| anonim_4396 a întrebat:

Voua nu vi se pare stupid sistemul asta abordat de invatamantul din Romania de a monitoriza lungimea unui text pe baza,, nr de cuvinte"? La toate testele pe care le dau imi zice sa scriu (...) cu un anumit numar de cuvinte. Ei chiar au impresia ca eu stau sa numar cuvintele? rolling on the floor Cam cate cuvinte sunt relativ pe un rand? Cam cate randuri reprezinta 100 de cuvinte? Dar 150? M-ar ajuta sa aflu ca idee de bază

16 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"Cam cate randuri reprezinta 100 de cuvinte? Dar 150? M-ar ajuta sa aflu"

dacă domnia ta s-ar osteni să numere câte cuvinte a scris aici, ai avea o "idee de bază"

| anonim_4396 explică (pentru sierra1):

Nu trebuie sa fii aroganta totusi, adica nu eati obligata sa raspunzi la o intrebare la care nu vrei. Plus ca una e scrisul de mana si alta cel de calculator. Sau mai nou nu mai am voie sa intreb nimic?

| anonim_4396 explică (pentru sierra1):

Domnia ta s-a trezit cu fața în perna, din cate se pare. Doresti un ceai, o cafea? Asa, de buna-dispozitie

| sierra1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mami, cuvințelele, le-ai numărat? sau tot tu ești cea cace se dă lovită in aripă?

| anonim_4396 explică (pentru sierra1):

Tanti, nu stiu daca nu ti-a iesit integrama calumea, dar te-ai apucat sa raspunzi la intrebarile mele mai mult ca sa-ti ineci tie frustrarile. Du-te si fa ceva de mancare

| sierra1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Repet: ai numărat cuvințelele din caietul tău de biologie unde iei numai zece?

| anonim_4396 explică (pentru sierra1):

Totusi puteai sa te porti ok cu mine din prima. Mai luat cu,, domnia ta" si,, plinita gravida". Nici macar nu ma cunosti si te iei de mine. Daca tu esti o vită cu mine si eu te pot trata la fel.

| sierra1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta e tot ce poți la cinșpe ani?

| Fatamuntilor a răspuns:

Pai e destul de simplu! Poti afla chiar pe aceasta postare.Numara cuvinele pe care le-ai scris si vezi cate randuri sunt!
Dar totul depinde si de cate litere sunt intr-un cuvant
Oricum profesorul nu va sta sa numere numarul de cuvinte dintr-un test, dar poate aproxima cu usurinta dintr-o privire.

| LoveSleep a răspuns:

Nu le numără nimeni.
In paranteza îți scrie - "1-2 pagini" sau ceva de genul, dacă îmi amintesc bine.

Ți se spune sa scrii un număr de cuvinte pentru ca s-au găsit idioți care au scris mare 3 propoziții pe o pagina și au trebuit sa le dea punctaj pentru asta.
Tu doar scrie cât știi (sa nu depășești cu mult în caz ca ești foarte deștept) și va fi bine. N-o să-ți scadă nimeni ca ai scris cuvinte mai puține sau mai multe.

| sierra1 a răspuns (pentru LoveSleep):

"sa scrii un număr de cuvinte pentru ca s-au găsit idioți care... "

- eroare: ai văzut in ultima sută de ani vreun subiect sau barem cu așa ceva?

| anonim_4396 explică (pentru sierra1):

Tanti du te si descarca-ti frustrarile in alta parte, nu mai fi vită cu cei care au varsta ta impartita la 7

| LoveSleep a răspuns (pentru sierra1):

Nu înțeleg ce zici acolo.
Sa găsesc un barem cu ce? Cu idioți? Ca asta ai citat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Acest sistem este în orice țară. Terminați cu "învățământul din România", că nu e mare diferență nicăieri. Știu pe cineva din Marea Britanie și tot pe cuvinte le dă... da în Vestul Europei pe care îl lăudați așa de frenetic. "Vrem o școală ca afară". Ei bine, află că tot aia e.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Pai in marea britanie e si normal sa se numere pe cuvinte, ca de acolo am si preluat sistemul. De la ei si de la americani, ceea ce mi se pare o prostie. Si nu e chiar la fel invatamantul, sunt unele aspecte mult mai dezvoltate, intr-adevar aspectele de baza sunt cam aceleasi, dar nu poti contesta ca o scoala din america e diferita față de una din Romania, asta ar insemna ca ne negam anumite probleme. N-ai cum. Plus ca eu am intrebat de rânduri si cuvinte, nu ma asteptam sa supar lumea cu exprimarea mea care reprezenta o introducere a intrebarii =)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Numeri cate cuvinte iti ies pe un rand si inmultesti cu 200 asa mi-a zis o profa, dar da, e aiurea.