| monicaaa17 a întrebat:

Voi îi acordați încredere deplină iubitei/iubitului voastre/vostru?

41 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu am in cine la fel ca no turbina sant si eu. Probabil blestemati sa traim singuri in viata

| RAY a răspuns:

Deloc,NU

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă o iubesc, da. Dacă am un interes, dragoste din interes, nu.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Asta mi-as dori, de aia nu am. Nu corespunde nimeni thinking

| anonim_4396 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

"Deplină" suna cam riscant sad

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai uitat ca mie nu are cine, ce sa imi ia? laughing
Tot eu ies pe +, si cu "deplina".

| anonim_4396 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Iesi pe plus dpdv material.Dar emoțional?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru anonim_4396):

Material imi place sa ies la fel cum am intrat. Nu sunt materialist.
Emotional, bifez niste lucruri acolo in istoricul meu, si imi vad de drum, cu niste invatatura in plus, niste gusturi noi descoperite, etc.
Un optimist nebun ca mine, vede o realizare si intr-o despartire. Chiar si din aia grea, cu sentimente profunde (ce cuvant greu).
Eu ma oftic doar atunci cand sunt blocat in situatii incerte, care nu evolueaza dupa placul meu. Iar atunci ma despart laughing
Nu prea stiu sa pierd.

| anonim_4396 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Nici măcar un optimist nebun ca tine nu cred ca poate vedea o despărțire ca pe o realizare chiar din prima secunda.La început te lovesc sentimentele alea profunde.De fapt, reversul lor.
Nici eu nu știu sa pierd.Dar nici n-am fost pusa in situația de a pierde ceva thinking
O pesimista ca mine evita din start
relațiile.Asa nu-mi mai bat capul cu despărțirile dureroase si sentimentele profunde.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu am avut prea multe relatii, si nici nu imi doresc sa am un numar mare. Dar de fiecare data, vedeam din timp ca evolueaza prost, si toate gandurile imi spuneau sa scap de respectiva. De aia era o realizare, m-am invatat sa am incredere in mine.
O despartire nu are cum sa fie funny, sa te binedispuna, dar nici nu m-as angaja la o depresie pentru cineva cu care nu am nimic de impartit.
Nasol ar fi sa aleg pe cineva cu gandul ca va tine toata viata, sa torn vreo 2 copii care deja pun intrebari, sa o stie toata familia, apoi sa spuna ca mai are 5 ani de "tinerete", ea vrea cuceriri noi, si sa plece la destrabalare. Aia ar fi o problema, ca ar implica mai multe persoane, inclusiv copiii.
Daca suntem doar eu cu ea, eu ma iubesc suficient cat sa fiu fericit si eu cu mine. Am stat mult singur, si am descoperit multe avantaje.
Un factor care ma ajuta sa fiu atat de rece vis-a-vis de "sufletul pereche", cand acesta nu e ce trebuie, este ca m-am educat in asa fel incat sa nu comit greseli grave. Nu simt nevoia de diversitate, nu ma plictisesc, nu vreau eforturi inutile din partea celuilalt, etc. Daca ar exista o partenera simpatica si serioasa, eu as fi cumintel acolo, in relatia aia.
Dar nu prea vad decat relatii fraiera-prost, prost-proasta, pitipoanca-tot satul, mameluc-nasoala, smecheras-timida, etc. Oamenii normali nu au timp de relatii, sau nu stiu care e treaba.

