| anonim_4396 a întrebat:

Vouă vi se face foame imediat după duş? Pe oricine întreb, zice că n-a păţit niciodată şi nici n-a mai auzit de aşa ceva.

33 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu. foame mi s-a facut cand am scapat de fiecare materialista in parte. Parca mi.au furat mancarea din burta pentru ca bani nu le.am dat (dc munceste? Au si ele bani) dar na mergem mai departe

| Violleta2022 a răspuns:

Nu, nu mi se face foame, doar ma relaxeaza dusul.

| Drimmero a răspuns:

Nu, dar mi se face foame uneori dupa ce mananc, si mananc...ca lumea de fel, din uscat ce eram am ajuns sa am aproape 80 de kg, dar bine, sunt proportional cu inaltimea.

| Mosotti a răspuns:

Se poate intampla, nu conteaza ca n-a mai auzit cineva asa ceva, aude acum! Masoara-ti glicemia atunci, sa vedem sa nu cumva sa ai o hipoglicemie, ca foamea cam de acolo apare, fa testul asta si zi-ne, ia de undeva un glucometru. Deci cand ai foamea aia sa masori.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

74.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Mmm, ceva cam mica dar nu neaparat, dar data viitoare sa o iei si inainte de dus, adica cand nu ai foame, si apoi dupa iar! Sa vedem daca coboara imediat dupa.
Si asa ne dam seama clar ce si cum.

Daca zici ca si daca nu faci ssex sau ce faci, e la fel, atunci nu are treaba cu efortul.
Daca faci efort inainte de dus, e cam normal sa se intample ce se intampla, scade glicemia deci tot acolo ajungem cred, dar macar se explica de ce.

Efortul urca andrenalina, taie si foame si urca si glicemia, dupa aia glicemia scade mai tare ca inainte si apare foamea, coboara si adrenalina si aia e. Insa sa vedem.
Ca daca glicemia e cam la fel si inainte si dupa, atunci nu e de acolo, insa ma indoiesc ca va vor fi la fel valorile.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

76 înainte, 75 după. Oricum, întrebarea era mai mult de curiozitate, să văd dacă mai păţesc şi alţii asta.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Deci nu e de la glicemie, f clar. Eu unul asa ceva nu am patit, si chiar nu stiu de ce ai patit tu asa, oricum e interesant. Oare sa fi avut ceva foame si inainte de distractie si sa fi taiat-o pe moment, ca apoi sa revina dupa dus? Dar ai zis ca ai avut asa si fara "efortul" ala inainte de dus.

| Simpatic a răspuns:

Nu

| Wr3nch a răspuns:

Nu, dar e un fenomen interesantlaughing

| Celcestietot a răspuns:

Se mai intampla.

| gemeni6226 a răspuns:

Nu pentru ca nu merg sa fac dus nemincata.

| Apokales a răspuns:

Dupa dus, daca n-am mancat ceva consistent, mi se face foame. La fel si daca sunt in piscina/ la mare.

| mastadont a răspuns:

N-am auzit de așa ceva. Mie nu mi se face foame, dar am grijă să mănânc tot timpul înainte de duș, mai ales că mă spăl și pe dinți înainte de a-l face.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bea apa in timp ce îți faci baie și nu mai o sa îți fie foame cine știe poate și vreo boala ceva ptu sa nu te deochi laughing

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Foamea apare ca urmare a unei glicemii mai scazute, sau si din alti factori, nu ca bei sau nu apa.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Eram sarcastic

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Aaaa. Nici eu nu am mai auzit pana acu asa ceva, dar vedem ce iese la masuratoare.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

laughing

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai aia e na, dupa efort poate scadea glicemia, insa nu in 2 secunde de la efort, dupa un timp. Dar se poate oricum.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Așa e domn psihiatru happy

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu-s, voiam sa fiu dar nu-s, nu m-am simtit in stare de medicina de la depresia asta, dar oricum m-as fi facut de diabet, nu psihiatru.

Eu m-am gandit la slabire asa, dar nu prea pot controla, sa urc pulsul la un 125 si sa-l las acolo cate ore vreau, se intampla exact acelasi lucru ca atunci cand faci sport si ai 125 pulsul, ma refer la kcal arse! Am luat euthyrox de tiroida colaborand cu un medic, mi-a urcat pulsul dar dupa 3 saptamani n-am mai luat ca ma speriasem putin, devenisem hipertiroidist, dar fiind ca eu eram normo.

Aveam cam 115-120 pulsul, ardeam cam 250 K/ora stand, nu 95 ca in mod normal. Dar erai putin mai agitat, dormeai mai putin, mai alert
Ptr ca eu am alta varianta, nu sa nu mananc ce vreau, ci sa mananc si sa nu imi faca rau! Ca aste e evolutie, nu sa nu mancam.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mie mi se face sete și foame după băile lungi și fierbinți, acelea care cresc pulsul. Probabil se pierd niște kcal, nu știu...

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Se pierd kcal mai multe cand urca pulsul, dar nu stim daca de acolo e foamea, ca nu se pierd 1000 Kcal, ca doar nu ai pulsul sus ore intregi. Daca ai avea pulsul cam 150, pe ora arzi cam 500 Kcalorii stand.

| Bruno92 a răspuns:

Nu ești un caz unic

| Jus7t a răspuns:

Cine știe ce faci tu înainte de a face duș.

| Mosotti a răspuns (pentru Jus7t):

Nu are ce face, ii scade glicemia probabil brusc, si de aia, i-am zis sa-si ia o glicemie atunci cand are foamea aia sa vedem.

| Jus7t a răspuns (pentru Mosotti):

Dacă făcea sex înainte mai era o explicație, că la unii așa e.

| Mosotti a răspuns (pentru Jus7t):

Pai nu conteaza, sa vedem glicemia, poate scade oricum, de la temperatura apei, nu stim, se intampla ceva.

| anonim_4396 explică (pentru Jus7t):

M-aaaaai priiiiinnnnssssss! laughing

Dar nu e o regulă.Mi se întâmplă şi dacă nu fac nimic altceva înainte decât să stau în pat.Doar să stau. big grin

| Jus7t a răspuns (pentru anonim_4396):

Când te concentrezi pe ceva mai mult ți se face foame mai ușor (mă concentram să învăț niște chestii și după asta mi se făcea foame mai ușor decât atunci când atenția mea era nesolicitată așa mult, la fel și în alte cazuri), tu când faci duș dacă te concentrezi pe senzația pe care o ai fără să te gândești la nimic s-ar putea compara cu o meditatie, e și asta o posibilitate, dar nu știu sigur.
laughing Îți poți pregăti oricând ceva să mănânci fix când ieși, ca un ritual.

| Michaeel a răspuns:

Mai mult somn mi se face decât foame.Depinde pe la ce ora mănânci și la ce ora faci dus. Poți manca înainte de a merge și asa nu îți va mai fii foame dupăwinking laughing

| Hdhdj a răspuns:

Uneori da.