| anonim_4396 a întrebat:

Vouă pe la ce vârstă v-au apărut primele riduri?

24 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Ridurile de expresie pe care toți le avem, deși celelalte, nu am de-a face cu ele încă. Am aproape 40 de ani. Folosesc produse naturiste (am renunțat la cele gen Oriflame, L'Oreal, Nivea etc) de foarte multi ani am abordat și o alimentație sănătoasă, cât și ține și de genetica părinților mei.

| Drimmero a răspuns:

Nu se pune problema la mine de asa ceva, am pielea fina pe fata, elastica, dar astea nu apar dupa 40-50 de ani incolo? Sa nu-mi spui ca ai riduri dupa acum

| anonim_4396 explică (pentru Drimmero):

Nu am.Îmi apar doar două şănţuleţe pe frunte atunci când îmi ridic sprâncenele, dar alea cred că sunt normale la toată lumea.Cred.Sper.

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, sunt absolut normale, alea nu sunt riduri, toti avem santurile alea cand ridicam sprancenele, la mine nu se observa asa bine ca n-am fruntea lata si am parul pana pe frunte, pana acolo e 'plantatia' parului meu. Intinerim pe masura ce inaintam in varsta noi, am gene bune la asa ceva, il am pe tata care tuns la 0 si cu sapca pe cap ii dau 35 de ani, o am pe bunica care la 70 arata de 55, are mai multa voiosie decat mine oricum.

| anonim_4396 explică (pentru Drimmero):

Eşti norocos atunci. laughing
Şi tata arată bine pentru vârsta lui. Dacă ar mai slăbi, ar arăta şi mai tânăr. laughing
Nici mama nu are multe riduri pentru vârsta ei.

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa stii ca am gene bune cand vine vorba de sanatate, nu au avut nicio problema in afara de bunicul care s-a curatat...si sper sa nu aiba si sa imi traiasca familia cat mai mult, cu stomacul pot sa confirm ca avem toti stomacul de beton, macar aici sa mostenesc ceva bun. Ce nu-mi place e ca tata are inceput de chelie, dar o are de curand, automat s-ar transmite genetic si ma frustreaza asta dar aia e, cat o vrea parul sa tina cu mine )))

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Cat despre tatal tau, barbatul trebuie sa mai aiba si putina burta, lasa-l asa cum e, dupa o varsta iei proportii in mod 'natural', nu mai are cum sa fie ca la 20 de ani.

| anonim_4396 explică (pentru Drimmero):

Tata are de mulţi ani chelie, nu mai ştiu sigur de când, poate şi de vreo 10 ani sau mai mult, dar s-a tuns la chelie până la urmă şi îi stă mult mai bine aşa, arată mult mai tânăr fără păr.A chelit totuşi cam repede.Eu am părul fix ca şi mama, aceeaşi culoare, acelaşi tip de fir şi la fel de des.Al ei văd că se ţine bine încă.Nu cred că o să mi se rărească sau cel puţin până nu mă "băbuiesc" bine de tot.

| anonim_4396 explică (pentru Drimmero):

La el nu e doar "puţină burtă".E pufos bine.

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Unii barbati isi accepta chelia si se tund 0, pe unii ii prinde bine de tot, ii si intinereste, cum e cazul tatalui tau. Stai linistita, barbatii chelesc genetic in combinatie cu nivelul ridicat al testosteronului, de aia femeile chelesc mai rar, la voi intervin factorii cum ar fi stresul in mare parte si ceva boala auto-imuna, asta din ce m-am documentat. Din punctul asta de vedere stai linistita.

Tata are doar un mic inceput in parti, nu mai are linia frontala cum trebuie, dar nu de mult a inceput sa cheleasca, probabil voi cheli tarziu si eu si foarte lent, sau daca se poate...sa nu! sa zic merci, altii dupa 20 sunt bec pe cap.

