| RAY a întrebat:

Voi nu ati obosit sa va contrazici cu alti sau sa dati explicați unor minti inchise? ma intreb daca are vreun rost sa ma contrazic cu o minte inchisa, fixa sau sa dau explicati

31 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Stiu stiu... tocmai ce am obosit de sfaturile date la veganismul lui Robert... laughing nici nu mai incerc sa mai aduc observatii, caci el sau altii ca acesta sunt destui, nu inteleg o vorba buna si pe drumul pe care ii sfatui sa mearga, ei tot pe a lor o trag. De aceea nici nu ma mai bag in discutii, ii las sa isi tina parerea lor, gresita.

| RAY explică (pentru MihaelaDart):

Corect miha, nu are rost, azi a postat un tratament anti cancer din pacatele rudele lui tot au murit

| MihaelaDart a răspuns (pentru RAY):

Si tocmai ce am primit un vot negativ de la noname laughing. s-au aliat ca sa ne convinga ca veganismul este un mod de trai fara boli si alte cele. laughing

| RAY explică (pentru MihaelaDart):

No vezi degeaba incerci,saracuta de tine, eu i am dat ignor, pentru ea cine nu e vegetarian e o bestie, un monstru nu merita sa traiasca, chiar ea a scris ca daca e sa aleaga intre un om care nu e vegan si un animal alege ca acel om sa moara chiar vorbim de un copil nevinovat pentru simplu motiv ca manca carne

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

"ca acel om sa moara chiar vorbim de un copil nevinovat pentru simplu motiv ca manca carne" Vorbesti serios? Chiar a spus ea asta?

| RAY explică (pentru anonim_4396):

I am vazut un raspuns, da ceva asemanator a spus

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Stiam ca e dusa dar nici in halul asta.

| RAY explică (pentru RAY):

în 8 Octombrie | NOname a răspuns:
Da' tare ţi s-a pus pata pe nişte oameni, care doar încearcă să fie mai puţin de c.ă.c.a.t. cu fiinţe, care merită cel mai puţin ca să fie cineva de c.ă.c.a.t. cu ele, fiind cele mai inocente, vulnerabile şi neglijate de majoritatea celor, care îşi spun "oameni". Scuze că empatizez cu animale şi le apăr, şi că mai empatizez şi cu nişte idioţi aroganţi, dar nu îmi vine decât să le dau nişte şuturi în fund, ca şi mie cei din trecut, de altfel, pentru că m-am lăsat manipulată de nişte norme sociale cretine şi nici nu mi-am pus problema dacă am sau nu de ales (supriză, aveam!).

Iar simplul fapt că eşti pornofob (parcă ar ţine exclusiv de pedofilie şi nu de alegerile consensuale ale unor adulţi) şi ai făcut şi tu la viaţa ta o faptă bună (coincidenţa face că şi eu am luat pe vremea mea în grijă o colegă, abandonată de rude pentru o perioadă) nu te pune mai presus şi nu te face mai empatic, aşa cum încerci să insinuezi. Apropo, după logica ta, nici tu nu ai empatizat cu veganii, pe care i-ai făcut cu ou şi cu oţet. Cum de?

"Si niciun alt coleg vegan nu a..." - aici m-ai făcut curioasă, chiar ai mulţi colegi vegani? Sau doar era musai să-i inventezi, ca apoi să ai cui să cauţi nod în papură? laughing

"Voi, veganilor, ati fost,, mancatori de cadavre'' o mare parte din viata voastra, zeci de ani si nu va pasat de animale desi stiati foarte bine ca sunt macelarite."

Da, am fost şi noi, o mare parte din noi, nişte criminali ignoranţi şi nu ne mândrim cu asta. Iar când răbufnim, răbufnim şi pe noi din trecut...sau cel puţin eu o fac.

"Oare acum de ce va pasa?"

Nu pot să vorbesc pentru toţi, dar mie îmi pasă, pentru că m-am informat şi nu am putut să mai ignor, să mă prefac că, dacă nu văd nişte orori, ele nu există (că în teorie mi-a păsat mereu, dar doar în teorie - asta daaa ipocrizie).

"Poate doar pentru ca ati gasit un mod prin care sa va considerati superiori majoritatii fara sa va folositi cu adevarat empatia?"

Da, continuă să-ţi repeţi asta, să nu cumva să devii vegan!

