca sa retineti?

Am pe maine de invatat o lectie de 10 pagini din care dau test tot maine si nu stiu cum sa fac ca sa memorez lectia.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| VictorJulien a răspuns:

Foloseste strategia "Alpha" imparte fiecare pagina in 2, 3 sau 4 parti mai mici, citeste fiecare parte pe rand, repeta partile acelea pe rand, apoi citeste toata pagina si repet-o pe toata.Este mai bine sa inveti portiuni mai mici pe rand decat sa citeste totul si sa retii mai putin, eu foloseam varianta asta si invatam repede.

12 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Invata 2 pagini timp de 30 de minute per sesiune, asta inseamna 5 ore apoi autotesteazate, ma mira indiferenta ta grosolana e ora 19 omule si tu acum ti ai amintit ca ai de invatat incredibil

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Am invatat incepand de vineri, dar trebuie sa le retin cat mai bine.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Atunci inveti asa cum ti am scris in sesiuni pana cand te culci

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Https://curiozitati-despre-orice.blogspot.com/......moria.html

Suplimentele de memorie funcționează într-adevăr?

Unele dintre cele mai populare suplimente comercializate pentru îmbunătățirea memoriei sunt uleiurile de pește (omega-3 acizi grași); Vitaminele B precum folatul, B6 și B12; și extractul de ginkgo biloba, obținut din frunzele uscate ale unui pom de ginkgo. Dar decenii de cercetare nu au demonstrat încă beneficiile lor.

Un studiu publicat in The Lancet Neurology in 2012, de exemplu, a constatat ca printre cei 2.854 de adulti mai in varsta cu plangeri de memorie, cei care au luat extras de ginkgo biloba de doua ori pe zi timp de cinci ani nu au avut mai putine cazuri de Alzheimer decat cei care au luat un placebo.

În ceea ce privește uleiul de pește, unele studii au constatat că persoanele cu diete bogate în omega-3 - care se găsesc în peștii grași, cum ar fi somonul - pot avea un risc mai mic de demență. Dar beneficii similare nu sunt legate de suplimente: O revizuire din 2012 a datelor privind mii de adulti in varsta a constatat ca cei care au luat suplimente de acid gras omega-3 nu au avut mai putine diagnostice de dementa sau scoruri mai bune la testele de memorie pe termen scurt decat cei care au luat placebo.

B vitaminele nu s-au descurcat mai bine. O revizuire a studiilor din 2015 a constatat că suplimentarea cu B6, B12 și / sau acidul folic nu a reușit să încetinească sau să reducă riscul declinului cognitiv la adulții sănătoși în vârstă și nu a îmbunătățit funcția creierului la cei cu declin cognitiv sau demență.

Experții noștri recomandă, de asemenea, evitarea amestecurilor de marcă de "stimulare a memoriei"

"Suplimentele alimentare nu pot vindeca, atenua, trata sau preveni boala Alzheimer, dementa sau orice boala", a spus o declaratie a Consiliului pentru Responsabil Nutritie, un grup de industrie, care raspunde la raportul GAO.)

Îmbunătățirea raționamentului și a abilităților de memorie - de exemplu, învățarea unei noi limbi - ar putea contribui la întârzierea sau încetinirea declinului. Un studiu de 10 ani a constatat că o astfel de instruire (deși nu este computerizată "jocurile creierului") poate ajuta la creșterea vitezei cognitive de prelucrare și la ascuțirea abilităților de gândire

Exercitați-vă corpul. În 2011, un studiu a estimat că un milion de cazuri de boală Alzheimer în S.U.A. s-au datorat stilului de viață sedentar. Câteva studii au constatat că activitatea fizică - mersul pe jos, halterofia, yoga sau tai chi, de exemplu - poate întârzia sau încetini declinul cognitiv, dar nu îl împiedică.

Gestionați tensiunea arterială. Scăderea tensiunii arteriale reduce dramatic riscul de boli de inimă și de accident vascular cerebral, factori de risc pentru pierderea memoriei.

Suplimentele sunt, de asemenea, reglementate slab, iar unele pot conține chiar ingrediente nesanatoase sau medicamente eliberate pe bază de prescripție medicală. Mulți interacționează (uneori periculos) cu medicamente - ginkgo biloba, de exemplu, nu ar trebui să fie asociate niciodată cu diluanți sanguini, medicamente pentru tensiunii arteriale sau antidepresive SSRI. "Nu vă înșelați de hype", spune Marvin M. Lipman, MD, directorul medical al CR. "Nu sunt doar o risipă de bani, dar și unele pot fi dăunătoare".

