| anonim_4396 a întrebat:

Vreau neaparat sa citesc cartea "Testamentul lui Winnetou". Am citi carti scrise de Karl May (majoritatea cu Winnetou si Old Shatterhand) si mi-au placut foarte mult, dar din pacate nu gasesc nicaieri "testamentul lui winnetou". va rog mult ajutati-ma unde o pot gasi sau daca exista vreun site unde o pot citi, sau cineva care mi-o poate imprumuta. va rog mult de tot sa ma ajutati!

Răspuns Câştigător
| NoMusicNoLife a răspuns:

Testamentul lui Winnetou este al treilea volum al romanului Winnetou. Eu l-am citit, e super fain. Ai putea sa ti-l iei de la librariile adevarul. S-a distribuit deja, dar daca prinzi o caravana adevarul sau este la tine in oras o librarie adevarul, du-te ca este acolo. uite aici un scurt rezumat al povestii.

Pe fundal, Karl May schiţează conflictul dintre Nordişti (cei care militau pentru abolirea sclavagismului şi pentru angajarea oamenilor liberi în industrie şi producţie) şi Sudişti (marii proprietari de plantaţii şi de bumbac, care doreau să păstreze regimul de exploatare a sclavilor).

Mai mult, autorul îşi trece eroii dincolo de graniţă, în Mexic, unde noul preşedinte de origine indiană, Benito Juarez, se luptă cu francezii care-l susţin pe Împăratul Maximilian.

După ce scapă de pe un vapor care se scufundă şi-şi pierde toţi banii în naufragiu, Old Shatterhand se angajează ca detectiv şi pleacă în căutarea lui William Ohlert. Acesta este fiul unui bancher, fugit de acasă cu escrocul Gibson, un răufăcător ce-l folosise pentru a ridica sume mari de bani din unele bănci americane.

Ameninţaţi cu moartea de câţiva membri ai temutului Ku Klux Klan, organizaţie secretă ce lupta cu înverşunare împotriva nordiştilor şi împotriva ordinii instaurate după Războiul de secesiune, Old Death şi Old Shatterhand le dau o lecţie bandiţilor, jucându-le un renghi pe cinste.

Între timp, indienii comanşi dezgroapă securea războiului împotriva lui Juarez şi atacă o tabără apaşă, ucigând, jefuind şi luând ostatici.

Pipa păcii

Albii îl întâlnesc pe Avat-Vila (Marele Urs), fiul căpeteniei comanşe Biberul Alb, pe care Old Death îl salvase odată de la moarte. Tânărul îi tratează cu suspiciune şi cu mândrie, dar este înfrânt de curajul bătrânului westman care îl provoacă şi-l obligă în final să fumeze pipa păcii cu ei - legământul sacru de pace şi prietenie între indieni, ce nu poate fi rupt.

Ajuns la hacienda lui Atanasio, un alt partizan al lui Juarez, Old Shatterhand îl găseşte pe Inda-Nişo (Omul bun), un sol apaş rănit care reuşise să fugă din fortul Inge. Preveniţi de Gibson de prezenţa apaşului la hacienda, comanşii vor să atace ferma. Dar cei doi westmani destoinici reuşesc printr-un şiretlic să-i convingă că apaşul nu se află acolo.

„Răzbunarea" apaşilor

Mai mult, Old Death le impune respect indienilor şi invocă iar prietenia sa mai veche cu Biberul Alb. El reuşeşte să-l convingă pe şeful comanş că Gibson şi ceilalţi albi cu care a fumat calumetul (pipa păcii) l-au minţit şi că sunt de fapt partizani ai lui Juarez, deci duşmani.

Înainte de a pune însă mâna pe escrocul Gibson şi pe tânărul Ohlert, tabăra comanşilor este atacată de apaşi, iar trădătorii albi reuşesc să scape. Biberul Alb este ucis de Winnetou, care pătrunde singur între duşmani. Deşi superiori numeric, comanşii sunt încercuiţi şi nevoiţi să se predea.

Winnetou, nobila căpetenie a apaşilor, le cruţă viaţa comanşilor, deşi aceştia le omorâseră câţiva războinici. Din cuvintele sale adresate lui Old Death, răzbate din nou revolta unei rase pe cale de dispariţie, supusă unui destin nedrept, dar implacabil: „Oare pe noi ne iartă creştinii? Şi, la urma urmei, pentru ce să ne ierte când ei sunt aceia care ne cotropesc pământul? ...Toată lumea ţipă că omul roşu e un sălbatic şi nu merită cruţare, că nu va învăţa niciodată ce înseamnă cultura şi de aceea trebuie nimicit. Oare purtarea voastră dovedeşte că aveţi ceea ce se cheamă cultură?"Bătrânul Old Death se „spovedeşte" prietenului Old Shatterhand, dezvăluindu-i povestea cutremurătoare a vieţii sale, nelegiuirile şi durerile unei conştiinţe măcinate de regrete. Astfel se încheie misiunea de detectiv a lui Old Shatterhand. Nu şi aventurile prin care trec cei doi fraţi de cruce. Drumurile lor se intersectează din nou cu cel al ucigaşului Santer, iar deznodământul se apropie.

sper ca te-am ajutat. funda?

Te pup :* pa pa wave

7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Du-te draga la biblioteca

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Unde pot sa gasesc si eu un rezumat sau povestire? Va rog sa imi spuneti. Multumesc anticipat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Lissa te rog citeste cu atentie titlul "Testamentul lui Winnetou". nu se refera la volumul al treilea ce are ca sfarsit capitolul testamentul lui winnetou ci se refera la ultima carte scrisa de karl may...de fapt nu a terminat-o de scris ca a murit...

existau 2 testamente... unul se povesteste il vol 3 Winnetou si al 2-lea dupa 30 de ani karl may se intoarce in vest si descopera testamentul, adica 3 carti scrise de winnetou...de care nu pomeneste fragmente in Urmasii lui Winnetou(se gaseste la editura corint)

| Alexandru1997G a răspuns:

Pai nu-l gaseti pentru ca nu se numeste"Testamentul lui Winnetou"
ci se numeste "testamentul incasului"

| Buzata_Tatiana_1957 a răspuns (pentru Alexandru1997G):

Testamentul lui winetou este una cea a incasului alta. Testamentul lui winetou este de fapt ultimul volum din seria winetou unde old shaterhand este pradat de Santer si ajunge la comoara pomenita de winetou in testament, numai ca nu prea intelege sensul si intreaga stinca sare in aer de la o luminare pe care o aprinsese sa faca lumina iar din testament old mai recupereaza decit citeva bucatele de hirtie de pe luciul unei ape. Testamentul incasului in rol principal este Tata jaguar care conducea un grup de oameni bine pregatiti in lupte iar actiunea se petrece in Anzii cordilieri.Intimplarea face ca Tata jaguar sa cunoasca pe ultimii doi indieni incasi fara sa banuiasca ca cel in virsta (Anciano si cel tinar Hauca)sint de fapt ultimii supravietuitori iar Hauca ultima capetenie incasa care insa nu avea 18 ani. Testamentul in cazul de fata nu este ceva scris ci un hipu un fel de jnur cu noduri si numai batrinul Anciano stia sa-l citeasca.Si de data asta omenii rai Antonio Perilo si Gambusino ajung inainte la groata si aprind niste luminari de seu si totul sare in aer.Hauca se multumeste cu soarta ca nu va domnii niciodata.

| Cristyi a răspuns:

Cartea o poti citi de aici : http://cartidownload.ro/......ou_Vol._3)

| Karl20 a răspuns:

Îl poţi primi, dar nu stiu unde să ţi-l trimit.