| JulyDreams a întrebat:

Voi nu sunteti deranjati de toti astia care nu stiu sa scrie pe TPU? Cred ca jumatate din intrebari au greseli gramaticale. De unde atatia analfabeti? Pe vremea mea lumea stia sa scrie.

12 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cred ca avem profesori foarte prosti, din pacate. Gramatica limbii noastre nu e o lectie grea, cum ar fi romanele neinteresante dintr-a 12-a. Eu cred ca profesorii de acum nu reusesc sa stea de vorba cu elevii deloc.
Si nu... Nu ma deranjeaza textele de aici, majoritatea greselilor sunt corectate automat de robotelul site-ului (care pe mine ma incurca de multe ori). Cele mai deranjante aproape-propozitii le vad pe Facebook, si de multe ori vin din partea unor mosnegi trecuti bine de 50, care teoretic au facut scoala mai serioasa decat copilaraia de acum.

| JulyDreams explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Or fi si profesorii de vina. Dar nu inteleg cum cineva nu poate invata sa scrie corect. Pana si un strain care se muta in Ro, pana la urma ajunge sa invete limba, citind si vorbind. Un roman nu poate sa-si invete propria limba?

| Celcestietot a răspuns:

Mai bine sa dau de analfabeti, decat de analfabeti functionali. Dar totusi, nu comparam o generatie cu alta, pentru ca era un alt interes pentru cultura atunci, in randul majoritații.

| Sofer a răspuns:

Chiar deloc. Fiecare cu școala lui.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Deranja-ți? laughing Sper că ești troll.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru supadeceapa):

A editat, deci e grav rolling on the floor

| JulyDreams explică (pentru NoTurbinaNoGood):

N-am editat eu, a editat cineva de la TPU. Nu stiu de ce, ca eu sicriu corect.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru JulyDreams):

Sicriu corect? thinking
Observ.

| FreddieM a răspuns:

Nu sufar de asemenea complexe. Prefer sa-mi consum energia pentru chestii importante. Cautarea si analizarea greselilor celorlati inseamna preamarirea propriului EU. Nu sunt tipul.
Daca continutul textului e clar, bine, daca nu, trec mai departe. Si nici nu-mi place sa judec sau sa critic pe altii.
Pace

| JulyDreams explică (pentru FreddieM):

Bine punctat

| FreddieM a răspuns (pentru JulyDreams):

Mersi de apreciere.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Analfabeți da, dar unii se mai dau și intelectuali când nu e cazul