| anonim_4396 a întrebat:

Vouă nu vi se pare că e un obicei ţărănesc,de prost gust să te duci cu familia în vizită pe la neamuri şi să vă înghesuiţi toţi timp de câteva zile într-un apartament/o casă care nu are capacitatea de a găzdui atâtea persoane,doar aşa, ca să le faceţi o vizită aiurea?

10 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Baa,urăsc chestiile astea cu musafiri ce si raman.Nici alor mei nu le-au plăcut si de aia ne-a ferit cumva al de sus sa nu prea aveam.Dar in schimb,după ce mi-am facut o relație și m-am mutat pfff, mi-au fost terorizată zilele, am ajuns sa nu vreau sa stea nici in celalalt capat de casa nu in camera cu mine.
Veneau matusi, bunici, unchi, frați de ai fostului si daca la inceput cand am avut casa mai mare mai stăteau prin alte camere după ce ne-am mutat stăteau cu noi in camera ca vezi doamne in celalalte le era incomod si cum nu ne-au mai vazut de mult ar vrea sa stea cu noi sa mai vorbim, sa dormim toti pff.
Si acum cu actualul cand aud cuvântul neamuri, ma strânge de gât si am noroc ca si a meu e la fel.Aia chiar nu inteleg ca oameni au intimitatea lor, ca daca vin mai din depărtare sa ne viziteze sau sa viziteze locurile pot sa se cazeze undeva nu sa ne stea in suflet si mai ales cand nu ai spatiu? Eu una nu as putea fi asa, de aceia nici nu prea merg undeva daca stiu ca nu imi permit sa imi iau o mâncare sau sa imi închiriez o camera (înafara de la ai mei, ca nah sunt părinții, sunt mai in varsta, sunt singuri si sunt fica lor totusi).

| anonim_4396 explică (pentru Freya1):

Nici mie nu-mi plac deloc.Nu mi-a plăcut niciodată nici să merg pe capul altora, dar nici alţii să vină pe capul meu. Dacă nici suficient spaţiu nu e încât să se simtă confortabil toată lumea, e cu atât mai rău.N-am înţeles niciodată cum pot unii să meargă de plăcere pe la rude şi să nu-i deranjeze(prea tare) că dorm toţi înghesuiţi ca sardinele sau chiar pe podea.Plus lipsa intimităţii.Şi toate astea pentru ce? Doar ca să stai la taclale de dimineaţa până seara,zile la rând, cu oamenii ăia? Dacă te cazezi undeva e altceva, dar în rest?
Nici alor mei nu le plăceau chestiile astea, dar când erau mai tineri şi nu prea aveau curaj să refuze, mai acceptau de jenă să mergem sau să vină cineva pe la noi.Ba chiar unii se mai şi autoinvitau.
"... după ce ne-am mutat stăteau cu noi in camera ca vezi doamne in celalalte le era incomod si cum nu ne-au mai vazut de mult ar vrea sa stea cu noi sa mai vorbim, sa dormim toti pff."
Cu voi în cameră? Serios? Ce dracu'? Chiar în halul ăsta? laughing
Aşa ceva nu acceptam nici în ruptul capului.

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mama stiu genul ala ce se autoinvita.Si cum e și să ai rude prin vecini cu care interactionezi mai des si se pun sa cheme ei rudele pe la ei cu mențiunea "i-am chemat pe aici sa mai vada si ei zona, poate o sa treaca si pe la voi" si dupa vin cu fata si expresia aia "da ce frumos v-ati aranjat" si eu dau din cap către a meu ca nu, asta însemnând "Nu ii chema".
Chiar am pățit sa stea cu noi in camera cand aveam alte două libere.Iar cand am zis ca mergem noi dincolo au bagat-o pe aia "nu, nu mergeți dincolo ca nu am venit să vă deranjam" wtf.

| anonim_4396 explică (pentru Freya1):

Da,am şi uitat de-ăia care invită alte rude la tine acasă. laughing
Au mai păţit şi ai mei mai demult de vreo câteva ori, dar veneau doar scurt pentru 2-3-4 ore maxim, chiar să stea peste noapte nu s-a întâmplat.Ar fi fost şi culmea. Abia după ce au mai îmbătrânit şi ei au început să prindă mai mult tupeu şi să nu mai accepte rahaturile astea, iar acum chiar că nu mai primesc pe nimeni.
Şi eu am noroc acum cu prietenul meu că nici lui nu îi place să facă/primească vizite şi n-am avut probleme de genul până acum.
"Chiar am pățit sa stea cu noi in camera cand aveam alte două libere.Iar cand am zis ca mergem noi dincolo au bagat-o pe aia "nu, nu mergeți dincolo ca nu am venit să vă deranjam" "
Doamne, ce oameni.Nu prea înţeleg de ce aţi acceptat aşa ceva.Nici măcar nu trebuia să se pună problema ca voi să vă mutaţi în altă cameră ca să le lăsaţi dormitorul vostru.Cică "n-au vrut să vă deranjeze".Păi nu v-au deranjat mai mult aşa, că a trebuit să vă înghesuiţi toţi într-o cameră decât dacă stăteaţi separat? rolling on the floor

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta si zic. Daca voiai sa nu deranjezi in primul rand macar zicei ca nu rămâi peste noapte la noi, sau ca ti-ai gasit o cazare.Sau macar, daca nu ai avut încotro te autoinvitai sa dormi in hol pe fotoliu macar sa para ca, chiar nu vrei sa deranjezi.
Am acceptat de rusine si am dormit asa o săptămână ca isi facea acte laughing.

| anonim_4396 explică (pentru Freya1):

Cu ruşinea mori de foame. laughing

| Catrice a răspuns:

Dacă aia n-au camere de oaspeți, aia e.

| CostinAlamariu a răspuns:

Nu mi se pare de prost gust, mai ales ca nu deranjezi pe nimeni. Daca le place ce treaba ai tu?

| anonim_4396 explică (pentru CostinAlamariu):

Eu n-am nicio treabă atâta timp cât nu sunt şi eu implicată.E doar o părere.

| isemilia a răspuns:

Ba da, nu mi se pare in regula.