"Va invit sa va cititi actiunile din perspectiva unei persoane care nu a gustat in viata ei lapte, oua sau carne si sa-mi spuneti daca voi chiar iubiti animalele din inima, considerati EMPATIA un stil de viata care sa ajunga la cat mai multa lume sau sunteti doar niste ipocriti."

Sunt ipocrită în multe privinţe, dar mult mai puţin decât eram cândva şi decât eşti acum.
Ideea nu e că aş fi perfectă, ci că am evoluat şi evoluez, nu-mi caut scuze ca să stau pe loc, mulţumindu-mă cu ceea ce sunt pe moment. Iar apropo de critici constructive (pe care le critici, dar încerci să le foloseşti), aş fi încântată dacă aş fi primit nişte şuturi în fund bine meritate acum mult timp, atunci nu mi-ar fi luat atât, ca să conştientizez nişte evidenţe şi să încetez să particip la abuzul celor mai inocenţi dintre noi, să empatizez cu care nicodată nu a prezentat pentru mine o dificultate.

...deci nu, nici aici nu ai dreptate: "Niciun vegan care scuipa vorbe grele nu e empatic. Stii de ce? Pentru ca ei nu se pot transpune in locul lor inainte sa decida ca vor sa devina vegani. Probabil daca s-ar fi purtat cineva asa cum se comporta ei cu altii, nu ar mai fi devenit niciodata vegani, ci si-ar fi aparat pozitia de,, mancatori de cadavre''."

Iar că mă crede un trompyy o lipsită de empatie şi o ipocrită e cât nu se putea mai lipsit de importanţă, că nu pentru aprobarea lui acţionez conform simţurilor şi principiilor mele, încercând să-i ajut pe cei, care o merită cel mai mult, dar, cu toate astea, sunt cei mai marginalizaţi.

"exista cultul oamenilor care nu consuma carne, lapte, oua, se numeste veganism"

Iar greşeşti. Veganismul nu este un cult, aşa cum nu este un cult nici "non-rasismul", nici "non-homofobismul", nici "non-sexismul", etc. Ţine mai mult de simţul dreptăţii, de ce e just şi ce nu, fără discriminări, şi de evitabilitatea unor suferinţe nedrepte şi inutile.

Iar apropo de pretinsul subiect al întrebării - empatia - cred că diferă de la persoană la persoană - unii empatizează cu mai toţi, alţii deloc - şi mai cred că dacă cineva nu reuşeşte să empatizeze cu nişte psihopaţi, care ar fi în stare să dea foc unui câine, doar pentru că pot şi au chef să vadă ce se întâmplă, nu înseamnă că problema e la acel cineva, în schimb, dacă un alt "cineva" nu e în stare să empatizeze fix cu cei mai puri, lipsiţi de apărare şi abuzaţi, asta îmi spune ceva nu tocmai pozitiv despre el, la fel cum o chestie similară o face în legătură cu rasişti, homofobi, misogini, nazişti, şamd.

| RAY explică (pentru RAY):

N 8 Octombrie | NOname a răspuns (pentru Trompyy):
"Eu oricum o sa renunt sa mananc lapte, carne si oua, atat din mila pentru animale dar in special pentru sanatatea mea. Eu de exemplu sunt alergic la carnea de porc, nu am consumat peste decat fortat cand eram mic( pentru ca mi se pare absolut scarbos), dar am consumat pui, iar miel am mancat de 3 ori pana acum, niciodata cumparat de mine, ci de bunici de paste. Dar evident tu nu stiai asta."

Ar schimba asta cu ceva faptul că ai făcut nişte atacuri şi afirmaţii nefondate?

"Raman la parerea mea si anume ca este un cult."

Părerea ta este greşită.
"CULT1, culte, s. n. 1. Omagiu care se aduce divinității prin acte religioase; manifestare a sentimentului religios prin rugăciuni și prin acte rituale; totalitatea ritualurilor unei religii."

"Veganii nu pot fi de acord cu cateva lucruri cu care eu sunt de acord, cum ar fi vanatoare controlata, experimentele pe animale, folosirea animalelor de catre politie"

Indiferent dacă te-ai considera vegan sau nu, bineînţeles că n-ai fi, în condiţiile date.

"exemple fara de care nu am fi ajuns niciodata unde suntem acum, dar mai ales, fara de care nu am putea inainta."

