| Bulina_4880 a întrebat:

Vreau detalii despre "Sarpele de apa"
Multumesc!
laughing
:*

Răspuns Câştigător
| EllyZa a răspuns:

Sarpele de apa se aseamana mult la aspect si comportament cu sarpele de casa cu care de altfel imparte de multe ori acelasi habitat.Prima diferenta vizibila ar fi ca la sarpele de apa nu gasim acel inel galben din spatele capului de la sarpele de casa.Mai este denumit si sarpele de balta.
Dupa denumirile folosite in cazul sarpelui de apa ne dam seama lesne de arealul acestei specii.Este mai putin tolerant cu prezenta umana si traieste exclusiv in zonele cu apa, atat curgatoare cat si statuta.

Culoarea generala a sarpelui de apa este galben cenusiu cu variatii de masliniu si brun deschis.

Hrana este alcatuita aproape exclusiv din pesti si broaste.Rar se intampla sa consume soreci si pasari mici.

La sfarsitul lunii martie masculul incepe sa curteze femelele care depun in luna iulie,in cuiburi din gramezi de frunze, paie, gunoi pana la 40 de oua.Parintii nu au grija de pui care se descurca singuri dupa eclozare si se hranesc cu mormoloci si puiet de peste.
Sper ca te-am ajutat.
Funda plzzbig grin...
Daca vr.smugsmug