| DecstarIsBackAgainMtfk a întrebat:

Voi va puneati ouale in cartoanele de oua acum mult timp cand se practica? Imi amintesc ca bunica asa le strangea, de unde or fi avut ei cartoane din acelea daca nu cumparau oua?

10 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Găsești rămase la magazinele de cartier care dau la bucata oua.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Erau la magazinele din sat. Magazinele cumpărau oua si le da in schimb bani sau marfa. Erau doua categorii de oua: mari si mici. Avea un dispozitiv metalic prin care se treceau ouăle si cele care nu intrau erau mai scumpe cu 10 bani decât cele care treceau prin dispozitivul respectiv. Vânzătorul era interesat sa dea acele cofrage oamenilor pentru a nu li se ciobi daca erau puse in altceva. Ei, cred ca aveau obligația sa strângă oua si sa le predea pentru a fi vândute la orășeni. Doar găini puteau creste țăranii in timpul comunismului. Pentru ca nu aveau pământ ca sa producă cereale pentru alte animale.

| DecstarIsBackAgainMtfk explică (pentru TamplaruAnisoara):

Am inteles... o sa merg maine poimaine sa intreb daca mai exista, ca alea erau calitative. Bunica inca foloseste si au ani de zile.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru DecstarIsBackAgainMtfk):

Asta era pe vremea lui Ceaușescu. Acum nu mai cumpăra magazinele de la tara oua, țăranii merg cu ele in piețe la oraș.

| EcceHomo a răspuns:

Unii le mai pun și acum, ca să și le numere mai ușor.winking

| DecstarIsBackAgainMtfk explică (pentru EcceHomo):

Si eu mi le pun insa s-a deteriorat cartonul si nu stiu de unde sa mai iau. Bani pe alte oua nu dau ca le am pe ale mele!

| EcceHomo a răspuns (pentru DecstarIsBackAgainMtfk):

Apăi,cartoane se mai găsesc, ai mers în piața mare? Am văzut eu săptămâna trecută pe o tarabă, lângă grătarul cu mici, acolo unde micii sunt de fapt mari, stii tu, la tanti aia grasă care scuipa pe degete când ia micul în mână. Mi se pare că este tot a ei taraba cu cartoane de ouă. Te-aș sfătui insa sa nu îți iei ouăle la tine, ca să nu îți scuipe pe ele.

| DecstarIsBackAgainMtfk explică (pentru EcceHomo):

Si ma gandeam eu de ce sfaraie micii cand ii pune pe gratar.
Chiar o sa merg, o sa-mi tin ouale in mana ca sa nu cumva sa le ude ca dupa nu mai sunt bune.

| EcceHomo a răspuns (pentru DecstarIsBackAgainMtfk):

Dacă ai ouă de țăran, stai liniștit. Eu cred că nu e o problemă dacă ți le scuipă, le dai cu putina apă călduță. Dezinfectantul cred că pătrunde prin înveliș, să eviți a-l folosi. Dacă mergi cu ele în mână, până în piață s-ar putea sa îți înghețe. Te gândești ca nu vei alege, dacă nu ai ouăle la tine, varianta corectă de cofrag? Fă-le o poză. Din spusele tâmplarului Anișoara sunt doar două categorii :mari și mici. Te salvează doamna cea grasă.

| DecstarIsBackAgainMtfk explică (pentru EcceHomo):

Stii ca in poza ies mult mai mici ca micii lu' tanti... o sa incerc sa ma feresc, sper nu dau cu ouale in mustar ca atunci chiar trebuie sa le clatesc.