| Onlyus a întrebat:

Voua va place brokkoli si conopida? Mie nu! Yaac tongue

Răspuns Câştigător
| HighByTheBeach a răspuns:

Mie imi place! Poate pentru unii este deagustaor, dar sunt foarte sanatoase! Uite un articol despre ele:
Atat conopida, cat si brocoli sunt legume crucifere si au numeroase beneficii in ceea ce priveste sanatatea.

Conopida este mai buna cand este usor rumenita, caci astfel iese la iveala cea mai mare parte a nutrientilor si a aromei. Brocoli, in schimb, este mai bine sa fie oparit sau gatit la aburi.

In ceea ce priveste caloriile, brocoli are mai multe, in jur de 43 pe portie, in timp ce conopida are doar 28. Conform LiveStrong, majoritatea caloriilor vine din grasimi, 4, 91 calorii pentru brocoli si 5, 02 in cazul conopidei.

In cazul unei diete zilnice de 2.000 de calorii, aceste valori reprezinta mai putin de 2, 5% grasimi, ceea ce este ideal.

Carbohidrati

Brocoli are mai multi carbohidrati, 8, 19 grame, fata de 2, 73 grame, in cazul conopidei. Ambele alimente reprezinta o sursa buna de fibre, brocoli avand 4, 68 grame si conopida 3, 35 grame. Brocoli are mai mult zahar, 3, 2 grame, in timp ce conopida are doar 1, 64 grame.

Grasimi si proteine

Cantitatea totala de grasime este scazuta in cazul ambelor vegetale, de doar 0, 56 grame la conopida si 0, 55 grame la brocoli. Majoritatea grasimii este polinesaturata, dar aceste legume au si acizi grasi omega 3, 0, 2 grame la brocoli si 0, 21 grame in conopida. Brocoli are mai multe proteine, 4, 66 grame fata de 2, 28 grame, in cazul conopidei.

Vitamine

Brocoli are mai multe vitamine decat conopida, fiind o sursa excelenta de vitamina C (123 mg), dar si vitamina K (155 mcg) si A (2, 28 UI). Are si acid folic (93, 9... mai mult...
Sper ca te-am convins ca este bine sa le maninci! Pa si o seara placuta!

6 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Mmmm...daaa.

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Mie imi place.

| HighByTheBeach a răspuns:

Multumesc de funda!

| Mădă0611 a răspuns:

Conopida e buna. Mie imi place salata si cea murata, cu gogosari drooling

| Labyrinth a răspuns:

Îmi plac.

| Lena4kal a răspuns:

Da,doar cumparate in borcane.Au vitamine şi sunt sanatoase.