Înainta am putea şi fără să ne folosim de fiinţe inocente prinse la mijloc în rahatul nostru fără voia lor. Ar fi o înaintare demnă, neparazită şi nelaşă.

"Nu, cel mai probabil ti-ai fi aparat pozitia si ai fi adus argumentele pe care le consideri prostesti si imature."

Da, printre altele poate aş fi făcut şi asta, însă totuşi nu cred, pentru că niciodată nu m-am simţit guilt-free în ceea ce priveşte consumul de produse de origine animală şi nu ţin minte să-mi fi apărat vreodată stilul de viaţă distructiv înainte să devin vegană. Mereu mă simţeam cu musca pe căciulă, ştiam că ceea ce fac e greşit şi ipocrit, numai preferam să nu mă gândesc la asta, cum fac majoritatea oamenilor pentru confortul lor psihic. Problema mea era că eram prea puţin informată, deci ignoranţa a fost cauza răutăţii mele, nu rea-voinţa (apropo şi de întrebarea pusă acum câteva zile de sabin89). Chiar nu conştientizam că am de ales. Şi mi-e ciudă pe undeva că n-a venit nimeni să mă tragă de mânecă, să-mi pună oglinda în faţă.

"Cate persoane au devenit vegane dupa ce i-ai numit psihopati, nazisti sau mancatori de cadavre? Eu stiu deja raspunsul, 0. Esti o persoana inteligenta, stii ca oamenii aia nu se vor schimba daca ii jignesti. Intrebarea mea e urmatoarea: DE CE O FACI? Probabil pentru ca vrei sa iti hranesti egoul. POATE GRESESC, astept raspunsul."

Doar spun lucrurilor pe nume, fără menajamente şi, contrar a ceea ce pretinzi că ştii, au fost câteva persoane receptive la criticile mele, la argumente, care şi-au cerut scuze pentru comportamentul său de până atunci şi au decis şi ele să îmbrăţişeze un stil de viaţă vegan (inclusiv în privat şi în "viaţa reală").

"Da, mi se pare ipocrizie la un nivel inalt sa jignesti un om pentru un singur aspect din viata lui, un aspect care de altfel e 100% natural ( nu exista continent, tara, oras sau sat in care sa nu se consume carne nicaieri in lume). Vezi tu, multi dintre cei pe care ii jignesti poate sunt donatori de sange, poate sunt profesori care fac meditatii gratis cu zeci de copii, poate si-au donat un rinichi unui prieten, NU POTI STII."

Repet, doar spun lucrurilor pe nume, nu jignesc. Iar oamenii, se ştie, pot fi îngeri cu unii (familie, prieteni), şi monştri cu alţii (animale, mai puţin cele "de companie"). Întrebarea e: ce fac cu monştrii, cu criminalii din ei? Că de putut pot; deci nu faptul că sunt numiţi monştri e problema, ci faptul că nu acţionează, ca să fie mai buni (cei care n-o fac). Şi stai liniştit, am fost şi eu un monstru ignorant şi nu mi-e ruşine s-o recunosc, mi-e doar ruşine că am fost, când foarte bine puteam să nu fiu (căci sunt unii copii, care de la un an, doi, deja conştientizează, că nu e ok să faci animalele să sufere pentru plăcerile tale şi spun un "nu" hotărât cruzimii, sub orice formă a ei, inclusiv celei acceptate social şi trecute la "normalitate" - eu nu am fost atât înţeleaptă şi puternică, mi-au trebuit nişte zeci de ani ca să scot capul din nisip).

"Ei, un copil ai caror parinti sunt staruri por.no nu se vor dezvolta normal, nici cognitiv, nici socio-emotional. Daca esti cu adevarat empatica ti-ar pasa si de lucrul asta."

Da, de parcă acel copil e musai să fie expus la ceea ce fac părinţii lui în timpul său liber, mulţi de plăcere (cine sunt eu ca să le-o interzic sau ca să-i judec pentru alegerile lor personale?). Iar socio-emoţional ar fi afectat copilul mai mult din cauza celor ca tine, cu prejudecăţi de acest gen şi tendinţa de a discrimina, ca şi în cazul copiilor din familii cu ambii părinţi de acelaşi sex (cu care zici că n-ai nimic şi foarte bine).

