| MeMyseIf a întrebat:

Vreau sa incep o noua viata in alta tara.

Italia? Franta? Anglia? sau...

(Care tara? Cit timp sa stau acolo? Ce job o sa am? Ce documente sunt necesare?)

Cine a trait peste hotare? Unde? Cum a fost experienta voastra? Avantaje/dezavantaje...

Răspuns Câştigător
| greyhound a răspuns:

Cea mai buna tara pe care am vazut-o a fost Spania (am stat cateva luni acolo). Franta e frumoasa dar păcat că e locuită de francezi, Anglia e de departe cea mai proastă tara din lume, Germania e Germania, e clar, teapana ca un stalp, Italia e misto.
Job - pentru inceput munca de rahat si la propriu si la figurat dupa aceea cu ceva noroc poti prinde ceva chiar bun.
Perioada - dupa un timp te obisnuiesti si nu mai vrei sa pleci decat in cazuri exceptionale.
Acte - pasaport, buletin si in functie de tara un document de munca. Cu cât mai multe cu atat mai bine.

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pe bune? ne intrebi pe noi de job o sa ai? Muncesti ce stii si tu, iar atat timp cat pleci intro tara in UE nu ai nevoie decat de buletin

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Poti sa te faci calugar in tara lui Hristos

| Buresbista123 a răspuns:

Cat timp sa stai acolo? pai daca ai zis ca vrei sa incepi o noua viata ma gandesc ca tot restul vietii tale...
Referitor la ce tara sa alegi,gandeste te la ce ti place tie,de la clima,la traditii, la limba, la felul cum este construita societatea etc
Nicaieri nu se plimba cainii cu covrigii in coada, tine minte asta.Ca n Romania e mai bine mai peste tot in tarile vestice dar nu e usor, e o schimbare radicala, totala

| Lance a răspuns:

Ce limba vorbesti tu bine spre foarte bine la ora actuala, sau macar care iti place tie si doresti s-o inveti in primul rand.

Apoi ce vrei tu personal de la viata si tara in care vei pleca. Sistem sanitar excelent, sistem educational, prosperitate, clima - ca si idee.

Esti la liceu? Ai terminat? Ce inveti, ce iti place sa faci? Ce iti doresti sa faci si ce esti dispus sa prestezi pana inveti?

Parerile sunt impartite, mai ales la noi; in emisfera romaneasca nu se discuta mai deloc, chiar mai putin pe subiect, decat in cercuri inchise si foarte putine forumuri axate pe o tara anume.

Cauta in primul rand codul muncii pentru tara in care doresti sa pleci (informatii absolut necesare oricum) sa vezi daca-ti place felul in care se traieste, invata si se avanseaza in cariera.