Concentrați-vă mai mult asupra a ceea ce invatati
Adormiți suficient
Beți cafea și ceaiul cofeinizat
Mananca alimente bogate in flavonoide https://doc.ro/......neficii-au
consuma ciocolata neagra cu continut de cacao (70% sau mai mare)
Omega-3 acizi grași din ulei de pește foarte purificat
antreazati creierul.
Nu săriți exercițiul fizic.
Obțineți Zs.
Faceți timp pentru prieteni.
Țineți stresul sub control.
Râdeți.
Mențineți o dietă stimulatoare a creierului.
Identificați și tratați problemele de sănătate.
o dieta saraca in zahar, fast food, bauturi racoritoare
Încercați un supliment de ulei de pește
Faceți timp pentru meditație https://www.youtube.com/watch?v=d4S4twjeWTs
Menținerea unei greutăți sănătoase Practicați înțelepciunea https://ro.wikipedia.org/wiki/%C3%8En%C8%9Belepciune Bea mai puțin alcool
Antrenează-ți creierul https://www.mindgames.com/Brain+Games
Reduceți carbohidrații rafinați
suplimente de vitamina D
mersul pe jos ajuta sau un scurt exercițiu de exerciții aerobice https://www.health.harvard.edu/......ake-a-walk
https://www.health.harvard.edu/......h-exercise

Cum sa invatam?
1. inveți pe altcineva sau autotesteazate
2. Învață în scurt circuite de timp -30-50 de minute pentru a învăța materiale noi. "Orice mai puțin de 30 de ani nu este suficient, dar ceva mai mult de 50 de minute este prea multă informație pentru ca creierul să poată să intre în același timp"
3.Luați note de mână-"În trei studii, am constatat că studenții care au luat note pe laptop-uri au avut rezultate mai slabe pe întrebări conceptuale decât studenții care au luat note lungi"
4.mama invataturi este repetitia-Astfel, repetarea informațiilor într-un interval mai lung - să spunem câteva zile sau o săptămână mai târziu, decât o succesiune rapidă - trimite un semnal mai puternic creierului că are nevoie să păstreze informațiile".
5.Si un scurt somn ajuta-Într-un experiment desfășurat în Franța, participanții au fost învățați traducerea swahili pentru 16 cuvinte franceze în două sesiuni. Participanții la grupul "trezire" au terminat prima sesiune de învățare dimineața și cea de-a doua sesiune în seara aceleiași zile, în timp ce participanții la grupul "somn" au terminat prima sesiune seara, au dormit și apoi au terminat al doilea în dimineața următoare. Participanții care au dormit între sesiuni au reamintit, în medie, aproximativ 10 din cele 16 cuvinte, în timp ce cei care nu dormiseră au reamintit doar aproximativ 7, 5 cuvinte.
6. Ceea ce am descoperit este dacă exersați o versiune ușor modificată a unei sarcini pe care doriți să o stăpâniți ", scrie el," învățați mai mult și mai repede decât dacă continuați să exersați exact același lucru de mai multe ori la rând ".

Cercetătorii au descoperit că informațiile sunt organizate în memorie în grupurile asociate. Puteți profita de acest lucru prin structurarea și organizarea materialelor pe care le studiați. Încercați să grupați împreună concepte și termeni asemănători sau să faceți o schiță a notelor și citirilor de manuale pentru a ajuta la conceptele legate de grup.

Dispozitivele mnemonice sunt o tehnică frecvent utilizată de studenți pentru a ajuta la recuperare. Un mnemonic este pur și simplu un mod de a-și aminti informația. De exemplu, ați putea asocia un termen pe care trebuie să-l amintiți cu un element comun pe care îl cunoașteți foarte bine. Cele mai bune mnemonii sunt cele care folosesc imagini pozitive, umor sau noutate. S-ar putea să veniți cu o rimă, cântec sau jurnal pentru a vă aminti un anumit segment de informații.

