| zXYXz a întrebat:

Vreau sa învăț japoneza... dar e destul de greu singur, as vrea sa gasesc persoane cu aceași inițiativă ca mine big grin

9 răspunsuri:
| gogu220 a răspuns:

Poti apela la scoala din Bucuresti. este in cartierul Pipera telefon 021 222 1985. A doua este in Brasov.

| zXYXz explică (pentru gogu220):

Multumesc de răspuns dar eu vreau doar pe cineva cu care să pot vorbi, japoneza e ff ușoară nu ai nevoie de o scoala happy

| gogu220 a răspuns (pentru zXYXz):

şi eu aş vrea sa învăţ japoneza, dar nu am inpresia că ar fi usoară.

| RAY a răspuns (pentru zXYXz):

Multumesc de răspuns dar eu vreau doar pe cineva cu care să pot vorbi, japoneza e ff ușoară nu ai nevoie de o scoala happy

tu stii ce vorbesti omule, daca era italiana sau spaniola, dar japoneza care nu are nici o legatura cu vreo limba latina, de unde stii tu vocabular, tradumi un film https://www.youtube.com/watch?v=x4EQGGu6etg

| RAY a răspuns (pentru gogu220):

Logic ca nu e, habar nu are ce scrie, nici macar 1% din vocabular nu are legatura cu vreo limba latina sau germanica, in concluzie e grea plus sintaxa, plus cum se scrie, cum se pronunta etc

| zXYXz explică (pentru RAY):

happy ray ai incercat macar sa vezi gramatica japoneza? romana e ecuatie cuantică pe lângă japoneza, tot ce trebuie sa stii sunt particulele si destinațiile ( dacă tu te referi la alfabetul lor atunci ai dreptate e putin mai complicat) dar nu ma intereseaza sa învăț sa scriu

| RAY a răspuns (pentru zXYXz):

Eu vorbesc de vocabular, asta e baza unei limbi, in lipsa unui vocabular este imposibil sa intelegi, sa vorbesti o limba, gramatica vine in timp

| zXYXz explică (pentru RAY):

Cuvintele nu sunt greu de învățat dacă la asta te referi, nu stiu cum esti tu dar mie nu mi se par cuvinte complicate( vorbesc despre japoneza nu chineză, in caz ca vorbim de lucruri diferite)

| RAY a răspuns (pentru zXYXz):

Dintr un film cat intelegi?