| sonya a întrebat:

Voi sunteti ingrijorati ca razboiul din Ucraina va deveni un razboi mondial?
Comentati si dati si o nota de la 1 la 5, unde 1 = deloc ingrijorat, 5 - foarte ingrijorat.
Mie, sincer, imi e cam frica.

127 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

3. Am dat nota asta pentru ca in mod logic nu ar trebui sa se ajunga la un razboi mondial. NATO s-a exprimat in acest sens si atata timp cat nu sunt dovezi concrete de folosirea armelor chimice, bateriologice sau nucleare (ANM) au spus ca nu se vor baga. Cum la Putin paranoia, se pare, ca a devenit extrem de mare, te poti astepta la orice. De ce zic de paranoia? A inceput sa puna oameni sa-i guste mancarea, face teleconferinte in loc de adunari. Daca invita pe cineva il tine la 10 metri in capatul celalat al mesei, etc. Eu tind sa cred ca nu se va intampla nimic.

| CinevaMisterios a răspuns (pentru Salontanul):

Nu prea stii ce vorbestihappy

| Salontanul a răspuns (pentru CinevaMisterios):

Serios? Uite de unde aparu analistul militar! Si ai grija la raspunsurile jignitoare! Chestie de 7 ani de acasa. Sau te-au dat la 6 ani la scoala?

| darrio2007 a răspuns:

regis
| regis a răspuns:

2. In toata istoria omenirii au fost nenumărate razboaie, dar pana acum doar doua s-au mondializat. Nu vad diferența dintre acest razboi si cel din Afghanistan sau Georgia.

| Brizbriz a răspuns (pentru regis):

E mult mai aproape de kuru' Romaniei
ma doare in cot de razbel in Siria la dracu' in praznic
dar Rusia ataca Ucraina si cad rachete la 20km de granita Romaniei si fortele navale romanesti detoneaza mine in apele noastre teritoriale e cu TOTUL ALTA MANCARE DE PESTE PRAJIT

| regis a răspuns (pentru Brizbriz):

Vorbim de ingrijorarea ca razboiul ar deveni mondial sau despre ingrijorarea ca s-ar extinde in România? Cred ca sunt spețe diferite.

| Brizbriz a răspuns (pentru regis):

Nu prea, daca se extinde in Romania sau orice alta tara nato, devine automat mondial, pentru ca restul aliantei au obligatia sa intre in razboi

| regis a răspuns (pentru Brizbriz):

Sunt implicati mai multi de "daca", deci nota mea ramane 2 - e foarte putin probabil ca razboiul sa devina unul mondial.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Asta este o prostie de intrebare, ce facem chestionare? Sună a temă pentru scoala, si daca va fi razboi mondial ce poti tu sa faci? Sau noi? Daca te ingrijorezi rezolvi ceva? Nu, dispare razboiul ca esti tu sau noi ingrijorată? Nu, si atunci? Dumnezeu stie cît de departe se va ajunge cu razboiul, si tot Dumnezeu are pregatita calea de salvare si de scapare, nu noi.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Svetlana numai stiu ce raspuns ti am dat acum 2 ani si cu ce te am suparat, daca ti a trecurt supararea ne impacăm? Sper ca in 2 ani m ai iertat, O seara bună Sveetlana

| sabin89 a răspuns:

Nu vă îngrijoraţi de ziua de mâine... Ajunge zilei necazul ei. happy

| sabin89 a răspuns:

De la persoanele în vârstă te-ai aştepta la comentarii mature. I-auzi: "De unde ştii tu asta? dai în bobi?"; sau "care e diferenţa între frică şi cam frică?".

| sabin89 a răspuns:

Putin ar face bine să vină şi pe aici să înveţe de la noi cei de pe TPU tactică militară şi politică internaţională. happy

| Brizbriz a răspuns (pentru sabin89):

"acum 7 ore | sabin89 a răspuns (pentru MadalinPopescu):
Putin ar face bine să vină şi pe aici să înveţe de la noi cei de pe TPU tactică militară şi politică internaţională. "

absolutely, si putina katerinka, sa se mai destindahee hee

| Emazio a răspuns:

| MihaelaDart a răspuns:

Daca este sa asculti tot din mass-media ai fi votat 5, astfel eu nu prea as crede ca se poate transforma intr-un razboi mondial.
In concluzie sunt la nota 1.

| danbnz a răspuns:

daca ajunge razbelul la noi, adio planeta
nato vs russia... end game, end life
oricum ar fi, criza economica ne va buli pe toti

Bula
| Bula a răspuns:

Depinde de "Sfatul Batranilor", adica cum sunt sfatuiti "pensionarii" din Casa Alba si din Kremlin...

| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

1 deloc ingrijorat, nici nu ma intereseaza ce se intampla in lume. Nu va fie frica, nu se intampla nimic distrati-va si traiti-va maxim voata, mergeti in cluburi strabateti cat mai multe cearsafuri nu faceti compromisuri. Azi esti, maine nu mai esti

| 19Mary19 a răspuns:

1.
La început îmi era frica. Acum, deloc.

| RAY a răspuns:

De ce va este frica de moarte? Pur simplu numai exiști, aștept cu nerăbdare exterminarea speciei umane

| RAY a răspuns:

| MihaelaDart de ce ti frica de moarte? crezi ca vei exista vesnic,daca vine razboiul mondial,ce pierdem, noi niste paraziti ai naturi, e clar ca o sa ne exterminam candva, nu vad ce am avea de pierdut, mai ales ca vei avea parte de rai, va e frica de rai crestinilor

| RAY a răspuns:

Terenul cumparat a fost al svabilor, sasilor care au locuit pe acele taramuri, prostia ceea mai mare a fost ca cei plecati in 90 in Germania nu au venit aici sa investeasca banii, acest lucru ma bucura, banatul e mult mai dezvoltat si cultural si ardealul, fiind cladite de catre germani

| Violleta2022 a răspuns:

De unde stii tu asta?
Dai in bobi, ghicesti in stele, sau ti-a suflat Putin la ureche?

| sonya explică (pentru Violleta2022):

Sa stiu ce? Am pus o intrebare, asa ca te rog sa raspunzi strict la subiect, nu cu alte intrebari. Nu am de unde sa stiu ce va fi!

| Violleta2022 a răspuns:

"în 28 Martie | MadalinPopescu a răspuns:
Aceiasi postaci care pana luna trecuta erau experti in virusi si vaccinuri acum sunt experti in tactica militara si politica internationala..."

Dar tu de unde stii, ca ai cont de acest froum de numai 2 zile?
Ori esti din ala cu bube in cap, care-l sterge adminul ziua si el posteaza porcarii noaptea?
https://www.tpu.ro/utilizator/abttzn

| ForeverAlone97 a răspuns (pentru Violleta2022):

Ala e utilizatorul Xerxes aka Nrx cu al nu stiu catelea cont. Are cateva zeci de conturi

| Violleta2022 a răspuns (pentru ForeverAlone97):

Da, sunt o duzina de muste fara cap care bantuie noaptea pe forum si dimineata cand vine adminul le sterge conturile.
Probabil ca si asta a mai avut cateva conturi sterse, de stie atatea de pe forum, dar el are cont nou de 2 zile.

| ForeverAlone97 a răspuns (pentru Violleta2022):

A avut mai multe conturi sterse

| sierra1 a răspuns:

Suntem cu toții ingrijorați...
Frica cum o punctăm?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Poți tu să explici frica ta, pe ce se bazează? Și care este diferența între frică și cam frică?

| sonya explică (pentru sadrian46):

Frica poate fi rationala sau irationala. Nu mai sunt copil, am depasit demult varsta aia. Insa luand toate evenimentele in calcul, tot ceea ce se discuta, imi este oarecum imposibil sa nu am nici un sentiment. Nu am cum sa fiu stana de piatra si impasibila la ceea ce se intampla. Mai mult, cand vezi cu ochii tai teama mamelor cu copii care s-au refugiat la noi, iti este foarte greu sa iti pastrezi verticalitatea si sa nu apara, undeva in coltul mintii, intrebarea: Oare ar putea sa ajunga si la noi?

| sadrian46 a răspuns (pentru sonya):

Insa luand toate evenimentele in calcul.
Cum le iei în calcul, cum calculezi?
iti este foarte greu sa iti pastrezi verticalitatea. Ah, da, verticalitatea! Dacă nu o păstrezi, începi să calculezi greșit.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

2,5
Adica sunt constient ca poate deveni un razboi mondial, dar nu mai sunt ingrijorat, pentru ca frica nu e folositoare.

| Drimmero a răspuns:

0,5. Sunt convins ca nu o sa fie nimic, putin e un latrau care crede ca intimideaza pe toata lumea, e si el constient ca daca va indrazni sa atace un stat membru Nato desi nu are resursele necesare dar o zicem ipotetic, atunci Rusia devine istorie si ruina, desi nu isi doreste nimeni asta, Rusia e o tara foarte frumoasa iar poporul de acolo nu merita tratamentul asta, putin trebuie sa dispara si cu argatii lui, nu poporul rus. Rusia nu are cum sa castige razboiul mondial, au zis-o inclusiv americanii,, daca nici macar ei nu stiu treaba asta atunci cine...

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

| sonya explică (pentru DoarBogdan):

Ce te face sa fii relaxat, astfel incat sa dai nota 1?

| DoarBogdan a răspuns (pentru sonya):

Cred ca privitul dintr-o anumita perspectiva... poate face o diferenta clara, in orice situatie.

