| Park1Suin a întrebat:

Voi sunteti romani sau moldoveni? Ce parere aveti de Moldova?

11 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Sunt romanca, as vrea sa vizitez intr-o zi Moldova

| CataC a răspuns:

Haha
Am avut prieteni moldoveni in facultate.
Imi place ca-s uniti, spre deosebire de noi romanii. Se ajutau intre ei, mancau impreuna (gateau bine big grin ), stiau sa se si distreze, etc.
S-a rupt legatura, distanta, dar am amintiri frumoase.

| DarkOrbitMoon a răspuns:

Sunt romanca.Nu am fost niciodata in Moldova, dar din cate am auzit si am vazut prin poze, mici filmulte pe youtube este destul de frumoasa si interesanta.

| KristalPop a răspuns:

În primul rând moldovenii sunt tot români.
Acum... revenind la întrebarea ta, Moldova este cea mai săracă regiune a ţării, cu un nivel de trai destul de scăzut, cu o rată a şomajului ridicată. Aici se întâmplă majoritatea crimelor şi violurilor. Dacă e să vedem partea pozitivă a lucrurilor: a fost condusă de unii dintre cei mai mari domnitori precum Ştefan cel Mare, Iaşul este un important centru cultural cât şi istoric al ţării româneşti, se află multe facultăţi, la fel de mulţi studenţi străini.

| Delicacy a răspuns:

Eu sunt de origine basărăbeancă b-)
Moldova e naşpa laughing.

| Stelutza1990 a răspuns (pentru Delicacy):

Eu is din Ardeal. Facultate si casa in Iasi. Dar te sustin : Moldova e naspa. : )

| Delicacy a răspuns (pentru Stelutza1990):

Ce facultate? thinking

| Stelutza1990 a răspuns (pentru Delicacy):

Fizica. Dar glumeam ca Moldova este naspa. Am avut cateva experiente neplacute, insa m-am ales cu prieteni buni

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce naiba aveţi toţi cu moldovenii? O întrebare: voi sunteţi români sau unguri, n-ar fi mai potrivită?

Moldovean, oltean, dobrogean, bănăţean, basarabean, tot român se numeşte.

| 0x11111051 a răspuns:

Moldovan. Este o tara frumoasa. Locuri pitoresti, oameni superbi.
http://www.youtube.com/watch?v=tJtKMVJ0hcM

| Stelutza1990 a răspuns:

Ceau. Romani suntem toti. Si cei din Moldova tot romani sunt. Ca rusi nu-s, sau ce mama dracu i-or fi facut sa creada,, politicienii,, Avem aceeasi limba, istorie, mituri. Ne despart doar cativa 40-50 de ani, in care am evoluat diferit.