| anonim_4396 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Un numar mare de relații indica de obicei inconsecventa sau proasta alegere a partenerilor.
Nu mereu poți anticipa.Despartirea aia te poate lua si prin surprindere, dacă te insala de exemplu.
O depresie e prea mult spus si se potrivește oamenilor slabi, care își considera partenerul/partenera centrul universului lor si se desconsidera pe ei înșiși.Mai degrabă dezamagire.
Ca sa o consideri sufletul tau pereche si sa mai si faci 2 copii ar însemna o perioada relativ lunga de timp.Pana va cunoasteti, pana se consolidează relația etc etc Nu prea mai are ce tinerețe sa piardă dacă are peste 25.
Ești tu prea selectiv.Au si oamenii normali relații.Majoritatea au de fapt.Numai ca oamenii normali sunt mediocri si relațiile lor sunt la fel.Dar pentru ei e ok, e maximul la care pot ajunge.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt destui care au luat-o razna peste 40 de ani, si au inceput sa-si caute tineretea. Banuiesc, totusi, ca erau niste semne dinainte, ori relatia care parea ok, de fapt era fortata.
Oricum, iau in calcul si varianta asta.
Daca as fi inselat, nu pot sti sigur cum as reactiona, si cum s-ar desfasura, dar ar fi posibil sa simulez un accept, ca sa ma despart cand vreau eu, cand voi fi pregatit.
Vad multi oameni normali, neprosti, care nu cer prea multe de la relatii. Cauta doar o partenera de acelasi nivel social, care arata ok, si merg inainte desi nu prea e dragoste, nu au incredere in ideile ei, nu au rabdare cu ea...
Eu nu as putea face asa ceva. Ori ador persoana aia, ori raman singur. Daca nu ma atrage psihic, degeaba o port cu mine.

| anonim_4396 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Si dacă te insala tot tu trebuie sa fii cel care are controlul asupra relatiei, nu? Eu n-as mai amana.Nici măcar n-ar mai fi o relație, doar un soi de piesa de teatru.Prefer sa ma despart pe loc.
Poate viziunea ta despre dragoste e prea romantica. Unde vezi tu lipsuri, poate ei văd normalitate.Sau s-au obișnuit deja cu problemele pe care le au si sunt prea comozi încât sa se rupă de relația aia disfuncționala si sa caute ceva mai bun.
Cu o mentalitate de genul "totul sau nimic" e mai complicat sa găsești pe cineva.Si eu merg pe același principiu.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru anonim_4396):

"Si dacă te insala tot tu trebuie sa fii cel care are controlul asupra relatiei, nu?"
Daca am posibilitatea, si imi poate ameliora socul, da.
Din postura femeii e un pic diferit, cred ca e mai bine sa-l trimiti acasa imediat ce afli.
Nici pentru mine nu ar mai fi relatie, doar un soi de posesivitate.
Cu mentalitatea asta, macar incerc sa ajung la merele alea ideale, care sunt mereu pe crengile de sus. Consider ca si ele ar prefera sa fie culese, decat sa cada, ori sa le prinda inghetul.

| anonim_4396 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Da,doar ca merele alea se pot afla in alt copac, care nu se afla in livada ta.Si nu-s sigura ca exista mere ideale.Mai degrabă mere care au imperfecțiuni, dar pe care le cunoști si le accepți.Si imperfecriunilea alea sunt eclipsate de aroma lor.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru anonim_4396):

Eh... Nu ideale, dar mere mai bune, care s-au copt cat trebuie. Nu din alea strambe, ori pipaite de toti, de pe crengile de jos. Sau mai rau, din alea de pe jos.
Niste mere care sa rasplateasca rabdarea.
Dar nici la ele nu sper, singuratatea inca nu e o tragedie. Scad standardele, si ma cuplez cu o vaduva pe la 60+, nu e panica. Sunt atatea alte chestii de facut in viata.

| anonim_4396 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Vrei un mar intact, neatins de nimeni?laughing
Da, sunt multe chestii de făcut in viața, dar toate alea merg făcute si in 2. O mare parte din ele.
Singuratatea nu e o tragedie pentru persoanele care aleg sa fie asa.Dar poate deveni un inconvenient, odată cu o anumită vârsta.Prin singurătate ma refer la lipsa unei relații stabile, aventurile nu se pun.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru anonim_4396):

Vreau un mar dulce, care a crescut in liniste laughing
Nu visez virgine perfecte, chiar mi se pare mai sigur sa iau una care a dat de cativa prostalai, sa ma aprecieze.batting eyelashes
Eu in mare parte lucrez la masini, dar chiar si asa, am avut partenere care sa ma ajute, e chiar dragut. Dar mai atent sunt atunci cand lucrez singur. Mai ales daca nu am cu cine sa vorbesc prin mesaje, merge treaba muult mai bine.
Ultima tipa care m-a scos din indiferenta asta, m-a "ajutat" sa nu realizez aproape nimic, cam un an. Abia mi-am scos consumul, in perioada aia.

