| CiorbaDeCartofi a întrebat:

Voi va dati seama ca viata asta este scurta si trecatoare? Totusi dupa moarte ce se va intampla cu noi? Vom zbura cu sufletul in paradis sau iad? Ne vom reincarna dupa moarte? Squ pur si simplu vom putrezi in pamant si gata? Exista suflet sau exista doar trup? Ce se va intampla cu noi dupa moarte?

14 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Va fi ceva depinde de dumnezeu unde trimite fiecare suflet

| RAY a răspuns:

Oameni vor o speranta,cum vrei si tu, dupa ce murim numai existam simplu, pur simplu numai stii ca existi, reincarnarea, viata de apoi sunt sperante, credinte ataat

| CiorbaDeCartofi explică (pentru RAY):

Poti totusi sa imi dovedesti ca ceea ce spui tu este adevarat?

,, dupa ce murim numai existam simplu, pur simplu numai stii ca existi,,

| CiorbaDeCartofi explică (pentru RAY):

De undes sti tu ca reincarnarea sau raiul si iadul nu e un adevar si sunt doar sperante? Ai dovezi?

| RAY a răspuns (pentru CiorbaDeCartofi):

Wow ce intrebare, da parca cel ce afirma dovedeste nu cel care nu crede

| RAY a răspuns (pentru CiorbaDeCartofi):

Omule sa nu cred nu am nevoie de dovezi si sa cred, tu vezi de diferenta intre a crede vs cunoastere, eu nu am scris ca stiu si ca nu cred

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ne descompunem si aia e.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Voi va dati seama ca viata asta este scurta si trecatoare?
Nu.
Totusi dupa moarte ce se va intampla cu noi?
Da, ca să nu împuți locul te bagă în pământ.
Vom zbura cu sufletul in paradis sau iad?
Care are suflet. Care nu, nu.
Ne vom reincarna dupa moarte?
Care face sex, se va re încarna.
Squ pur si simplu vom putrezi in pamant si gata?
Nu, te mai mănâncă și viermii.
Exista suflet sau exista doar trup?
Depinde de la caz la caz.
Ce se va intampla cu noi dupa moarte?
Nimic. Se termină întâmplările.
Dar parcă erai trist. Acum văd că te-ai apucat de filozofie. Ești pe drumul cel bun, care duce nicăieri. De mâncare ai, la WC faci, nu-ți lipsește nimic.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Asta este o intrebare la care nu o sa iti raspunda nimeni 100% corect, pentru ca nimeni nu stie. Nu vreau sa ma gandesc la asta, nici tu nu ar trebui sa te gandesti. Imi e frica personal sa ma gandesc ca poate o sa ajung batran, aproape mor si ma plang ca nu vreau sa mor. Cumva oamenii mai invarsta accepta asta si totul este ok. Dar poate ca o sa se intample ceva pana atunci. Poate o sa se descopere secretul nemuririi big grin

| relian a răspuns:

Dupa ce o sa mori, oamenii din jurul tau sau cei care te cunosc or sa te tina minte maxim 100 de ani,asta in cel mai fericit caz,dupa nu o sa mai stie nimeni de tine,asta daca nu cumva ai fost o personalitate ceva,iar omenirea isi va aminti mult timp.

Dar ca idee cand mori mori si atat,nu se va intampla nimic,vei disparea pur si simplu,nu mergi nicaeri, rai, iad nu exista, astea is conceptii umane, este frica dea nu muri, de a nu disparea.

| Celcestietot a răspuns:

După ce murim, vom fi păstrați în mormintele amintirii până la Judecata de apoi, iar la judecată fiecare suflet va fi judecat și fiecare va primi după faptele sale : cei nedrepți vor merge in Iad, iar cei drepți în Rai. Drepții vor primi viața veșnică, iar nedrepții moarte veșnică. Ca să fi considerat drept de către Iisus și Iahve trebuie să : crezi că Iisus este Fiul lui Iahve (deci din start se aplică faptul că Dumnezeu Există din punctul de vedere al propiei persoane), să duci o viață morală, să nu trăiești în păcat. Câteva exemple de versete care ne arata cine nu poate intra in Împărăția lui Dumnezeu / Rai :