Dupa o varsta barbatul pune burta, ori de la bere, ori de la lene. Aprecieaza-l asa cum este, asta e cel mai important, sa-l ai.

| anonim_4396 explică (pentru Drimmero):

Cheli de la 20 şi? Ioi.De fapt eu am avut de exemplu în liceu un coleg căruia îi apăruseră deja câteva fire albe.

Problema e că tata are şi nişte probleme de sănătate.Asta-i adevărata problemă.

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Din pacate, da, incepe sa fie o moda foarte mare cu tineri care chelesc, e frustrant sa vezi batrani cu ditamai pletele si parul des, iar tineri bec deja de pe la 20 si ceva de ani. Chiar eu am un tovaras care a chelit de foarte tanar, si tasu' e la fel de chel, e putin mai mare decat mine, tin minte cat de complexat era, mai ales ca unii prieteni mai faceau glume d-alea 'cheliuta, pune mana pe chelie sa castigi la loterie' si nu prea ii placeau,, dar cu timpul s-a obisnuit asa, a chelit si mai mult si deja face parte din el, isi lasa barba, are deja identitatea lui, eu unul il admir pentru asta, a avut curaj sa se accepte asa, il prinde bine. Asta-vara m-am ras si eu in cap, am fost chel si se bucura sa nu mai fie singurul din grup chelios )))), diferenta e ca pe el il prinde mega bine chelia iar pe mine ma arata puscarie, dar e alta mancare de peste, pot sa zic ca poate fi uneori si un avantaj ca nu necesita cine stie ce igiena, esti mai comod, dar na.

Cu tiroida presupun, ca ea ori te slabeste, ori te face sa pui pe tine. Trebuie sa elimine cauza, ingrasarea e doar un efect, degeaba slabeste daca nu elimina mai intai problema interioara, macar face sport?

| anonim_4396 explică (pentru Drimmero):

Nu cu tiroida.Se îngraşă pentru că mănâncă mult, mai ales dulciuri şi nici mişcare nu face.Are glicemia mare de ani de zile.Şi are şi ficat gras.

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

In cazul asta cred ca este vorba de diabet din pacate. Trebuie sa tina regim, sa stea departe de dulciuri si mancare nesanatoasa, sa faca si miscare, incearca sa-l ajuti, nu sta nepasatoare.

| anonim_4396 explică (pentru Drimmero):

Cine a zis că stau nepăsătoare? laughing
Eu şi mama am tot stat cu gura pe el, dar degeaba, ţinea puţin regim, mergea o perioadă la sală, dar apoi revenea la vechiurile obiceiuri.

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca nu vrea nu prea ai cum sa-l obligi, ti se ia de regim si iti bagi la propriu ceva in el si faci tot cum vrei, din pacate o faci pe sanatatea ta. Nu prea aveti ce sa faceti aici daca nu vrea,, trebuie doar sa constientizeze

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Presupun ca pe la 19 ani. Adica nu riduri. Doar asa cand ma incrunt.

Ah. De ce mi-ai amintit. Imbatranesc sad

| anonim_4396 explică (pentru DoarBogdan):

Alea cred că sunt normale. laughing
Cred.

| Freya1 a răspuns:

Nu mi se pare să am vreun rid sincer.
Nu am nici cea mai fina piele ca mai, e normal am 25 de ani si tot imbratranesc dar nici riduri nu am.

| SilentRain a răspuns:

18-20

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Riduri la 20 de ani? straight face Duamne fere, dar voi ce mâncați? Durere pe pâine?

| anonim_4396 explică (pentru supadeceapa):

Am avut o colegă în generală care avea câteva riduri pe la colţurile gurii şi la ochi.Şi nu doar când râdea, le avea tot timpul.
Era şi foarte slabă, era toată suptă la faţă.

| oglindasultanului a răspuns:

Cred ca am din adolescenta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Devreme. Nu știam că e ceva bine sa ai o moaca de bebeluș. Aflu ceva nou.