| anonim_4396 a întrebat:

Voi cum vă îmbunătățiți starea atunci când sunteți triști?

35 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Bag niste melodii vechi si ma gandesc ca tot greul care il trag dupa mine se va transforma in ceva bun. O casa pe masura si masina dorita pentru a trai o viata mai buna

| darrio2007 a răspuns:

Beau o bere.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă îmi vine să plâng, plâng până seacă lacrimile. Dacă îmi vine să dau cu barda în Dumnezeu ( Porca Madonna e Dio cane) iau barda și ies pe câmp. Caut câmpie largă, să nu îmi iasă nimeni în cale,

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Este pentru tine sau pentru... noi?

Legat de mine, caut cauza, incerc sa o analizez si sa imi dau seama de ce reactionez asa. Imi impun in cap contrariul, care ma face sa ma simt bine (desi stiu ca nu e asa) si pac, dispare. De obiecei este mai usor sa dau sfaturi despre asta cuiva, decat sa imi dau mie, ah... ce greu e.

Bun, ce am zis mai sus este in 10% din cazuri. Acum in 90% : nu stiu sad, astept sa treaca. Raman trist pana cand trece timpul, si odata cu el si starea mea. Dar depinde si de cauza. Poate urmaresc ceva motivational si trece. Asta dupa ce ma plang undeva intre 2 ore si 1 zi.

Dar cum am zis, daca e legat de tine, am alt "discurs" care poate te-ar face sa te simti mai putin trista ca persoana. De asta este mai usor de spus celorlalti, decat mie.

In orice caz, o seara frumoasa in continuare sa ai.

| Mosotti a răspuns:

Asta nu merge, starea se imbunatateste sau nu de la sine, cand sunt trist nu imi arde de nimic, orice gandesc si fac nu merge, ma irita.
Cand starea urca, abia atunci pot face destule. Depinde deci de chimia creierului si de circumstante.

| Mosotti a răspuns:

Cand aud faza aia "aa fac cutare ca sa uit", inseamna ca nu sunteti cu adevarat tristi, altfel nu mai iti ardea sa faci nici un cutare.
Ca si aia "vai am depresie, nu am chef de nimic, mi-e rau, dorm in continuu", dar ii vezi la munca 8 ore pe zi f bine, ce depresie e aia? Si i-am prins cu "aaa pai trebuie sa fac bani".
Insusi faptul ca te mai int de bani, denota ca depresia nu e asa sus.

Asa si cu tristetea, ca sa mai poti face ceva si sa mai si mearga, trebuie ca tristetea sa nu fie prea sus, iar daca nu e prea sus trece oricum si fara sa faci in mod special nu stiu ce, asa cum si daca era prea tare, orice faceai tot nu facea sa treaca.

Aia cu, cartile motivationale, cu "cum sa ma bucur de viata, cum sa nu fiu trist", si altele, sunt amagiri pentru oameni cu probleme psihice, ca un om sanatos de la sine simte cum sa se bucure de viata si toate, tonusul e sus in mod automat, tristete apare dar nu de un nivel foarte mare si trece nu dupa prea mult timp, fie chiar si la un deces! Daca sare de 6 luni tristetea, se numeste deja depresie dupa un deces.

| Celcestietot a răspuns:

Oamenii cu Dumnezeu sunt tristi?

| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

N-ar trebui...dar mai sunt câteodată.

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Aceia sunt oameni fara Dumnezeu.

| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Ilie Îl avea pe Dumnezeu?
Și el a fost trist, deși e cam puțin spus. straight face

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

La Ilie din care carte te referi?

| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Din Biblie. happy

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ai cum sa fii trist cu Dumnezeu.

| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Suntem si noi oameni, n-avem voie?

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Ba da, dar este in neregula ca acest tip de oameni sa fie tristi.

| SilentRain a răspuns:

Ascult muzica

| Nemessys a răspuns:

Am ajuns sa nu ma mai consum din orice prostie. Am și un strop de indiferenta și asta ma ajuta, dar nu confunda cu lipsa de empatie.

