anonim_4396
| anonim_4396 a întrebat:

Voi iertați ușor?

38 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Iert dar nu uit

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Desigur. Prea usor.

| anonim_4396 explică (pentru DoarBogdan):

Super. Ai admirația mea. happy De fapt, oricum o aveai.

| DoarBogdan a răspuns (pentru anonim_4396):

Mersi, la fel happy

Nu stiu insa daca este si un lucru bun...

| anonim_4396 explică (pentru DoarBogdan):

Di și nu?

| DoarBogdan a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai... stii tu, dupa persoanele fac la fel thinking

Dar macar sa fiu eu impacat big grin

| anonim_4396 explică (pentru DoarBogdan):

Aaa...am crezut că zici că nu știi dacă este un lucru bun că te apreciez. Făceam nani când scriam.

| Mosotti a răspuns:

Depinde ce a facut persoana! Daca a facut ceva rau fundamental, nu iert.
Adica te iert daca te-am rugat sa-mi aduci o placinta si ai uitat, dar nu iert daca m-ai tradat, daca te-ai purtat urat cu mine de pomana, pentru ca vei face la fel cu alta ocazie.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Nu. Trec cu vederea, dar nu iert nimic. Niciodata.

| Freya1 a răspuns:

Iert da nu uit.

| anonim_4396 explică (pentru Freya1):

Aceea nu e iertare adevărată. A ierta nu înseamnă doar a nu te răzbuna.

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai pot sa iert, sa trec peste faptul că mi-ai facut ceva.Dar clar ca daca acel ceva ma marcat nu am cum sa uit chiar daca trec peste.

| Catrice a răspuns:

Daca e ceva naspa, gen înșelat, nu.
Daca e ceva minor, gen sa uite ceva important pentru mine, da.

| SilentRain a răspuns:

Nu

| Sofer a răspuns:

Depinde de situație. Dar în principiu iert ușor.

| mentholinks a răspuns:

Eu judec si aplic pedeapsa. Iertarea e pentru aia slabi care au nevoie de ea.

| anonim_4396 explică (pentru mentholinks):

Te contrazic. Doar cei mai puternici oameni au puterea să ierte...pentru că iertarea nu e omenească, ci dumnezeiască.

| mentholinks a răspuns (pentru anonim_4396):

Ba nu, trebuie sa fii slab cu duhul ca sa intri in imparatia cerurilor.

| anonim_4396 explică (pentru mentholinks):

Da...sărac în duh.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Iert usor greselile. Nu iert intentiile, decat daca ma conving ca persoana respectiva isi da seama ca nu a facut bine.

| Nemessys a răspuns:

Iert doar greselile, nu si actiunile facute intentionat sau cazurile in care persoana care a facut acel ceva, stia in acel moment sau inaintea lui, ca face ceva gresit care o sa ma afecteze pe mine.

| CostinAlamariu a răspuns:

Mult prea usor.

| gemeni6226 a răspuns:

Numai daca m-i se cere iertare sau daca respectivul, respectiva se comporta in asa mod incat imi da motive sa-l s-o iert.In rest nu.

| raMLesS a răspuns:

Eu nu iert niciodata.

| Nirvanaaa a răspuns:

In general da. Nu pot tine ranchiună.

| Apokales a răspuns:

Nu. Imi place sa tin ura. Odata ce ma cert cu cineva s-a terminat, gata, sa moara!

| NotNamed a răspuns:

Depinde foarte mult de situatie.

| SingleForOne a răspuns:

Da, dar totuși am condiții, aștept schimbări.

| Irinel15123532 a răspuns:

Da, poate ca in anumite situatii este nevoie sa ne departam de unele persoane care ne fac rau, dar asta nu ne impiedica sa le iertam si sa uitam.
Cand nu pot ierta si sa trec mai departe, imi aduc aminte cate mi-a iertat Hristos si niciodata nu mi-a spus ''Imi pare rau, dar pentru acest lucru nu pot sa te iert''.

| anonim_4396 explică (pentru Irinel15123532):

Așa este. sad

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu iert.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Https://pastebin.com/Ppjwt3mS

| troleibuz a răspuns:

Da

| liliana77any a răspuns:

Da, viata merge mai departe si cu bune si cu rele.

| IonutSiAtat92 a răspuns:

Sa ierti doar daca simti si ti-a dovedit acea persoana ca nu a fost cu intentie.Restul sa nu ierti nimic, ba chiar sa te razbuni.

| Byb2001 a răspuns:

Da

| Delilahhh a răspuns:

Eu nu pot să țin supărarea pe oameni. Dacă nu ierți treci mult mai greu prin viață, nu ești mai presus de cel care trebuie iertat. Orgoliile, ranchiuna, supărarea - toate sunt atât de inutile.

Eu iert, dar nu uit. Dacă mă rănește cineva, îl scot din viața mea. Îl iert dar nu îi permit să mă mai rănească o dată.
Principiul meu în viață (referitor la relaționarea cu oamenii) e următorul : Dau a doua șansă cu inima, dar nu și pe a treia pentru că am minte.

| solo123 a răspuns:

Destul de usor. Nu dureaza mult supararea si nu sunt genul care sa tot aminteasca greseala. Incerc sa uit si sa ma prefac ca nu s-a intamplat. Asta doar la nivel de comportament indirect.

Chiar daca ierti, exista urmari. Nu e totul ca inainte. La nivel de comportament direct, relatia pe care o aveam nu va mai fi la fel. Chiar daca ma distantez de persoana care mi-a gresit, tot o pot ierta.

Pana la urma, si Biblia ne spune sa iertam. Deci, da. Trebuie sa iert si actiunile facute intentionat, dar nu inseamna ca nu va fi vreo urmare in relatia dintre mine si acea persoana.

Întrebări similare