| Joker3134 a întrebat:

Vom reuși să transferam creierul intr-un calculator? Sau sa mutăm creierul omului la un altul in viitor? Dar întrebarea e ar fi acelasi creier?

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu va merge practica asta curand

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai suntem atotstiutori? Nu avem de unde sa stim. Putem insa sa ne dam cu parerea, daca voiai sa zici si asta si nu ai zis.
Da, probabil ca o sa reuseasca cineva pana la urma. Sa mutam creierul unui om la alt om in viitor mi se pare imposibil. Nu reusim noi sa calatorim in viitor si reuseste creierul? Iar daca te-ai referit la cealalta semnificatie... asta e big grin
Si da, ar fi acelasi creier.

| J0B0MAT a răspuns:

Nu știu, posibil.
Dar cred că ar fi destul de mișto că pe viitor să se poată face ceva precum în episodul San Junipero din Black Mirror.

| Mihai1499 a răspuns:

Deja suntem foarte aproape de tehnologia aia. Și pe partea de filozofie, eu am ajuns la concluzia că, dacă nu poți face diferența între tine și versiunea din calculator, trateaz-o ca și cum ar fi vie. E mai ușor pe termen lung.

Dacă totuși vom fi puși să alegem între a rămâne fără energie pentru cei netranferați, vs pentru cei transferați, stinge alimentarea la cei transferați. Asta pentru că cei netranferați pot crea energie care să le vină celor transferați, dar nu invers. Cumputerele pot fi restarteate, cadavrele nu pot fi reanimate.

Uite și un articol de ce am spus că suntem foarte aproape de tehnologia asta.

https://www.cnet.com/......e-in-2020/