"Imi aduce aminte de cazul neurochirurgului Leon Danaila, un geniu, un salvator de vieti, si un profesor prin a carui munca multi studenti au reusit sa ajunga la catedra facultatilor de neurochirurgie. Omul asta a facut o remarca homofoba, gata, jumatate din tara il numeste prost, bun de nimic, merita sa moara in inchisoare etc. Eu sunt 101% antihomofobie, dar oamenii care l-au injurat mi se par chiar inchisi la minte si ipocriti."

Nici eu nu merg pe ideea că un aspect negativ - sau mai multe - al omului îi anulează toate calităţile şi faptele pozitive, dar pe undeva aveau dreptate şi acei oameni, care îl acuzau de prostie, căci până acum nu am întâlnit o homofobie născută din inteligenţă (valabil şi pentru rasism, sexism, etc)...şi nu ştiu cât de închişi la minte erau, dar ipocriţi oricum suntem cam toţi, doar că unii mai mult, alţii mai puţin, şi unii o recunos, iar alţii se mint că n-au de a face cu aşa ceva.

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Sunt ipocrită în multe privinţe,"" si eu care credeam ca nu am nimic in comun cu ea laughing

| RAY explică:

Ce e cu contul tau?

| Freya1 a răspuns:

Nu chear.Imi place sa le arat prostilor ca sunt prosti

| RAY explică (pentru Freya1):

Esti o badgril adevarata

| Freya1 a răspuns (pentru RAY):

winking

| PersonajFictiv a răspuns:

Nu,nu are.
Doar te obosesti.
Daca vezi de mai multe ori ca explici si nu se intelege, e clar.

| BlackRose03 a răspuns:

Daca ai opinii care nu pot fi schimbate de alte persoane si consideri ca ai dreptate nu ai o minte închisă.
Mai bine asa decat sa te lasi influentat de alții si sa-ti schimb opinia si punctul de vedere cand cineva iti spune desi acel cineva greseste.
Adica...de ce ai incerca sa schimbi opinia cuiva cu privire la viata acestuia daca e in avantajul lui/ei?
De ce sa explici cuiva punctul tau de vedere si sa i-l impui daca e in avantajul tau si asta vrei sa crezi/faci, dar cel căruia ii explici are alte opinii si alte crezuri?

| RAY explică (pentru BlackRose03):

Crezi ca exista opini care nu pot fi schimbate? eu cred ca totul e relativ, nu cred ca poti fi convins de ceva, de ce anume esti tu sigura 100%?

| BlackRose03 a răspuns (pentru RAY):

De ce ai incerca sa schimbi opinia cuiva? Poate gresesti.
Si daca acea persoana nu vrea sa isi schimbe opinia si sa fie ca tine are o minte inchisa?
Poți fi deschis la lucruri noi, sa asculti alte păreri si sa vezi ceva si din perspectiva altuia, dar nu e o regula sa-ti inlocuiesti opiniile cu acelei persoane pentru a fi "open mind".
Daca n-o face e incuiat?

| RAY explică (pentru BlackRose03):

Eu te am intrebat altceva, crezi ca exista lucruri de care poti fi convins 100%? nu vorbesc de schimbari de opini, fiecare are dreptul la parerea lui, dar despre un criminal care omoara care crede ca a ucide e ceva ok ce spui? sau despre un hot, pedofil? chiar putem crede orice, crezi ca e ok sa arunci in aer oamenii? sau sa omori 50 de persoane nevinovate? cand credinta ta afecteza pe alti nu crezi ca nu e ok?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ba da. De ce crezi ca intru foarte rar la "Religie"? In primii 2 ani intram mai mult pe acolo. Dupa ce mi/am luat de la majoritatea ignore, am incetat sa mai dau pe acolo laughing

| SG1995 a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu erai tipul cu imaginea de profil cu House nu?

| anonim_4396 a răspuns (pentru SG1995):

Daca te referi la "use it" si House avea un creier in maini, da.

| SG1995 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, e ciudat uneori te indentificam cu el.

| anonim_4396 a răspuns (pentru SG1995):

Nu am eu inteligenta personajului. Iq/ul meu e sub nivelul marii sad

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Modestule

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Nebunule, ma faci sa rosesc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde.Una e sa dai explicații, alta e sa ai si dreptate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O,da,am obosit! Nu ai vazut ca am renuntat?

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Ba da, saracuta de tine