Pentru a vă aminti informații, trebuie să codificați ceea ce studiați în memoria pe termen lung. Una dintre cele mai eficiente tehnici de codificare este cunoscută ca repetiție elaboratoare. Un exemplu al acestei tehnici ar fi citirea definiției unui termen-cheie, studierea definiției acestui termen și apoi citirea unei descrieri mai detaliate a ceea ce înseamnă acest termen. După repetarea acestui proces de câteva ori, probabil veți observa că rechemarea informațiilor este mult mai ușoară.

Mulți oameni beneficiază foarte mult de vizualizarea informațiilor pe care le studiază. Acordați atenție fotografiilor, diagramelor și altor elemente grafice din manualele dvs. Dacă nu aveți indicii vizuale pentru a vă ajuta, încercați să vă creați propria dvs.

Desenați diagrame sau cifre în marginea notelor dvs. sau utilizați indicatoare sau pixuri în culori diferite pentru a grupa idei corelate în materialele de studiu scrise. Uneori, chiar să faci doar cartonașe de diferite termeni pe care trebuie să le ții minte poate ajuta la întărirea informațiilor în mintea ta.

Când studiați materiale nefamiliare, faceți timp să vă gândiți la modul în care aceste informații se referă la ceea ce deja știți. Prin stabilirea relațiilor dintre ideile noi și amintirile existente anterior, puteți crește dramatic probabilitatea de rechemare a informațiilor recent învățate.

Cercetările sugerează că materialele de citire cu voce tare mărește semnificativ memoria materialului. Educatorii și psihologii au descoperit, de asemenea, că studenții, de fapt, învață noi concepte altora, sporesc înțelegerea și amintesc. Puteți folosi această abordare în propriile studii prin predarea de noi concepte și informații unui prieten sau partener de studiu.

Ați observat vreodată cum este mai ușor să vă amintiți informații la începutul sau sfârșitul unui capitol? Cercetătorii au descoperit că ordinea informațiilor poate juca un rol în rechemare, care este cunoscut ca efectul poziției seriale.

În timp ce reamintirea informațiilor de la mijloc poate fi dificilă, puteți depăși această problemă, petrecând timp în plus pentru a reda aceste informații. O altă strategie este încercarea de a restructura ceea ce ați învățat, astfel încât va fi mai ușor să vă amintiți. Când întâlniți un concept deosebit de dificil, dedicați un timp suplimentar memorării informațiilor.

O altă modalitate excelentă de a vă mări memoria este schimbarea ocazională a rutinei de studiu. Dacă sunteți obișnuiți să studiați într-o anumită locație, încercați să vă deplasați într-un alt loc în timpul următoarei sesiuni de studiu. Dacă studiați seara, încercați să petreceți câteva minute în fiecare dimineață, examinând informațiile pe care le-ați studiat în noaptea precedentă. Prin adăugarea unui element de noutate la sesiunile de studiu, puteți spori eficiența eforturilor dvs. și puteți îmbunătăți în mod semnificativ retragerea pe termen lung.

Cercetătorii știu de mult că somnul este important pentru memorie și învățare. Cercetările au arătat că luarea unui pui de somn după ce ați învățat ceva nou vă poate ajuta să învățați mai repede și să vă amintiți mai bine.

De fapt, un studiu a constatat că somnul după ce a învățat ceva nou duce de fapt la schimbări fizice în creier. Somajul lipsit de somn a cunoscut o crestere a densitatii dendritice in urma unei sarcini de invatare decat soarecii bine odihniti.

Deci, data viitoare când te străduiești să înveți informații noi, gândește-te la un somn bun după ce te-ai învățat.

| Andreeush a răspuns:

Trebuie să înveți logic.
Încearcă să faci schițe, așa înveți mai ușor.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Rețin extrem de ușor, dar pe durata scurta din pacate.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Memoria de scurta durata dureaza 30 de secunde apoi nu vine stearsa, dar daca repeti informatia informatia devine solida, asociere cu imagini, simturi consolideaza amintirea

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Durează aproximativ o saptamana, la mine.
E suficient sa o repet de câteva ori, la un anumit interval de timp, dacă vreau sa rețin pe o perioada mai îndelungată.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Deci daca citesti o carte o poti reproduce propozitie cu propozitie timp de o saptamana incredibil

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Of,ray,invata sa citești, n-am zis nicăieri asta.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Eram ironic, logic ca ar fi imposibil asa ceva

| DomnulTrandafir a răspuns:

Citesc mecanic si ma asculta o persoana, ce ai tu de invatat se invata in maxim 20-30 de minute.