★„9. Nu ştiţi, oare, că nedrepţii nu vor moşteni împărăţia lui Dumnezeu? Nu vă amăgiţi: Nici desfrânaţii, nici închinătorii la idoli, nici adulterii, nici malahienii, nici sodomiţii,
10. Nici furii, nici lacomii, nici beţivii, nici batjocoritorii, nici răpitorii nu vor moşteni împărăţia lui Dumnezeu." (Epistola întâia către Corinteni a Sfântului Apostol Pavel, capitolul 6)

★„15.Afară câinii şi vrăjitorii şi desfrânaţii şi ucigaşii şi închinătorii de idoli şi toţi cei ce lucrează şi iubesc minciuna!" (Apocalipsa 22:15)

Bineînțeles că oricine poate fi iertat dacă nu mai trăiește în păcatwinking!

Dumnezeu nu dorește moartea păcătosului, uite :

★„11 Spune-le: ‘Pe viaţa Mea, zice Domnul, Dumnezeu, că nu doresc moartea păcătosului, ci să se întoarcă de la calea lui şi să trăiască. Întoarceţi-vă, întoarceţi-vă de la calea voastră cea rea!" (Ezechiel 33:11)

★„15. Ca tot cel ce crede în El să nu piară, ci să aibă viaţă veşnică.
16. Căci Dumnezeu aşa a iubit lumea, încât pe Fiul Său Cel Unul-Născut L-a dat ca oricine crede în El să nu piară, ci să aibă viaţă veşnică.
17. Căci n-a trimis Dumnezeu pe Fiul Său în lume ca să judece lumea, ci ca să se mântuiască, prin El, lumea.
18. Cel ce crede în El nu este judecat, iar cel ce nu crede a şi fost judecat, fiindcă nu a crezut în numele Celui Unuia-Născut, Fiul lui Dumnezeu.
19. Iar aceasta este judecata, că Lumina a venit în lume şi oamenii au iubit întunericul mai mult decât Lumina. Căci faptele lor erau rele.
20. Că oricine face rele urăşte Lumina şi nu vine la Lumină, pentru ca faptele lui să nu se vădească.
21. Dar cel care lucrează adevărul vine la Lumină, ca să se arate faptele lui, că în Dumnezeu sunt săvârşite." (Sfânta Evanghelie după Ioan, capitolul 3)

| Celcestietot a răspuns:

Păi normal că ai înnebuni Bizonule, pentru că tu ești slujitorul lui Satana, iar ei nu au ce căuta acolo. Iadul cel veșnic de abia așteaptă asemenea persoane! Și da, sunt mii de dovezi cum că Dumnezeu există.

| OldSoul a răspuns:

laughing Nu stiu de voi, dar eu, dupa moarte laughing sper doar sa aud ca o sa imi duca lipsa niste fete rolling on the floor

| Bizon95 a răspuns:

Moama ce asteapta pocaitul de celcestietot la colt dupa intrebari din astea si da cu raspunsul INSTANT din biblia lui cea multpreaiubita si multpreastimata

iadul, NU exista, raiul NU EXISTA (ambele), motivul e unul foarte tampit si am incercat sa il servesc lu' celcestietot si nu am reusit ca a luat-o cu: il tratez cu ura si alte cioace
de ce nu exista:
1. in mod EVIDENT au fost inventate, orice religie trebuie sa iti spuna ca ajungi undeva bine daca esti credincios si rau daca nu esti
2. sunt religii cu milioane de oameni care NU contin iad si rai, deci? aia unde ajung?

DAR MULT MAI IMPORTANT:
0. (ZERO, mai presus de toate), mintea umana este cat de cat inteleasa (de la Freud in sus, nu e nici pe departe inteleasa complet, dar mecanisme generale sunt cat se poate de documentate si DOVEDITE), lucru care nu exista cand a fost scrisa biblia, asa ca, considera asta:
(nici macar nu vreau sa incep cu iadul lui Dante)

raiul, frumos, placut, sunet continuu de harpa, plutesti pe un norisor, toate sunt bune, nu mai ai nici o grija, doar ca...
EU PERSONAL AS INNEBUNI DE PLICTISEALA IN CATEVA ORE!
cu atat mai putin... sa petrec eternitatea asa

acum, EU STIU ca e ceva dupa moarte, nu pot sa iti spun cum stiu, din cauza ca nu am nici o dovada, oarecare, dar ideea categorica e ca nu e nimic din ce ne putem imagina, absolut nimic!