| anonim_4396 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Pentru mine "virgina" si "perfecta" nu merg in aceeași propozitie.Perfecta presupune mai multă experiența.
Si dacă a dat si de profesioniști? thinking
Când ziveam de chestii pe care le poți face in 2 nu ma gândeam la mașini. Poate doar sex in masina.
Înseamnă ca tipa se pricepea, dacă te-a distras atat de tare.
Poti sa lucrezi singur in continuare, dar știind ca te așteaptă cineva acasa.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru anonim_4396):

"Si dacă a dat si de profesioniști?"
Nu vreau sa ma gandesc laughing

Da, chiar se pricepea. Am suferit. M-am consolat cu prietena ei.

| anonim_4396 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

"Da, chiar se pricepea. Am suferit. M-am consolat cu prietena ei." rolling on the floor
Prietena ei e norocoasa.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu e, ca in conflictele mele cu aia, initial o bagasem pe prietena aia a ei. Ca nu o suportam. Ce povesti cu adolescenti rolling eyes
Aveam 23 de ani, nu eram tocmai copt.
Acum sunt prieten foarte bun cu "consolarea".

| anonim_4396 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Ma depășesc triunghiurile amoroase.Dar putina intriga nu strica.
Si acum te mai consolezi cu ea?laughing

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ne-am mai consolat de mult, si are o relatie stabila. Stau cuminte laughing
Ala nu era triunghi, era hexagon. Tipa nu era tocmai solo...

| anonim_4396 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Cuminte suna atat de trist...
A, atunci îmi retrag cuvintele.Cu hexagoanele ma descurc.Mai multe posibilitati laughing

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu e trist, am avut timp sa se consume tot ce era. Suntem foarte prieteni, dar nici vorba de compatibilitate in relatii. A fost o atractie sexuala mare, la vremea respectiva.

| anonim_4396 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Interesant ca poți păstra prietenia cu o tipa cu care te-ai culcat. Adica si eu fac asta, dar tot mi se pare interesant.

| Drimmero a răspuns:

De fel nu, daca e la inceput clar voi avea dubii, am patit sa imi placa de cineva si sa aud vorbe 'vezi ca aia a umblat cu x, y, z' sau 'in locul tau as avea grija' si a trebuit sa aflu ce fel de persoana e ca apoi sa confirm/infirm ce se auzea despre mimoza.

Nu ai cum sa cunosti un om o viata intreaga, undeva acolo va exista o banuiala si o neincredere, nu este indicat sa oferi incredere 100% unei persoane, pun raul in fata mereu fiind precaut, n-am suferit sau ceva, dar prefer sa n-o fac niciodata dupa o persoana

| Freya1 a răspuns:

Niciodată nu poti sa ai incredere 100% in cineva.Eu una nu am nici in mine, da in altii.

| Frank51 a răspuns:

Intre 0-99%, niciodata deplina.

| SilentRain a răspuns:

Nu e cazul rolling on the floor

| Sofer a răspuns:

Are de munca dacă vrea sa îmi câștige încrederea mea pe deplin.

| gemeni6226 a răspuns:

Cand am avut i-am acordat.Nu are nici un rost sa nu dai incedere.Lipsa de incredere in partener denota lipsa de incredere in tine.

| siriusblack98 a răspuns:

In prezent sunt singur dar in fiecare relatie ii acord fetei libertate totala.Cred ca la asta te referi mai degraba.Nu am cum sa-i acord incredere la modul sa-i zic din prima cele mai rusinoase secrete ale mele sau sa-i dau pe mana toate economiile+ pinul de la card.Pur si simplu daca stiu ca are ocazia sa ma insele daca iese undeva cu ''x'' sau ''y'' o las.Ca sa ma conving ce persoana este.De aflat tot aflu pana la urma.Nu are sens sa te stresezi ingradind ''libertatea'' cuiva de frica de a nu pierde respectiva persoana.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ii acord increderea mea nimănui. Și nu umblu să-mi găsesc pe cineva,, special" pentru că nu cred că există. nu cred că ar trebui sa mă bazez pe încredere, mai mult pe un set de reguli pe care daca le încalcă, sau incalc s-a dus și cu încrederea.
In relații e ca-n business, nu ii dă-i libertatea partenerului să facă ce-l duce capul și după te miri de ce nu poți avea încredere în el, nu zic că trebuie forțat împotriva vintei lui, ci ar trebui sa fie de acord cu asta de buna voie, pentru a avea încredere înainte în el înainte trebuie sa existe respect după, încredere.

