| anonim_4396 a întrebat:

Voi puteți citi o carte pe zi? Mi-am propus sa citesc vreo 300 de cărți anul acesta. Ma tem ca vine sfârșitul lumii si nu pot sa stochez "informațiile" de care sunt interesat. rolling on the floor
M-am gândit chiar să-mi vând telefonul pentru a citi "în tihnă". Știu cât de nașpa ar fi sa nu mai pot asculta o melodie, să navighez pe internet, etc.

28 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

O carte pe zi? Pfaaaa, eu citesc una după fiecare masă și am 6 mese pe zi. Vei reuși și tu asta, prietenewinking!

| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Hai ca exagerezi

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, am cam exagerat, așa este... cinci cărți laughing!

| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Acum te cred, tu niciodată nu minți

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Uite, cineva care a observat asta!

| gemeni6226 a răspuns (pentru Celcestietot):

Da ai minte de calculator sau superman? Eu nu pot savura o lectura numai daca il citesc pe indelete, si oricit de tare mi-ar placea o carte care are sa zicem 362 de pagini nu-l pot termina mai repede de 5 zile.

| anonim_4396 explică (pentru gemeni6226):

Am o minte tânără. rolling on the floor

| Celcestietot a răspuns (pentru gemeni6226):

Nu, nu, am glumit! Am terminat, de exemplu, o carte de vreo 300 de pagini in cateva zile, dar o citeam seara inainte de culcare, caci ziua nu aveam timp.

| gemeni6226 a răspuns (pentru Celcestietot):

In cateva zile da dar tu ai scris ca dupa fiecare masa deci 5 carti pe zi-si asta e imposibil, chiar si o carte e imposibil doar daca are 100 pagini atunci se poate.

| gemeni6226 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si eu am avut mintea tinara si totusi nu am citit o carte intr-o zi. Poti incerca dar iti garantez ca peste cateva luni o sa ai capul varza si va trebui sa iei pilule de dureri de cap.De oboseala poate o sa si versi.Tot ceea ce e exagerat indiferent de ce sa fie vorba nu face bine omului asa si cu cititul.

| Dismally a răspuns:

Nu ai cum sa citesti o carte pe zi, mai ales avand in vedere ca exista carti de peste 1000 de pagini... Incearca sa citesti in ritmul tau, sa poti intelege si retine ce ai citit, nu conteaza ca e vorba de 50 de carti pe ani sau si mai putin. Nu cantitatea conteaza aici ci informatiile cu care vei ramane dupa.

| Nemessys a răspuns:

Mori la sfarsitul anului de este asa mare graba? laughing

| anonim_4396 explică (pentru Nemessys):

rolling on the floor nu stiu ma, da mna. as vrea sa trec mai rapid printre cărți

| Nemessys a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca vrei sa le citesti numai de gragul de a le citi si a treci cu ochii printre ele numai asa... atunci las-o balta. Sa zicem ca reusesti sa citesti acele 300 de carti, iar dupa.ce o sa se intample cu tine si cu situatia ta?

| anonim_4396 explică (pentru Nemessys):

Tocmai asta e ca vreau sa trec eficient "prin" ele.

| FreddieM a răspuns:

Da, se poate citi o carte pe zi. Eu citeam noaptea si ma prindea dimineata ca sa o termin.
Oricum e faina ideea. Te invidiez pentru timpul pe care il ai pentru a te dedica cititului.
Sper sa reusesti.

| anonim_4396 explică (pentru FreddieM):

Mersi, la fel... la cat mai multe.winking

| aumih16 a răspuns:

Pai nimeni nu poate sa stii!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am făcut asta timp de 5 zile, a fost obositor și nici măcar nu am citit cărți grele sau cu un număr extraordinar de pagini.

Să citești 300 de cărți într-un an e inuman, nerealist și inutil. Ideea cu telefonul e bună, aș pune-o în aplicare și eu dacă nu m-ar ajuta suficient modul Focus din sistemul telefonului și aplicația Forest.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Da, e obositor. Solicită foarte mult intelectul. rolling on the floor

Apropo, dacă are cineva cărți, ( sau știe vreun site unde pot gasi) în format mobi pentru Kindle, il rog să-mi lase un mesaj.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Când citești carte după carte, fără să-ți dai timp să le gândești și analizezi, nu poți să zici că-ți soliciți intelectul, doar îți treci ochii peste cuvinte. Cititul nu e obositor în general, e obositor când faci un lucru aproape forțat, pentru că ''așa trebuie''.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Pai tu ziceai ca e obositor.

Mda. dacă n-as avea o problema cu găsirea cărților as mai zice... dar se găsesc greu carti de calitate in format mobi ((

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Https://mega.nz/#! EMRGQByI!-MARbfzDhanzFw55ysil4vytMvE_YJQgGn6-3hEosJs

Vezi dacă merg astea, parcă de aici descărcasem mobi mai de mult.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Încercasem si eu dar sunt documente de 2-3 pagini, o aiureala

| sopranaCadaverica a răspuns:

Apuca-te de citit si nu vei mai crede in ''sfarsitul lumii''. E irealista treaba cu o carte pe zi, si e si inutila. Dupa ce citesti nu simti nevoia sa treci niste ganduri pe foaie, sa faci o mica fisa de lectura, sa iti aduci aminte detalii si idei din carte, sa le rumegi un pic? La o carte de 300 de pag de exemplu din domeniul psihologiei iti trebuie pe putin o saptamana DOAR pentru a o diseca asa cum trebuie. happy Mai ales daca esti la inceput. Ca nu le citim doar sa parcurgem cu ochii niste litere. Si cam 100-150 de pag maxim ai putea citi pe zi, insa... Cate carti bune exista la numarul asta de pagini? Si daca exista, poate nu e ce te intereseaza...
Nu mai faceti un ''challenge'' din citit, ca nu se va lipi nimic de voi asa, si nici nu veti putea folosi informatia in mod constructiv in viata. Si asta nu te va face sa gandesti singur sau sa iti dezvolti spiritul critic - caci daca vrei sa supravietuiesti in jungla moderna, iti trebuie asa ceva!

| anonim_4396 explică (pentru sopranaCadaverica):

Sa fiu sincer si eu cam pe-aici ma învârt, 100-150 de pagini pe zi.

| Fsociety a răspuns:

Ca să treci eficient prin ele mai trebuie și o pauză.
1/2 cărți pe săptămână ar fi suficient, restul timpului te ocupi de alte lucruri și nu e necesar să faci schimbări drastice.

| anonim_4396 explică (pentru Fsociety):

O da, si restul timpului să-l acord Vulpitei? =)
Fiecare cu pasiunea lui. Unii urmăresc pe noapte un serial întreg... eu m-aș mulțumi daca as reuși performanta asta de o carte pe zi.