| Florentina9210 a întrebat:

Voiam mai de mult sa intreb. Intr-o familie, in care unul dintre parinti se desparte sau da coltu', copilul, o sa aiba traume psihice? o sa fie afectat atat de mult inca sa vrea sa faca numai rau?

stateam si vorbeam cu mama azi, cum acesti copii sunt singurii care sufera, si nu numai, mai sufera si cand vad la altii ca isi permit sa isi cumpere ce vor iar ei trebuie sa munceasca

Răspuns Câştigător
| AutumnDay a răspuns:

Unii da, vor fi foarte afectati. De fapt, toti copiii vor fi afectati de astfel de evenimente traumatice. Unii isi vor reveni si vor reusi sa treaca peste acest obstacol, peste pierderea suferita, la altii vor ramane,, rani" adanci care ii vor afecta toata viata si le va schimba comportamentul si modul de viata, modul de a percepe lumea, de a se vedea pe sine.

9 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Cunosc copii cu famili bune si rai si famili destramate cu copii educati, personalitatea o si mostenesti genetic de la parinti asa ca mediul afecteaza putin personalitatea, asta nu inseamna ca din doi parinti betivani iasa un copil betivan poate mosteni alte trasaturi poziive si alea rele sa nu ajunga la el

| Drimmero a răspuns:

Familia incompleta si depravata, produce traume imense, este evident.

| Florentina9210 explică (pentru Drimmero):

Acum incep sa inteleg!

| Divy a răspuns (pentru Florentina9210):

Fiind vorba despre asta nici conflictele nu ajută la dezvoltarea copilului

| Florentina9210 explică (pentru Divy):

Exact.

| Drimmero a răspuns (pentru Florentina9210):

Ce anume?

| Florentina9210 explică (pentru Drimmero):

Nu are importanta.

| Drimmero a răspuns (pentru Florentina9210):

Ce-i asa mister?

| Florentina9210 explică (pentru Drimmero):

Da-mi pace!