Desi nu am avut o relație în viața mea, daca îmi place de una, mă scârbește sa o vad sau sa știu că vorbeste cu altii(mai ales daca nu ii suport).
Nu mă interesează dacă sunt prietenii ei. Ori mă alege pe mine ori pe ei. Daca vrea relație ei bine să renunțe la toți "prietenii", pot sta bine mersi și singur.
Acum multi o sa spună că nu am încredere în mine și sunt super insecure, nu ma prea interesează. Zică cine ce-o vrea.
Nu am treabă daca vorbește cu unii, se cam vede/simte cand e ceva intre ei, mai ales din partea lui. Se vede și daca tipul respectiv are atâta respect față de mine încât să nu-mi cordeasca tipa, merg pe ce simt și de regulă nu m-a înșelat niciodată.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Oamenii aia care ar zice ca ești super insecure au dreptate.Gelozia e ok in anumite limite.Tu ar trebui sa fii un plus in viața ei.Relatia cu tine ar trebui sa o facă fericita, nu sa o constrângă sa renunțe la toți prietenii ei bărbați pentru ca tu n-ai suficientă încredere nici in tine, nici in ea.Cat timp nu-ți da motive sa fii gelos sau sa crezi ca prietenia aia e mai mult decât o prietenie, n-ai niciun motiv sa-i ceri asta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu au dreptate, oamenii zic chestiile astea când nu le convine ceva, sunt doar niste cuvinte aruncate de pomană având ca scop o manipulare ieftina pentru a se simți victima. Daca nu joaci după regulile lui/ei esti numit/a că n-ai încredere în tine etc. Ești înjosit, mai bine zis.

Nu am cum sa fiu un plus, nu mă pot menține fericit nici pe mine, dapa-i sa-mi pun pe cap și pe una. Sa fiu r
Eu responsabil pentru ea. Nici gând.
Relația ar trebui sa-i faca fericiti pe ambii. Sau nu neapărat fericit, ci liniștit, încurajat, motivat. Nici într-un caz făcut de rușine in văzut lumii de propria lui prietena.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

De cele mai multe ori au dreptate.Gelozia e rezultatul neîncrederii in sine si implicit in partener sau a unei temeri pe care nu o poți depăși.Nu trebuie sa joci după regulile ei, dar nici ea sa joace după regulile tale.
Vorbeam la persoana a 2-a din comoditate.Nu ma refeream la tine neapărat.
Dacă nu te poți menține fericit pe tine nu te bagi intr-o relație.Simplu.Poti fi un plus pentru ea, in aceeași măsura in care si ea e un plus pentru tine.Nu ești responsabil pentru ea, ca nu-i un copil.De fapt nu stiu,preferințele tale legate de vârsta ma fascinează mereu.Dar in mod normal nu ești tu responsabil pentru ea.
Linstit, încurajat, motivat, toate astea la un loc te fac fericit, împlinit.
Dacă o ții intr-o lesa te faci singur de rusine.Nu e obligată sa-si părăsească toți prietenii si sa ocolească 3 strazi când vede un bărbat pentru ca ai tu niște fixații tampite.La partea cu gelozia te înțeleg.Dar eu cel puțin sunt conștientă ca la mine e problema si m-as abține de la orice comentariu.Nu i-as interzice sa se vadă cu cineva doar pentru ca sunt eu geloasa fără motiv.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inca nu am gasit persoana in care sa am atata incredere. Dezamagire dupa dezamagire.

| Reghqen a răspuns:

Ii acord încrederea deplină doar atunci când am ajuns să cunosc bine aceea femeie, doar atunci.
Majoritatea femeilor se prefac ca sunt de treabă, ca poți avea încredere în ea, ca te iubește. iar atunci când te întorci o vezi cum se linge cu altul.
Din acest motiv, când cunosc o femeie prefer să aștept, să o analizez bine și să văd ce ii poate capul, cum se poartă cu mine. doar după aceea ii acord încrederea deplină, spun astea din experiențe personale! happy