Eu nu prea am timp, chef și energie de risipit pe tristețe, prefer sa mi folosesc aceleași resurse pentru rezolvarea problemei si într un final sa fiu fericit.

| Ineys a răspuns:

Muzica.

| CleanHeart a răspuns:

Ascult muzica, fac sport, ma apuc de curatenie, ma uit la un serial, ma plimb si ies din stare.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sport, crește dopamina.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Citesc carti fantasy! Bine, asta fac mai mereu dar ma fac sa ma simt super bine!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mananc.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ieșind afară din casă și făcând contact cu lumea.
Ieșind din monotonie și din starea de confort. Aruncand-umi căștile din urechi și cărțile nefolositoare pe geam.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu-mi amintesc ultima data cand am fost trist. Dar atunci cand am fost descarcandu-ma a trecut totul.
Depinde ce te-a facut trista. Nu te cunosc ca sa-ti pot raspunde.
Trebuie sa afli tu. happy

| Sekim a răspuns:

Eu sunt ateu și pot sa spun că mă descurc și fără Dumnezeu ăsta. Am avut momente in care eram praf și am ajuns până m-am reparat total. Când ești trist trebuie sa te gândești la motivul care te a făcut asa foarte bine. Sa te gândești la ce fel de om ești tu și ce poți să faci. Trebuie sa fii puternic și să treci peste toate neplăcerile.

| CinevaAnonimă a răspuns:

Mă uit la videourile făcute de copii pe Tik Tok. happy
Tu?

| anonim_4396 explică (pentru CinevaAnonimă):

Ascult muzică, mă plimb, scriu versuri sau citesc (preferabil din Biblie)... dacă e mai grav, doar ascult muzică.

| Alverto a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Asta mă face să mă simt trist
Tik Tok e cea mai inutila aplicație din istoria internetului și invadata de copii distruși și bătrâni care nu fac nimic cu timpul lor bun decât să facă clipuri circare pentru alți oameni care nu au ce face

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns:

Eu iau problema si o analizez asa cum este, chiar daca doare. Daca stiu ca nu e o tristete sanatoasa, adica care n are originea in iubire ci in egoism, atunci tot ce mi aduce tristete e o minciuna pe care o cred. Nu minciuna imi aduce tristetea, ci faptul ca o cred, asa ca analizand cauza tristetii, ar trebui sa te intrebi daca chiar e asa cum crezi. Pt ca adevarul poate fi mereu satisfacut, iar daca sursa ta de fericire se bazeaza pe adevar, atunci nu vei duce lipsa de ea, dar daca se bazeaza pe o minciuna, ea este imposibil de satisfacut. Asa ca nu trebuie sa satisfaci minciuna ca sa fi fericit, ea nu va putea fi satisfacuta niciodata, ci va trebui sa nu mai crezi minciuna. Suna complicat dar daca iti analizezi problemele, vei vedea ca asa e.

| Onisim10 a răspuns:

Mă uit la Simion Tomiță sau la Jimmy Hex, la canalul lui secundar, și mă înveselesc de la glumele lor.

| BecSpart a răspuns:

Clipurile amuzante cu pisici sunt soluția... Până te intristezi și plangi pentru ca tu nu ai o pisică și nimeni nu iti ofera afectiune

| anonim_4396 explică (pentru BecSpart):

Am și pisici...cam multe, asta pentru că pisica mea a devenit mamă nu de multă vreme. happy

| BecSpart a răspuns (pentru anonim_4396):

Felicitări pentru micuții monstruleți! Eu sunt forever alone

| anonim_4396 explică (pentru BecSpart):

Https://youtu.be/PzZ7n302iUM

| 1man1 a răspuns:

E ceva normal sa fi uneori trist, mai ales că viața în prezent e tot mai stresantă.
Biblia arată că și unii oameni ai credinței din trecut au trecut prin astfel de stări ( 1 Samuel 1:6-8; Psalm 35:14).
Ce ai putea face?
1. Spune ce simți (Iov 10:1). Un prieten adevărat sau părinții pot fi de real ajutor in astfel de momente.
2. Scrie ce simți. Unii psalmi așa s-au născut... Vei putea astfel să îți pui ordine în gânduri și să înțelegi ce ți se întâmplă.
3. Roagă-te in mod concret cu privire la ceea ce simți ( Filipeni 4:6, 7)
Desigur în unele cazuri poate vi vorba și de depresie. Daca:
- apar schimbări bruște de dispoziție și comportament;
- izolare socială;
- interes scăzut față de aproape toate activitățile;
- o schimbare vizibilă a obiceiurilor de alimentație și de somn;
- sentimente puternice de inutilitate sau vinovăție nejustificată
Și acestea se manifesta mai mult de două săptămâni e necesar un consult medical. Astfel medicul poate stabili dacă tristețea are cauze medicale.