| anonim_4396 a întrebat:

Voi le daţi bani cerşetorilor?

16 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Se ocupa dumnezeu de ei

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Uneori da, uneori nu.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Mai degrabă le dau bătrâneilor, cu aspect necăjit, care nu întind mâna și nici nu cer nimic, de rușine.
Cersetorilor (țigani, fiindcă eu nu am văzut printre ei, români) nu le dau. Cei mai multi sunt vrednici de muncă, dar nu le place.

| Fatamuntilor a răspuns:

Niciodata bani!
Le cumpar ceva, o paine, un fruct, o prajiturica
dar doar la batrani.Si la copii!

| LoveSleep a răspuns:

Da, pentru ca ma panichez când îmi cere lumea ceva ca nu știu cum sa refuz.

| anonim_4396 explică (pentru LoveSleep):

Îmi dai şi mie 5000 de euro?

| LoveSleep a răspuns (pentru anonim_4396):

Suntem pe internet, aici sunt smecher.

| anonim_4396 explică (pentru LoveSleep):

Deci aici eşti şmecher, ă? Mânca-l-ar mama pe el de Sleepyloi.

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns (pentru LoveSleep):

Treci pe langa ei si nu ii bagi in seama!

| Invictusman a răspuns:

Câteodată.

| Theo94 a răspuns:

Nu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu. Pentru ca daca ar avea nevoie de bani pentru scopuri adevarate, nu ar ajunge in situatia de a sta pe strazi tot mereu. Isi iau bautura, tigari de ei...
Mama mea a dat acum vreo 20 de ani, intr-un tren, un kg de cirese unui copil sarman dintr-un tren, si le-a aruncat efectiv pe geam, ca cica el avea nevoie de bani si țigari. A aruncat cirese bune, coapte, cand putea pur si simplu sa i le dea inapoi.
Si dupa se intreaba de ce nimanui nu îi e milă de ei.

| rapandula a răspuns:

Nu. Multi is drogati. Cum obtin banul cum s-au si dus sa cumpere tigari si energizante.

| anonim_4396 explică (pentru rapandula):

Sau băutură.

| larmesdelilac a răspuns:

Da, pentru că oricine merită să aibă parte de puțină bunătate, indiferent de starea in care se află. Nu e treaba ta ce fac cu banii, fie că iși iau mâncare sau nu, tu arată-le că mai există blândețe printre oameni. Aveam un tânăr pe lângă biserica din cartier care cerșea mereu bani trecătorilor, dar multă lume il ignora, evident. Mama mea ii dădea mereu bani, până ce nu l-a mai văzut pe acolo, când peste câteva luni s-a intâlnit cu el la slujbă și a recunoscut-o pe mama ca fiind,, tantea aia care-i dădea mereu bani,,. Aparent, tipul a reușit cumva să se angajeze la o spălătorie și i-a cumpărat mamei o iconiță din proprii lui bănuții. Un mic gest poate oferi speranță oamenilor, și te asigur că ei nu uită niciodată, lumea se schimbă incepând cu tinehappy