Ca acum de exemplu. O intrebare mai buna ar fi fost, ce ma face sa NU fiu relaxat?
De altfel, nici nu ai dat varianta de "relaxat", doar de lipsa ingrijorarii. Sunt antonime? Sau putem sa ne referim la faptul ca ingrijorarea nu exista, ci doar lipsa relaxarii?

Indiferent ce ar fi, este ceva ce TU sau EU putem schimba? Indiferent ca stau relaxat sau nu, cu griji sau stresat... nu o sa schimbe cu nimic Pamantul peste noapte.
Asa ca daca este ceva ce nu putem controla, de ce sa fim stresati fara rost?

Iti este frica, da... este omenesc. Insa si daca iti este sau nu iti este, nu o sa se schimbe nimic. Poate doar sanatatea ta.

| Jonathan81 a răspuns (pentru DoarBogdan):

Adevărat!

| AlExUtZuL9976 a răspuns (pentru DoarBogdan):

Ce deștept ești! Îmi doresc să fiu înconjurat de oameni ca tine ca să pof fi și eu mai destept. Mereu ai dat răspunsuri intelgente.

| Mosotti a răspuns (pentru DoarBogdan):

Pai frica nu o controlezi, tine de instincte unde constientul nu are controlul, nu poti fi la comanda relaxat sau nerelaxat, nu conteaza ca nu poti controla sau ca poti sau nu face ceva.
Cum dracu sa nu existe ingrijorarea cand ala a amenintat si vestu?

Bine, si eu zic ca nu o sa fie nimic, dar zic ca idee, ca daca e, cui nu-i e frica de foame, bombardamente si altele?

Si sa-ti zic de ce lumea are frica (si am intrebat, si asta mi s-a raspuns), poate incerca sa forteze tarile nato sub amenintarea nuclearelor! Deci faza "suntem in nato, ne doare in bashketi", e falsa total.
Si totusi tarile nu vor sa dispara cu totul, poate prefera sa fie ocupate ca oricum va fi mai bine decat sa murim cu totii.

Sigur ca o tara desteapta se preda ca sa nu moara oameni si e liniste, ca decat sa faca orasele praf si victime multe, tot e mai bine asa. Si chiar daca ai fi castigat nu merita, ca mor gramezi de oameni si ai tara ruine si nenorocesti milioane de oameni care raman fara case, etc, mancare, apa.

Si e posibil sa vina peste noi ca nu ii convine ca nato e prea aproape de el, el a zis frumos ca vrea nato sa fie pana unde era in 1997, astia n-au priceput.
Le-a mai zis frumos sa ia armele cu gramada din Ukraina, iar n-au priceput aia, ca doar nu aduceau astia tone de arme de miliarde de euro asa de joaca acolo daca nu aveau de gand sa bubuie rusia pana la urma (o inconjura de arme si le neutraliza nuclearele si gata, poc).
Le-a zis tot frumos sa NU isi mai bata joc de rusii de acolo, iar n-au priceput.

Dar pacat ca a tras in civili, acolo n-a facut bine si ii condamn pentru asta, asta daca chiar ei au tras si nu ukrainienii nazisti (ca sa-i fac pe rusi oaia neagra, ca miza e f mare sa fie facuti oaia neagra), ca nazistii conduc acolo.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Da... pentru cine poate thinking

| Mosotti a răspuns:

Nota 1, nu-s ingrijorat ca nu are cum sa fie razboi mondial, rusii nu se baga intr-o tara nato, sa faca ce vrea in tarile nonnato. Ca in tarile nonnato nu se baga nimeni, si de aia intra, dar dincolo sar toti.

| T0T a răspuns:

Grijile nu ajută cu nimic, nu schimbă nimic. Foarte puțin îngrijorat.

| GabiDumitrescu a răspuns:

2, dar asta nu inseamna ca mi se rupe in mod deosebit. Omenirea si-o cam cauta de ceva vreme. In cazul de fata, probabil e un preambul la o nebunie care o sa implice China si SUA in urmatorii ani. Oricum, Rusia e binisor șifonată economic și militar deja. Nu mi-e frica de posibilitatea altora de a ne face rau cit de raul pe care ni-l facem singuri. Nu vezi, avem 9 militari morti datorita incompetentei si coruptiei de la noi de cand a inceput conflictul? In caz de ceva, citi vor mai muri oare datorita echipamentelor neconforme sau mentenantei facuta cu patentul?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

@Ray: Pai dementii astia ca noi (si eu cred la fel ca tine) sunt minoritari. Bun-crestinii se tem de iad si alte-alea...

| GabiDumitrescu a răspuns:

Defineste te rog termenul de "postac" inainte sa o faci pe expertul in continuare.

| Freya1 a răspuns:

Nu știu sa îți dau un procentaj, dar sincer nu prea ma îngrijorează.
La inceput da, m-a speriat un pic, dar acum nu mai cred ca se poate extinde.